• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9
Wiadomości

Gdzie są oznaczenia na felgach aluminiowych?

14 czerwca 2023, 21:47, Artykuł partnera
Do grona bardzo ważnych elementów składowych kół pojazdów zaliczane są felgi, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej pozycji opony oraz za ogólną szczelność całej konstrukcji i ochronę przed wydostawaniem się powietrza w miejscach, w których guma styka się z materiałem metalowym. Na polskim i międzynarodowym rynku oferowanych jest sporo rodzajów obręczy.

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

Dużą popularnością cieszą się felgi stalowe nakierowane na funkcjonalność oraz optymalną wytrzymałość, a także felgi aluminiowe poprawiające estetykę pojazdów. Aktualnie w naszym kraju można bez problemu kupować różne rozmiary i typy opon, a także felg. Ważny jest więc wybór zarówno gum, jak i obręczy. Dobrze jest więc wiedzieć, gdzie należy szukać stosownych oznaczeń na felgach aluminiowych.

Felgi aluminiowe - gdzie szukać potrzebnych oznaczeń?

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

Wiadomo nie od dziś, że felgi aluminiowe mają za zadanie poprawienie estetyki koła oraz ogólnego wyglądu samochodu. Warto pamiętać, że na ten moment nie obowiązują w kraju żadne przepisy nakazujące umieszczanie oznaczeń w konkretnych miejscach. Jeśli chodzi o obręcze aluminiowe, które są nakierowane na efekty wizualne, producenci mają świadomość, że dodanie oznaczenia w widocznym miejscu spowoduje znaczne pogorszenie estetyki.

W związku z tym producenci felg aluminiowych najczęściej umieszczają oznaczenia po wewnętrznej stronie obręczy. Innymi słowy, należy zdjąć koło z piasty, aby móc je odczytać. Zwykle takie elementy informacyjne są umieszczane na ramionach albo w pobliżu otworu centralnego. Czasami takie oznaczenia są nanoszone na frontowe części felg aluminiowych, ale najczęściej dotyczy to obręczy przeznaczonych do wykorzystania w dynamicznych pojazdach sportowych. Po felgi aluminowe stalowe oraz opony wejdź na: https://www.24opony.pl/.

Jak odczytywać oznaczenia znajdujące się na felgach aluminiowych?

Najczęściej oznaczenia obejmujące profile i wymiary obejmują grupy cyfr oraz liter. Samo ich znalezienie nie jest trudne. O wiele ważniejsza jest znajomość takich oznaczeń, aby wiedzieć, o czym one informują. Przykładem może być oznaczenie 10.5J x 16H2 ET 30, w którym znajduje się kilka elementów składowych opisanych poniżej:

  • 10.5 - wartość szerokości felgi wyrażana w calach (10,5 cala w podanym przykładzie). Jako szerokość należy rozumieć odległość mierzoną pomiędzy przeciwległymi kołnierzami obręczy. Szerokość opony nie może być większa niż szerokość felgi. W przeciwnym wypadku prawidłowy montaż ogumienia będzie niemożliwy.
  • J - informacja o typie budowy profilu kołnierza. Litera J odpowiada rozmiarowi i budowie profilu felgi, która nadaje się do stosowania w pojazdach osobowych.
  • 16 - wartość średnicy felgi wyrażana w calach. Wewnętrzna średnica perfekcyjnie dopasowanej opony powinna być taka sama jak średnica zewnętrzna podana na obręczy aluminiowej.
  • H2 - oznaczenie jednego z typów profilu przekroju felgi. Informuje ono o kształcie garbów i konturach, które mają wpływ na sztywność oraz solidność felgi.
  • ET 30 - wartość osadzenia wyrażana w milimetrach (a nie calach). Pod tym symbolem kryje się odległość od jakiegokolwiek punktu płaszczyzny montażowej do płaszczyzny symetrii, która przebiega przez środek szerokości obręczy. Innymi słowy, oznaczenie ET 30 mówi, że powierzchnię montażu wysunięto o 30 mm na zewnątrz nadkola w porównaniu z samą felgą.

Co więcej, zarówno na felgach aluminiowych, jak i stalowych mogą widnieć informacje na temat rozstawu otworów na śruby montażowe lub średnicy centralnego otworu. Takie informacje pozwolą upewnić się, czy dana felga będzie dobrze dopasowana do piasty określonego auta i czy nie będzie problemów z jej montażem.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości