• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Podstawy opodatkowania kryptowalut: wyjaśnienie podstaw

17 czerwca 2023, 12:21, Artykuł partnera
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda kwestia opodatkowania kryptowalut w Polsce? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

Kryptowaluty stają się coraz popularniejszą alternatywą dla płatności online. Cyfrowe monety są często wybierane przez inwestorów w celu zdywersyfikowania portfeli aktywów.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda kwestia opodatkowania kryptowalut w Polsce? Czy możesz nimi handlować i jak wykazać to w corocznym zeznaniu PIT? Czy jest tak obowiązek? Czy banki mogą zweryfikować twoje transakcje na giełdach?

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania. Zebraliśmy informacje dotyczące zasad opodatkowania cyfrowych aktywów.

Czym jest kryptowaluta? 

Kryptowaluta to waluta cyfrowa, która jest alternatywną formą płatności stworzoną przy użyciu algorytmów szyfrowania. Wykorzystanie technologii szyfrowania oznacza, że kryptowaluty funkcjonują zarówno jako waluta, jak i wirtualny system księgowy. 

Inwestorzy, którzy chcą korzystać z kryptowalut, potrzebują portfela kryptowalutowego. Portfele te mogą być oprogramowaniem, które jest usługą opartą na chmurze lub jest przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym. To narzędzie, za pomocą którego użytkownik przechowuje klucze szyfrowania. Dzięki nim, użytkownik potwierdzi swoją tożsamość i uzyska dostęp do swoich kryptowalut.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kryptowalut, przeczytaj ten artykuł, dotyczący bitcoina: kriptomat.io/pl/kursy-kryptowalut/bitcoin-btc-kurs/

Jakie są zagrożenia związane z korzystaniem z kryptowalut? 

Kryptowaluty są wciąż stosunkowo nowe, a rynek walut cyfrowych jest bardzo niestabilny. Kryptowaluty nie potrzebują banków ani żadnej strony trzeciej, która by je regulowała. 

Są zwykle nieubezpieczone i trudno je zamienić na namacalną walutę (taką jak dolary amerykańskie lub euro). Ponadto, kryptowaluty są aktywami niematerialnymi opartymi na technologii, więc są podatne na ataki hakerskie.

Przechowywanie kryptowaluty w portfelu cyfrowym może być ryzykowne. Jeśli stracisz swój portfel (dostęp do niego lub do kopii zapasowych portfela), stracisz wszystkie zgromadzone aktywa.

Przychody z kryptowalut

Posiadacze kryptowalut, którzy zarabiają na kryptowalutach po ich wymianie na FIAT, są zobowiązani do zapłaty podatku od uzyskanej kwoty. Zyski z kryptowalut są opodatkowane stawką 19% po przeliczeniu ich na walutę FIAT, taką jak PLN. Jeśli jednak całkowity dochód przekroczy 1 mln PLN, doliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 4%.

Co ważne, dochodów z kryptowalut nie można łączyć z innymi dochodami, np. ze sprzedaży akcji, udziałów i praw majątkowych.

Nawet przy stratach nadal konieczne jest wypełnienie PIT-38, nie będzie jednak żadnego obowiązku podatkowego z powodu straty. PIT ma wpływ na sposób rozliczenia w późniejszych latach i wysokość należnego podatku. Koszty niewykorzystane w jednym roku mogą zostać przeniesione na kolejny. 

Nie ma natomiast limitu czasowego na rozliczenie kosztów związanych z walutami wirtualnymi. Jednocześnie przepisy wprowadzają zakaz kompensowania strat.

Przepisy dotyczące aktywów cyfrowych znajdują się głównie w ustawach podatkowych. Przychody z obrotu walutami wirtualnymi rozpoznawane są na podstawie art. 17 ustawy o PIT, a przychody z kapitałów pieniężnych lub art. 7b ustawy o CIT, który odpowiada za zyski kapitałowe. 

Definicja kryptowalut znajduje się natomiast w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy AML. W tym miejscu należy jednak pamiętać, że polskie przepisy wprowadzają pojęcie "waluty wirtualnej", która w swoim zakresie obejmuje kryptowaluty. Oznacza to, że nie każda kryptowaluta czy token będzie spełniać warunki z art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy AML.  

Jakim stawkom podatkowym podlegają kryptowaluty? 

Jak już wspomnieliśmy, kryptowaluty podlegają podatkowi w wysokości 19%. Jeśli handlujesz kryptowalutami na własny rachunek, rozliczasz zyski kapitałowe, od których jako osoba fizyczna płacisz wspomniane 19%. To samo dotyczy firm również rozliczających się na zasadzie zysków kapitałowych. 

Rozliczenie zysków z kryptowalut musi nastąpić wyłącznie w rozliczeniu rocznym. Nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek co miesiąc. 

Banki a kryptowaluty

Niektóre banki we wniosku o otwarcie rachunku pytają swoich klientów o to, czy obracają kryptowalutami. 

W związku z wejściem w życie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy AML. Na ich podstawie konieczne jest przeprowadzanie KYC zgodnie z art. 35, w przypadku przekroczenia progu 1 tys. euro przy transakcji okazjonalnej. 

Dodatkowo, transakcje dokonywane wielokrotnie z danym klientem, mogą oznaczać wejście w stałą relację gospodarczą i wówczas należy przeprowadzić procedurę KYC z takim klientem. Innym powodem może być podejrzenie, że dane środki pochodzą np. z przestępstwa. 


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości