Pas klinowy to rodzaj mechanicznego elementu używanego w napędach maszyn oraz jako przeniesienie napędu. Składa się z elastycznego paska, który osadzony jest między dwoma stożkowatymi bębnami lub kołami pasowymi. Pasy klinowe są stosowane głównie do przenoszenia momentu obrotowego z jednego elementu napędowego na drugi.
Produkty tego typu mają charakterystyczny kształt klina, który zapewnia wymierne korzyści w porównaniu do innych rodzajów pasów transmisyjnych, takich jak modele płaskie. Dzięki swojemu klinowatemu kształtowi, zapewniają większą powierzchnię kontaktową z kołami pasowymi, co zwiększa efektywność przekazywania mocy. Paski klinowy mogą być stosowane w różnych aplikacjach, takich jak w samochodach, maszynach przemysłowych, narzędziach elektrycznych i innych urządzeniach, gdzie wymagane jest przenoszenie momentu obrotowego.
Ważne jest odpowiednie naprężenie pasów klinowych, które powinno być dostosowane do konkretnego urządzenia. Zbyt luźne naprężenie może prowadzić do poślizgu pasa, natomiast zbyt duże naprężenie może powodować nadmierne zużycie i uszkodzenie pasów oraz łożysk i innych elementów napędowych. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie i regulacja naprężenia tych elementów w celu utrzymania optymalnej wydajności i trwałości systemu napędowego.
Pasy klinowe można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym z nich są paski ze ściętymi bokami i okryte. Charakteryzują się niewielkim poślizgiem i wyższą wartością mocy przenoszonej niż w przypadku pasków okrytych o zbliżonych parametrach. Zdarza się, że tego typu akcesoria mają dodatkowe uzębienie, czyli wtedy są to paski z uzębieniem. Celem owej konstrukcji jest zwiększenie elastyczności powierzchni bocznych pasa. Tym samym pas podnosi trwałość materiału poprzez zmniejszenie tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej. Pasy zespolone to połączenie ze sobą dwóch lub więcej pasków w jeden element. Spoiwem jest w tym przypadku elastyczna taśma.
Pasy normalnoprofilowe stosuje się powszechnie w napędach maszyn przemysłowych, takich jak pompy czy sprężarki. Używa się ich również do technologicznych maszyn, jak tokarki. Pasy otwarte znajdują się zazwyczaj w urządzeniach, gdzie długość pasa jest nietypowa. Występują również tam, gdzie ze względu na zabudowę niemożliwe jest zamontowanie pasa zamkniętego.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |