• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Chcesz nadpłacić kredyt? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

7 czerwca 2023, 12:46, Artykuł partnera
Czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub gotówkowego to dobry pomysł? Na co należy zwrócić uwagę? Czy możliwa jest bezprowizyjna spłata zobowiązania? Kiedy skrócić okres kredytowania, a kiedy dążyć do obniżenia wysokości rat? Podpowiadamy.

Czy da się wcześniej spłacić kredyt?

Zdecydowaną większość pożyczek pieniężnych, które zaciągamy w banku, możemy spłacić przed czasem, który określony jest w harmonogramie spłat. Możemy zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego czy gotówkowego. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto zapoznać się z zapisami w naszej umowie kredytowej. Wcześniejsza spłata może być darmowa, ale nie musi.

Kiedy decydujemy się na wcześniejszą spłatę? Zazwyczaj wtedy, gdy w naszym budżecie domowym pojawia się więcej środków finansowych. Kredyt to duże obciążenie, więc nie dziwi fakt, że wielu kredytobiorców chciałoby spłacić cały kredyt przed czasem lub spłacić jego część, obniżając w ten sposób wysokość comiesięcznych rat.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

W przypadku kredytu gotówkowego umowa może zakładać prowizję za wcześniejszą spłatę, ale nie zawsze tak jest. Gdy mamy do czynienia z sytuacją, że czas między umownym terminem spłaty kredytu a datą faktycznej spłaty przekracza 12 miesięcy, wówczas prowizja za nadpłacenie kredytu nie powinna przekroczyć 1% spłaconej części. Gdy okres ten jest krótszy, prowizja nie powinna być wyższa niż 0,5%. Warto wiedzieć, że prowizję można naliczać tylko wtedy, gdy spłata przypada na okres stałego oprocentowania. 

To tylko wybrane informacje dotyczące prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego. Warto sprawdzić, czy nasza umowa taką prowizję w ogóle zakłada, często bowiem banki nie stawiają żadnych przeszkód klientom, którzy chcą wcześniej pozbyć się zobowiązania. Jeśli nie ma żadnych prowizji, wcześniejsza spłata może nam się bardzo opłacić, a my uwolnimy się od zobowiązania już po kilku latach od jego zaciągnięcia. 

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to temat, któremu trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. Również w tym przypadku powinniśmy zapoznać się z zapisami w umowie kredytowej, jak również mieć świadomość, jakie regulacje w tym zakresie przewiduje polskie prawo. Jeśli posiadamy kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej, udzielony po lipcu 2017 roku ewentualna prowizja od wcześniejszej spłaty może obowiązywać jedynie przez 3 lata od udzielenia zobowiązania. Wysokość prowizji nie powinna zaś przekroczyć 3% dotychczas spłaconej kwoty. 

Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów kredytu hipotecznego, warto rozważyć nadpłacenie jego części. Ponieważ zmniejszy się całkowita suma do spłacenia, zmniejszą się także odsetki. Jeśli jednak wybierzemy skrócenie okresu kredytowania, wysokość rat pozostanie na dotychczasowym poziomie. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, warto przeliczyć, ile ostatecznie wyniesie nas to przedsięwzięcie. Wówczas dowiemy się, czy to opłacalny krok.

Czy to się opłaca? O czym pamiętać?

Wiele zależy od warunków, na jakich został udzielony kredyt i od wysokości prowizji, jaka obowiązuje przy wcześniejszej spłacie zobowiązania. Jeśli staramy się spłacić kredyt hipoteczny przed wyznaczonym przez bank czasem, w części banków należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Bank może też wymagać aneksowania umowy kredytowej. W wielu bankach ten proces możemy przeprowadzić już całkowicie w trybie online, a aneks i zaktualizowany harmonogram spłat dostajemy na swój adres mailowy.

Decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu, pamiętajmy również o możliwym zwrocie odsetek. Obowiązkiem banku w takiej sytuacji jest obniżenie naliczonych kosztów i zwrot tych, które poniesione zostały przed spłatą. W skład tych kosztów mogą wchodzić takie opłaty, jak prowizje, marże, odsetki czy inne opłaty okołokredytowe za wyjątkiem notarialnych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości