• Dziś 28°/16°
 • Jutro 29°/16°
 • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Jak przygotować się do podstawowej morfologii?

9 czerwca 2023, 14:01, Artykuł partnera
Morfologia krwi to podstawowe badanie tego płynu ustrojowego. Powinna być wykonywana regularnie, zwykle przynajmniej raz w roku, chociaż dokładna częstotliwość zależy od wielu czynników, w tym od stanu zdrowia pacjenta. Aby wyniki tego badania miały odpowiednią wartość diagnostyczną, wymagane jest przestrzeganie przez pacjenta kilku zaleceń. Dowiedz się, jak się przygotować do podstawowej morfologii krwi.

Czego nie robić przed morfologią krwi?

Badanie morfologiczne krwi powinno być wykonywane w godzinach porannych. W większości laboratoriów pacjenci przyjmowani są między godziną 7 a 9, rzadziej 10. Przed pobraniem krwi powinno się pozostać na czczo – ostatni posiłek najlepiej spożyć na 8-12 godzin wcześniej. Zaleca się również lekkostrawną dietę w dobie poprzedzającej badanie krwi. Od używek, w tym między innymi alkoholu, najlepiej powstrzymać się nawet na 3 dni przed planowaną morfologią. Na wyniki wpływ może mieć również aktywność fizyczna, dlatego zaleca się, aby na dzień wcześniej zrezygnować z ćwiczeń, a na zabieg przyjść ok. 15 minut wcześniej – już sam pośpiech czy szybkie wchodzenie po schodach mogą nieznacznie zmienić parametry. W celu usprawnienia pobierania krwi zaleca się także wypicie ok. 2 szklanek wody przed przyjściem na badanie morfologiczne. Jeżeli przyjmujesz na stałe leki, najlepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem, czy wskazane jest ich przyjęcie przed procedurą. Wyniki morfologii zazwyczaj dostępne są jeszcze tego samego dnia.

Jak często wykonywać morfologię krwi?

W większości przypadków morfologię krwi powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Jednak zalecenia te mogą różnić się w zależności od kilku parametrów, w tym wieku, stanu zdrowia lub konkretnego leczenia danego schorzenia. Przykładami problemów zdrowotnych, które sprawiają, że konieczne jest częstsze wykonywanie morfologii, mogą być niedokrwistość, anemia sierpowata czy niedobór witaminy B12, a także choroby tarczycy lub problemy z funkcjonowaniem układu immunologicznego. Morfologię powinno się wykonywać częściej także w przypadku stosowania niektórych leków, w tym nawet zażywanych na stałe bądź czasowo, np. popularnej izotretynoiny wykorzystywanej w leczeniu trądziku. Przeprowadzanie morfologii częściej niż raz w roku może być zalecane także w przypadku dzieci i młodzieży, osób starszych bądź kobiet w ciąży. Dokładnych wskazówek powinien udzielić lekarz, który weźmie pod uwagę indywidualną sytuację konkretnego pacjenta.

Jakie są szczególne wskazania do morfologii krwi?

Morfologia krwi zalecana jest również w przypadku wystąpienia niektórych dolegliwości wymagających diagnostyki. Warto zdecydować się na nią, jeśli zauważysz u siebie:

 • nadmierne zmęczenie, senność i apatię;
 • utratę lub wzrost wagi bez wyraźnej przyczyny;
 • częste pojawianie się siniaków;
 • problemy z gojeniem się ran;
 • częste, nawracające infekcje;
 • nienaturalną bladość skóry (szczególnie, jeśli nie występowała wcześniej).

Powyższa lista obejmuje najpowszechniejsze problemy. Jeśli widzisz u siebie lub swojego dziecka inne objawy, które cię niepokoją, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Może on zalecić badanie potrzebne do głębszej diagnostyki.

Jakie problemy może wykryć podstawowa morfologia krwi?

Podstawowa morfologia krwi określa ilość oraz jakość ilości komórek krwi. Zaliczyć do nich można przede wszystkim krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi. Dzięki temu możliwe jest wykrycie rozmaitych problemów ze zdrowiem. Do najczęściej rozpoznawanych należą:

 • infekcje – niepokojącym objawem może być podwyższony poziom leukocytów, chociaż istotny jest również ich typ, który często wskazuje na rodzaj infekcji (np. wirusowy lub bakteryjny);
 • anemia – wskazuje na to obniżona liczba krwinek czerwonych bądź niski poziom hemoglobiny (cząsteczki białka w erytrocytach);
 • zaburzenia krzepnięcia – niski poziom płytek krwi (trombocytopenia) może zwiększać ryzyko krwawienia, podczas gdy wysoki poziom płytek (trombocytoza) może predysponować do powstawania skrzeplin.

Morfologia jest także niezwykle ważna w określaniu innych chorób krwi. Pozwala również wskazać na inne schorzenia wymagające dodatkowej diagnostyki oraz rozmaite niedobory. Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowości w wynikach powinny być skonsultowane ze specjalistą.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości