Jak często wymieniać opony rowerowe? Wszystko zależy od tego, jak często jeździsz rowerem. Specjaliści wskazują, że ogumienie nadaje się do zmiany po przejechaniu od 2000 kilometrów (w przypadku kolarstwa sportowego) do około 7000 kilometrów (uwzględniając użytkowanie rekreacyjno-turystyczne).
Dobór opony rowerowej do nawierzchni to kluczowa sprawa w kwestii bezpieczeństwa poruszania się jednośladem, efektywności jazdy oraz wygody. Co to oznacza? Wyobraźmy sobie, że do roweru szosowego montujemy ogumienie przeznaczone do jazdy górskiej. Takie opony są bardzo szerokie, ciężkie i mają gruby bieżnik. Zwiększają opory toczenia, utrudniają szybką jazdę i źle się prowadzą po płaskim asfalcie.
Z kolei zamontowanie cienkich opon do MTB to ogromne ryzyko. Brak bieżnika utrudnia zachowanie równowagi, a ewentualny wjazd w piasek czy grząską ziemię może skończyć się nawet bolesnym upadkiem. Z tego względu warto pamiętać o dostosowaniu opon do eksploatowanej trasy.
Podstawowa kwestia to jednak rozmiar. Jest istotny nawet pod względem nawierzchni po jakiej będziemy się poruszać. Za małe opony nie nadają się np. do jazdy po płaskich szosach i podobnych nawierzchniach utwardzonych. Tam ważna jest prędkość i przyspieszenie. Z tego względu w rowerach do kolarstwa szosowego używa się głównie opon 28 calowych.
Większe opony będą też wygodniejsze do jazdy rekreacyjnej. Duży rozmiar kół sprawia, że jazda nie będzie wymagać tak dużych nakładów sił.
Z kolei w przypadku jazdy terenowej, po drogach piaszczystych czy górskich, lepsze będą opony, których rozmiar to około 26 cali. Pozwalają lepiej kontrolować pojazd, umożliwiają stabilniejszą jazdę, ułatwiają złapanie podłoża i ruch pedałów.
Bardzo ważny jest też bieżnik. Do jazdy terenowej wybiera się opony bardzo grube, z bieżnikiem, który przekracza centymetr. Takie ogumienie idealnie odprowadza pozostałości po piasku, błocie czy intensywnie padający deszcz. Zapewnia równowagę w trudnych warunkach. Z kolei jazda po asfalcie wymaga drobnego, najczęściej paskowanego bieżnika lub całkowicie równych opon.
Do rekreacyjnej jazdy warto założyć opony pośrednie, o bieżniku, którego grubość nie przekracza kilku milimetrów.
Zwróć uwagę na szerokość danego egzemplarza opony. W trudnych warunkach leśnych, na torze czy w górach lepiej pracują te szersze. Wąskie rodzaje pozwalają z kolei na dużo sprawniejszą jazdę po płaskim, asfaltowym podłożu.
Sprawdź pełną ofertę sprzętu rowerowego w sklepie FabrykaRowerow.com
Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał informacyjny na Messengerze i nie przegap żadnej ważnej wiadomości!
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Cztery Pory Miłowania w pełnym programie koncertowym
15 września 2024
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |