• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17
Wiadomości

Inwestycje w nieruchomości w Bułgarii: dlaczego tak wielu ludzi się na nie decyduje?

19 czerwca 2023, 13:45, Artykuł partnera
Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 odchodzą do przeszłości, co wiąże się ożywieniem gospodarki, w tym stopniowym wzrostem zainteresowania inwestycjami w mieszkania, domy lub biurowce. Polacy, rozważający możliwość zainwestowania swoich pieniędzy w nieruchomości zagraniczne, często zwracają swój wzrok ku Bułgarii. Dlaczego tak się dzieje i czy takie inwestycje rzeczywiście są opłacalne? Wyjaśniamy.

Trendy wzrostowe na bułgarskim rynku nieruchomości

Przez kilka lat poprzedzających rok 2020, ceny nieruchomości w Bułgarii pozostawały na stabilnym poziomie, ale po ogłoszeniu zakończenia pandemii zaczęły stopniowo wzrastać, co było spowodowane zainteresowaniem zarówno obywateli Bułgarii, jak i innych krajów, a przede wszystkim Polaków i Niemców, skierowanym na inwestowanie w lokalne nieruchomości. Eksperci prognozują, że w najbliższych dziesięcioleciach takie inwestycje będą stanowić dobre źródło dochodu, a także pozwolą ochronić zaoszczędzone pieniądze przed inflacją, która w najbliższych latach będzie się nasilała. Osoby, które zdecydowały się na zakup bułgarskich apartamentów na przestrzeni 2-3 lat na pewno się nie zawiodą - od tego czasu ceny będą szybko rosnąć. Ten trend jest już obserwowany dzisiaj. Na przykład, w zeszłym roku można było nabyć mieszkanie w jednym z nadmorskich kompleksów za jedynie 18-19 tys. euro, natomiast obecnie ceny podobnych mieszkań oscylują na poziomie 25-30 tys. euro, co stanowi wzrost o prawie 40%!

Podobne trendy są przewidywane w Sozopolu i Pomorie. Nieruchomości w centrum miasta, mieszkania z widokiem na morze i niską opłatą za obsługę lub nieruchomości w luksusowych kompleksach, takich jak Green Life i Admiral, będą kosztować dużo i nadal będą cieszyć się dużym popytem.

Inwestycje w bułgarskie nieruchomości: ważne informacje

Jeśli zdecydujesz się kupić mieszkanie w Bułgarii w domu piętrowym, przede wszystkim dokładnie ustal, jak odbywa się numeracja pięter w budynku. W tym kraju sposób liczenia pięter zależy od architekta i nie jest ustandaryzowany. Możliwe jest, że po wejściu do budynku na poziomie gruntu znajdziesz się na parterze, pierwszym piętrze albo nawet na tak zwanym poziomie pośrednim. 

Jeszcze jedną ważną kwestią jest tzw. numer aktu, który posiada inwestycja. Akt 14, Akt 15 i Akt 16 to dokumenty wydawane w Bułgarii na różnych etapach procesu budowy budynku. Każdy z nich oznacza inny etap budowy i potwierdza, że budynek spełnia określone wymogi prawa budowlanego:

  • Akt 14 (Act 14). Jest to dokument, który jest wydawany po zakończeniu szkieletu budynku. Potwierdza, że struktura budynku została zbudowana zgodnie z projektem i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.
  • Akt 15 (Act 15). Jest wydawany, gdy budynek jest w pełni wykończony, ale jeszcze nie jest gotowy do zamieszkania. Potwierdza, że wszystkie instalacje (elektryczne, wodociągowe, gazowe itp.) są na miejscu i działają prawidłowo.
  • Akt 16 (Act 16). To ostatni dokument, który jest wydawany po zakończeniu całego procesu budowy. Znany również jako Certyfikat Użytkowania, potwierdza, że budynek jest gotowy do zamieszkania i spełnia wszystkie wymogi prawa budowlanego.

Posiadanie Aktu 16 jest kluczowe dla nabywców nieruchomości, ponieważ potwierdza, że budynek jest bezpieczny i zgodny z prawem. Bez tego dokumentu, budynek technicznie nie jest uznawany za zakończony, co może prowadzić do problemów z uzyskaniem ubezpieczenia, kredytu hipotecznego, a nawet z legalnym zamieszkaniem w budynku.

Konieczne jest uwzględnienie wszystkich niuansów prawnych, aby kupić nieruchomość, która będzie zgodna pod każdym względem.

 

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości