• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Jak leczyć niepłodność i spełnić marzenie o dziecku?

31 maja 2023, 10:54, Artykuł partnera
Niepłodność, czyli sytuacja, kiedy para mimo starań nie może uzyskać ciąży, dotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn na całym świecie. Słysząc taką diagnozę, nie każdy wie, co to dla niego oznacza. Czy istnieją w takiej sytuacji jakiekolwiek szanse na dziecko? Jak wygląda leczenie? Czy tylko in vitro jest rozwiązaniem?

Terapia zależy od wielu czynników, stąd podejmowane metody leczenia też są różne. Czasem wystarczy zastosować odpowiednie leki, niekiedy konieczny jest zabieg, ale też są sytuacje, gdzie jedynym sposobem na zajście w upragnioną ciążę jest in vitro. O tym, jakie metody warto zastosować, para powinna omówić ze specjalistą kliniki leczenia niepłodności.

Niepłodność a podstawowe metody leczenia

Leczenie niepłodności nie musi od samego początku wiązać się z zapłodnieniem in vitro.  Czasami u pacjentów pomocna potrafi okazać się terapia hormonalna stosowana, szczególnie jeżeli problemy z zajściem w ciążę są powiązane z nieregularnym przebiegiem owulacji lub jej brakiem, niskim lub wysokim poziomem określonych hormonów. Leczenie tą metodą stosuje się również w przypadku PCOS, endometriozy o łagodnym stopniu zaawansowania bądź chorób tarczycy. A jak to wygląda, gdy trudności z poczęciem dziecka wynikają z przyczyn takich jak niedrożność jajowodów, wady anatomiczne macicy, zaawansowana endometrioza lub torbiele i mięśniaki jajników? W tej sytuacji warto skorzystać z histeroskopii lub laparoskopii, które są zarówno metodami diagnostycznymi, jak i leczniczymi.

Kiedy zaleca się procedury wspomaganego rozrodu?

Co zatem dzieje się, kiedy standardowe metody nie przynoszą rezultatów w postaci uzyskania pozytywnego testu ciążowego? W niektórych sytuacjach, zanim para przystąpi do zapłodnienia in vitro, może spróbować inseminacji domacicznej, czyli IUI. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny polegający na wprowadzeniu wcześniej przygotowanego nasienia mężczyzny do jamy macicy kobiety za pomocą cienkiej rurki. IUI jest szczególnie przydatna, gdy problem leży po stronie męskiej, na przykład przy obniżonych parametrach nasienia. Może również być stosowana w przypadku, gdy w śluzie kobiety obecne są przeciwciała przeciwplemnikowe, lub kiedy występują nieprawidłowości w budowie narządu rodnego. Jeśli chodzi o zabieg in vitro, czyli metodę dającą największą skuteczność, zaleca się ją, gdy inne sposoby leczenia nie doprowadziły do ciąży lub też ich wdrożenie nie daje szansy na powodzenie. Pacjenci są do niej kwalifikowani na podstawie historii medycznej. Procedura składa się z kilku etapów. Rozpoczyna ją stymulacja hormonalna, następnie dochodzi do punkcji jajników oraz procedur embriologicznych. Ostatnim krokiem jest transfer zarodka do jamy macicy.

Gdzie można znaleźć pomoc w województwie lubuskim?

Dzięki badaniom i odpowiedniej terapii w zdecydowanej większości przypadków można skutecznie leczyć niepłodność i cieszyć się narodzinami dziecka. Pary z województwa lubuskiego zmagające się z problemami z zajściem w ciążę, które szukają wsparcia, mogą udać się po pomoc do Kliniki Bocian w Poznaniu zlokalizowanej przy ul. Dąbrowskiego 77a w nowoczesnym biurowcu Nobel Tower. Ośrodek oferuje specjalistyczną opiekę medyczną, profesjonalne doradztwo oraz najnowocześniejsze techniki i procedury takie jak zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Placówka dysponuje też doskonale wyposażonym laboratorium diagnostycznym i embriologicznym oraz komfortowymi salami zabiegowymi. 

Więcej informacji o leczeniu niepłodności w Klinice Bocian można znaleźć na stronie: https://klinikabocian.pl.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości