• Dziś 25°/17°
 • Jutro 28°/18°
 • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Jak zarejestrować firmę przez Internet?

5 czerwca 2023, 10:22, Artykuł partnera
Załatwianie spraw bez wychodzenia z domu pozwala zaoszczędzić czas. Obecnie wiele spraw da się załatwić w taki sposób, a nawet założyć własną działalność gospodarczą. Z tego artykułu dowiesz się jak zarejestrować firmę przez Internet.

Rejestracja firmy online

Na stronie https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy dowiesz się podstawowych informacji na temat działalności gospodarczej. Przed rejestracją firmy przez Internet warto przygotować niezbędne dane, których będziesz potrzebować do wypełnienia dokumentacji.

 • Dane osobowe (imię i nazwisko, miejsce urodzenia oraz imiona rodziców
 • Numer PESEL
 • Numer i seria dowodu osobistego
 • NIP i REGON
 • Nazwa działalności gospodarczej i nazwa skrócona
 • Twoje miejsce zamieszkania i adres firmy
 • KOD PKD, czyli nazwa zakładanej działalności
 • Liczba pracowników, których planujesz zatrudnić 
 • Data rozpoczęcia działalności
 • Adres Urzędu Skarbowego według miejsca zamieszkania
 • Informacje o ubezpieczeniu ZUS, KRUS za granicą.

Weryfikacja tożsamości

Aby potwierdzić swoją tożsamość, wypełniając formularz CEDiG będziesz potrzebować profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego umożliwiającego składanie podpisu elektronicznego.

Wypełnienie wniosku CEIDG

Po przygotowaniu danych możesz przystąpić do wypełniania wniosku w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Następnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.

Aby wniosek CEIDG został przesłany niezbędne będzie potwierdzenie swojej tożsamości. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 • Założyć profil zaufany ePUAP. Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne. Możesz go założyć za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub internetowego konta bankowego.
 • Złożyć wniosek o certyfikat kwalifikowany. Certyfikat kwalifikowany umożliwia składanie podpisu elektronicznego - wniosek o wydanie podpisu elektronicznego można składać w kancelariach notarialnych oraz Punktach Potwierdzania Tożsamości (np. Urząd skarbowy, ZUS, oddział NFZ. Założenie podpisu kwalifikowanego jest płatne.

Wybór formy opodatkowania

Zanim złożysz wniosek, musisz wybrać formę opodatkowania. Od tego, jaką formę wybierzesz, będzie zależała wysokość Twojego podatku dochodowego i składki zdrowotnej. Możliwości są następujące:

 • Podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Kwota podatku naliczana jest w zależności od progów. Dla pierwszego progu podatkowego stawka wynosi 12% od 120 000 zł, a dla drugiego 32% dla kwoty powyżej 120 000 zł. Ponadto przedsiębiorca ma obowiązek opłacania rocznej stawki zdrowotnej, która wynosi 9%. Stawkę podatku dochodowego można zmniejszyć, korzystając z odliczeń, ulg i kwoty wolnej od podatku.
 • Podatek liniowy – ten podatek zawsze wynosi 19% dochodów, a składka zdrowotna wynosi 4,9% uzyskanego dochodu.
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona formą opodatkowania działalności gospodarczej. Przy tej formie podatku nie trzeba liczyć kosztów uzyskania przychodu.
 • Jego stawki zależą od rodzaju prowadzonej działalności i mogą wynosić od 2% do 17%. Taka forma opodatkowania może być opłacalna dla przedsiębiorców, którzy ponoszących wysokich kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kwestie związane z podatkami mogą być skomplikowane. Zwłaszcza, że przepisy ciągle się zmieniają. Nie musisz jednak robić tego samodzielnie. Już na etapie rejestracji firmy przez Internet warto pomyśleć o zatrudnieniu księgowego. Sprawdź fachowe biuro rachunkowe: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.

VAT a rejestracja firmy przez Internet

Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą, nie musisz płacić podatku VAT. Podatek ten obowiązuje przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą towarów i usług (wymienionych w ustawie o podatku od towarów i usług), którzy osiągnęli minimum 200 000 zł ze sprzedaży. W takiej sytuacji należy wypełnić, jest wniosek VAT-R dostępny w Internecie i przesłać go do Urzędu Skarbowego.

Składki zdrowotne i ubezpieczenia społeczne

Kolejną ważną kwestią jest odprowadzanie składek zdrowotnych. Dlatego też musisz dokonać zgłoszenia jako płatnik składek. Zgłoszenie to z tytułu wniosku CEIDG jest przekazywane automatycznie do ZUS. Ponadto należy złożyć do ZUS następujące dokumenty:

 • ZUS ZUA – zgłoszenie osoby do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego
 • ZUS ZZA – zgłoszenie osoby do ubezpieczenia zdrowotnego
 • ZUS ZCNA – zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny

Możesz przesłać i wypełnić dokumenty online, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) oraz w wybranym oddziale ZUS. Pamiętaj, że musisz je złożyć w okresie 7 dni od daty zarejestrowania działalności gospodarczej.

Ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców

Pamiętaj, że jeśli zaczynasz prowadzić swoją działalność gospodarczą, masz możliwość skorzystania z następujących przywilejów:

 1. Ulga na start – zwolnienie z opłat na ZUS przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności (ta ulga nie zwalnia z płacenia składki zdrowotnej).
 2. Preferencyjne składki ZUS – obowiązują przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. W tym okresie podstawa wymiaru składki ZUS wynosi 30% wynagrodzenia minimalnego.

Czy posiadanie rachunku firmowego jest obowiązkowe?

Założenie konta bankowego nie jest obowiązkowe przy rejestracji firmy przez Internet, ale zalecane. Prowadzenie rachunku firmowego jest obowiązkowe dla płatników VAT, którzy muszą być zarejestrowani w Rejestrze Podatników VAT i podać dane na temat swojej działalności w tym numer konta firmowego Konto możesz założyć przez Internet na stronie wybranego banku.

Czy firma musi mieć pieczątkę?

Nie musi, a może. Prawo nie nakazuje posiadania pieczęci. Warto ją mieć, by uwiarygodnić dokumenty i faktury bez konieczności wpisywania wszystkich danych ręcznie. Na pieczęci powinny znajdować się adres i nazwa oraz numer NIP. Możesz w prosty sposób zamówić ją przez Internet u wybranego producenta.

Weryfikacja firmy zarejestrowanej przez Internet

Po wypełnieniu całego formularza możesz wysłać go do weryfikacji. Jeżeli znajdą się w nim pewne nieścisłości, zostaniesz o tym poinformowany i będziesz musiał(a) nanieść odpowiednie poprawki. Jeśli jednak weryfikacja przejdzie pomyślnie, otrzymasz na skrzynkę e-mailową UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które jest dowodem na potwierdzenie złożenia wniosku. Pozytywna weryfikacja formularza oznacza, że możesz rozpocząć działalność gospodarczą. Życzymy powodzenia.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości