• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Jak wybrać dobry aparat cyfrowy i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

18 czerwca 2023, 12:55, Artykuł partnera
Nie ma się co oszukiwać, aparaty cyfrowe robią zdecydowanie lepsze zdjęcia niż smartfony. Dziś podpowiemy Wam, czym kierować się przy zakupie cyfrówki i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę. Pamiętajcie, że aparatem fotograficznym możecie wykonać nie tylko relację z podróży, ale też zdjęcia do dokumentów.

Jak znaleźć dobrą cyfrówkę?

Tradycyjne aparaty cyfrowe nadal nie przechodzą do lamusa. Doceni je każdy, komu zależy na wysokiej jakości zdjęciach, w których wszystko dopracowane jest w najmniejszym szczególe. Trzeba tutaj wiedzieć, że można zdecydować się na zakup aparatu kompaktowego, którego matryca może wynosić np. 1/2,3. Pewne jest to, że istotną funkcję pełni zoom optyczny. Dzięki niemu można wykonać nawet portretowe zdjęcie i to bez jakichkolwiek przerysowań perspektywy. Dobrej jakości aparaty cyfrowe możecie znaleźć w ofercie: https://www.fotojoker.pl/sklep-fotograficzny-gorzow-wielkopolski.

Kolejną ważnym elementem, który wpływa na jakość zdjęć, jest sensor, dzięki któremu zdjęcia idealnie oddają rzeczywistość. Możliwość wysuwania obiektywu, by przybliżyć fotografowany przedmiot, jest funkcją, której nie posiada żaden smartfon. Możecie wybrać urządzenie, które posiada 30x zoom, ale też wyższy. Dostępne są także super zoom i ultra zoom i wbrew pozorom nie dotyczy to tylko naprawdę dużych aparatów. Kolejną ważną funkcją jest rozdzielczość. Aby uzyskać w pełni profesjonalne rezultaty, wystarczy rozdzielczość na poziomie od 12 do 24 Mpix. Jeżeli myślicie o kadrowaniu, to możecie wybrać matrycę typu FF czy APS-C. Kolejnym ważnym parametrem jest wartość ISO i zastosowanie układu przetworzenia obrazu. Tutaj szczególną uwagę zwróćcie na responsywność aparatu. 

Lustrzanki - dobry wybór dla wymagających

Lustrzanki to aparaty, które szczególnie dobrze sprawiają się dla osób lubiących fotografować z pomocą wizjera optycznego. Wyposażone są w wygodny uchwyt i rzeczywiście świetnie sprawdzą się dla profesjonalistów, choć dzięki temu, że są bardzo proste w obsłudze, docenią je także amatorzy, którzy w świecie fotografii stawiają dopiero pierwsze kroki. Alternatywą dla lustrzanek są też bezlusterkowce. Są to aparaty, które posiadają wymienną optykę. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy fotografii w trybie podglądu na żywo.

Przy czym pamiętajcie, że rozdzielczość powinna być wyższa niż 2,36 miliona punktów. Bezlusterkowiec ma bardziej kompaktowy rozmiar. Nie można jeszcze zapominać o wyglądzie aparatu i tutaj nie mamy na myśli stricte estetyki, lecz raczej praktyczne rozwiązania, dzięki którym aparat będzie wygodny w korzystaniu. Na pewno powinien posiadać komfortowy uchwyt oraz szybki dostęp do różnego rodzaju funkcji. Nie zapomnijcie jeszcze o autofocusie i wydajność jest to cecha, która wpływa nie tylko na komfort robienia zdjęć, ale też na ich jakość. Można wybrać typ AF z detekcją fazy czy też kontrastu, ale dostępne są też aparaty, które posiadają technologię hybrydową. Nie można zapominać, że aparat z AF będzie szybko i dokładnie ustawiał ostrość podczas filmowania czy robienia zdjęć. 

Jeżeli chodzi o cenę, to musicie wiedzieć, że aparaty naprawdę dobre wcale nie muszą kosztować kilkunastu tysięcy złotych. Bez problemu zamkniecie się w budżecie do 3 tys. zł, a jeżeli zależy Wam na naprawdę świetnym aparacie, z którego będziecie korzystać w pracy, to również bez problemu można taki model zakupić nawet za mniej niż 5 tys. zł.                

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości