• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Dlaczego automatyczne przełączniki zasilania są niezbędne w systemach zasilania awaryjnego?

24 maja 2023, 10:34, Artykuł partnera
W niektórych miejscach, np. w szpitalach, fabrykach czy serwerowniach, wymagany jest stały dopływ energii elektrycznej. Właśnie dlatego wiele firm, instytucji, a także osób prywatnych decyduje się na instalację systemów zasilania awaryjnego, które pozwalają na ciągłą pracę urządzeń, nawet w przypadku awarii. Aby przejście w awaryjny tryb zasilania odbyło się błyskawicznie, musi zostać zautomatyzowane. Jest to możliwe dzięki automatycznym przełącznikom zasilania.

Czym są systemy awaryjnego zasilania?

Systemy awaryjnego zasilania stają się coraz popularniejsze. Ich zadaniem jest zapewnienie ciągłego zasilania urządzeniom elektrycznym, nawet w przypadku przerw w dostawie prądu. System awaryjnego zasilania może być w rzeczywistości drugim łączem elektrycznym lub samodzielnym generatorem prądotwórczym.

Systemy awaryjnego zasilania są koniecznością w instytucjach i firmach, w których awaria zasilania mogłaby spowodować poważne szkody finansowe lub zagrozić bezpieczeństwu pracowników. Awaryjne zasilanie może być także przeznaczone do użytku prywatnego. Jest ono szczególnie zalecane, kiedy w domu znajduje się osoba chora, która np. korzysta z urządzenia wspomagającego oddychanie. Może być również niezbędne w mieszkaniach, w których prowadzona jest firma lub działalność wymagająca stałego dostępu do energii elektrycznej.

Automatyczny przełącznik zasilania – niezbędny element systemu awaryjnego zasilania

Budynki korzystające z co najmniej dwóch źródeł energii muszą być wyposażone w przełączniki zasilania. Pozwalają one na zmianę źródła energii z zasilania sieciowego na energię z agregatu lub z innego źródła. Przełączniki występują w różnych wersjach. Mogą być: ręczne, nieautomatyczne lub automatyczne.

Ręczne przełączniki zasilania

Ręczne przełączniki wymagają sterowania manualnego, np. poprzez pchnięcie dźwigni. Takie modele są tanie, proste w obsłudze i rzadko się psują. Mają jednak jedną zasadniczą wadę – potrzebują obecności człowieka i jego szybkiej reakcji na awarię. Z tego względu nie mogą być one stosowane w miejscach, w których ze względu na bezpieczeństwo, niezbędny jest stały dopływ energii. Podobnie jest w przypadku nieautomatycznych przełączników, które są bardziej zaawansowane technologicznie, jednak nadal są zależne od człowieka.

Automatyczne przełączniki zasilania

Automatyczne przełączniki są najbardziej złożone ze wszystkich mechanizmów kontroli źródła energii. Zawierają one inteligentny sterownik, który samodzielnie decyduje o potrzebie aktywowania urządzenia. W przypadku awarii sieci elektrycznej automatyczny przełącznik zasilania wykrywa przerwę w dostawie prądu i uruchamia agregat prądotwórczy. Następnie, gdy zasilanie sieciowe zostanie przywrócone, automatyczny przełącznik zasilania wyłącza agregat i zmienia zasilanie na sieciowe. Wszystko to odbywa szybko i bez interwencji człowieka. Właśnie dlatego, modele automatyczne są niezbędne w systemach zasilania awaryjnego.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: https://sklep.elus.pl/przelaczniki-siec-agregat,2,603227.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości