• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Księgowość pełna czy uproszczona? Podpowiadamy jak wybrać rodzaj księgowości!

8 czerwca 2023, 16:15, Artykuł partnera
Wybór rodzaju prowadzonej księgowości to jedna z ważniejszych decyzji, które musisz podjąć, decydując się na prowadzenie własnej działalności. Nie zależnie od tego czy działasz w branży modowej, sprzedajesz artykuły biurowe czy też oferujesz usługi fryzjerskie oraz kosmetyczne – musisz zdecydować samodzielnie o tym, w jaki sposób będą prowadzone Twoje księgi. Czy zawsze masz taki wybór? Polskie przepisy dokładnie określają kiedy możesz, a kiedy musisz stosować pełną księgowość.

Rodzaj prowadzonej księgowości – dlaczego ma tak duże znaczenie dla przedsiębiorcy?

Prowadząc działalność gospodarczą w Polsce, wcale nie musisz posiadać wiedzy z zakresu rachunkowości, gdyż na rynku jest wiele podmiotów, które poprowadzą za Ciebie księgi. Istotne jest jednak to, abyś zrozumiał/-a, że rodzaj księgowości, jaki wybierzesz, ma duże znaczenie dla całych finansów firmy oraz obowiązków księgowego. Decyzję o rodzaju księgowości należy podjąć już podczas zakładania własnej działalności. Zależnie od rodzaju formy prawnej, którą wybierzesz, będą Cię obowiązywać różne przepisy związane z rachunkowością, inne stawki podatkowe oraz zasady ewidencji zdarzeń gospodarczych. Z tych właśnie powodów warto dokładnie przemyśleć decyzję.

Jaki rodzaj księgowości można wybrać? Rachunkowość przedsiębiorstw w Polsce

Polskie przepisy, związane z rachunkowością umożliwiają większości przedsiębiorców wybór pomiędzy pełną księgowością oraz uproszczoną. Jak sugerują już same nazwy tych dwóch sposobów prowadzenia ksiąg rachunkowych, pierwsza z nich wiąże się z większą ilością obowiązków. Decydując się na nią, konieczne będzie prowadzenie ewidencji księgowej wszystkich operacji gospodarczych, które dotyczą Twojej firmy w uporządkowany sposób ściśle określony przez Ustawę o rachunkowości. Dodatkowo w obowiązkach Twojego księgowego będzie też sporządzanie sprawozdań finansowych, na podstawie których będziesz mógł uzyskiwać cenne informacje dla zarządzania swoją jednostką. Księgowość uproszczona dotyczy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR). Jest ona dużo prostsza i mniej skomplikowana, ale w świetle polskiego prawa nie każdy przedsiębiorca może postawić na ten rodzaj księgowości.

Rodzaj prowadzonej księgowości vs. forma działalności gospodarczej

Forma prawna prowadzonej działalności często determinuje rodzaj księgowości. I tak, decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółki jawną partnerską jeżeli:

  1. Twoje przychody z działalności w danym roku obrotowym są mniejsze albo równe 2 000 000 euro i wybrałeś/-aś jako formę opodatkowania podatek liniowy albo skalę podatkową, możesz zdecydować się na uproszczoną księgowość;
  2. Przychody z działalności, jakie osiągnąłeś/-aś w danym roku obrotowym przewyższyły ww. kwotę, nie masz takiego wyboru i musisz zdecydować się na pełną księgowość, korzystając np. z tej usługi na https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online.

Prowadzisz spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną lub spółkę akcyjną? W tej sytuacji nie ma wyboru – musisz zdecydować się na pełny rodzaj księgowości.

Gdy masz wybór – jaki rodzaj księgowości wybrać? Co się bardziej opłaca?

Prowadzenie pełnej księgowości może być dla Ciebie opłacalne pod względem podatkowym, gdy Twoje dochody będą poniżej przekraczają pierwszego progu podatkowego (120 000 zł), ponieważ wówczas Twój podatek wyniesie 12%. Osiągasz większe dochody? W takim wypadku uproszczony rodzaj księgowości będzie dla Ciebie lepszy, bo możesz skorzystać wówczas z podatku liniowego, który zawsze wynosi 19%. Doskonałą opcją będzie też wybór na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Pamiętaj jednak, że masz taką możliwość tylko w przypadku gdy spełniasz warunki zawarte w ustawie z 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeżeli tak jest, Twoje opodatkowanie będzie wynosić w zależności od rodzaju prowadzonej działalności odpowiednio : 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%.

Podatek, rodzaj księgowości – brzmi skomplikowanie? Daj sobie pomóc!

Jeżeli nadal nie wiesz jaki rodzaj prowadzonej księgowości będzie najlepszy w Twojej sytuacji, skorzystaj z fachowej pomocy Ifirma! Pomoc ekspertów, którzy doskonale znają aktualne przepisy związane z rachunkowością podmiotów gospodarczych w Polsce może okazać się strzałem w dziesiątkę. Możesz powierzyć im swoje księgi rachunkowe – zwłaszcza, jeżeli już teraz wiesz, że czeka Cię prowadzenie pełnej księgowości. W ten sposób zyskasz czas na to, co dla Ciebie naprawdę ważne, czyli sprawy biznesowe. Ogrom formalności związany z prowadzeniem oraz samym zakładaniem działalności gospodarczej w Polsce może przerazić każdego. Nie wiesz jak się poruszać w świecie przepisów i ustaw? Jeśli potrzebujesz wsparcia w założeniu własnego biznesu, koniecznie wejdź pod link: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

Rodzaj księgowości konta podatek VAT – jaki jest wybór?

Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT w Polsce może być prowadzona w sposób pełny lub uproszczony. Ta ostatnia niestety dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy posiadają zwolnienie z VAT podmiotowego i których osiągnięte przychody w roku poprzednim były mniejsze niż 200 000 złotych. Jeśli spełniasz te warunki, możesz prowadzić uproszczony rejestr VAT. Jesteś czynnym płatnikiem tego podatku? W takim wypadku musisz prowadzić elektroniczne rejestry zakupu i sprzedaży, które stanowią podstawę do rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Twoim obowiązkiem jest też wypełnianie deklaracji VAT-7 oraz VAT-7k, które możesz szynko wypełnić przez  darmowy program do faktur od Ifirma.pl.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości