Lekarz internista jest specjalistą chorób wewnętrznych. Wizyta u internisty jest wskazana zawsze, gdy mamy wątpliwości co do tego, jakiej natury są męczące nas dolegliwości lub zauważyliśmy u siebie niepokojące objawy, których nie umiemy wyjaśnić lub złagodzić.
W przypadku chorób układu oddechowego wskazaniem do wizyty u internisty może być kaszel i uczucie duszności oraz bólu w klatce piersiowej. Te trzy objawy mogą być oznaką poważnych chorób płucnych, takich jak zapalenie płuc, astma, gruźlica czy covid. Internista osłuchuje pacjenta i po przeprowadzonej diagnostyce, zleca dalsze leczenie lub daje skierowanie na prześwietlenie albo wizytę z pulmonologiem lub innym specjalistą. Wśród najczęściej rozpoznawanych i leczonych przez internistę chorób znajdują się zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, gruźlica przewlekła, astma, niewydolność oddechowa oraz nowotwory płuc.
Wizyta u internisty jest także konieczna w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego. Wśród niepokojących objawów znajdują się m.in. bóle w klatce piersiowej, zaburzenia krążenia lub wysokie ciśnienie krwi, które mogą wskazywać na poważne choroby serca i naczyń krwionośnych. Przeprowadzona przez internistę diagnostyka pozwala rozpoznać takie schorzenia jak choroba niedokrwienna serca, arytmia, a nawet zawał lub stan przedzawałowy. Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez internistów chorób należą nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, choroba wieńcowa i zawały. Wśród badań wykonywanych przez internistę znajdują się m.in. EKG, czyli elektrokardiogram, echo serca (echokardiogram) oraz testy wydolnościowe. Specjalista często kieruje pacjenta dalej na wizytę kardiologiczną.
Specjalistę od chorób wewnętrznych warto odwiedzić także, gdy zaobserwujemy u siebie mniej ewidentne objawy. Uczucie zmęczenia, znaczna utrata masy ciała oraz uczucie pragnienia i suchości w ustach mogą wskazywać na choroby pochodzenia metabolicznego lub hormonalnego. Wśród nich znajdują się m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga lub choroba Addisona. Inne diagnozowane choroby to także nadczynność i niedoczynność przysadki i nadnerczy oraz choroba Hashimoto. Wśród badań diagnostycznych przeprowadzanych przez internistę znajdują się m.in. badania hormonalne oraz pomiar cukru we krwi.
Kolejną grupę objawów, które warto skonsultować z lekarzem internistą, stanowią zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Wśród nich znajdują się m.in. bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka i zaparcia, które mogą być objawami choroby wrzodowej, choroby refluksowej żołądka, choroby Crohna lub zapalenia trzustki albo wirusowego zapalenia wątroby. W celu diagnostyki internista może przeprowadzić badania diagnostyczne m.in. gastroskopię lub kolonoskopię.
Lekarz internista jest także w stanie zdiagnozować i wyleczyć liczne problemy układu moczowego. Wśród często diagnozowanych i leczonych chorób znajduje się zapalenie pęcherza moczowego i kamica nerek.
Ostatnią grupę objawów stanowią schorzenia o podłożu autoimmunologicznym. W tym przypadku jest to szeroki przekrój dolegliwości zewnętrznych i wewnętrznych. Wśród niepokojących objawów znajdują się m.in. bóle stawów, wysypka, zmęczenie lub utrata wagi. Dolegliwości mogą wskazywać m.in. na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty lub stwardnienie rozsiane. Wśród wykonywanych przez internistę badań diagnostycznych znajdują się badania krwi i badania obrazowe. Po uzyskaniu wyników lekarz może zalecić dalsze leczenie.
Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał informacyjny na Messengerze i nie przegap żadnej ważnej wiadomości!
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |