• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9
Wiadomości

Wczasy pod gruszą – kto może skorzystać ze świadczenia? Na jakich zasadach jest udzielane?

24 maja 2023, 10:32, Artykuł sponsorowany
Wczasy pod gruszą to dodatkowe pieniądze na wakacje, które pracodawca może wypłacić pracownikowi na jego wniosek. Warto wiedzieć, komu może przysługiwać tego typu dofinansowanie.

Kto może wypłacić pracownikom wczasy pod gruszą? 

Według informacji dostępnych na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/komu-i-na-jakich-zasadach-przysluguja-wczasy-pod-grusza/, do utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych – to właśnie z niego wypłacane są wczasy pod gruszą – zobowiązane są firmy, które zatrudniają co najmniej 50 osób na etacie. Mniejsze przedsiębiorstwa zwolnione są z obowiązkowego założenia takiego funduszu, jednak mogą przystąpić do niego dobrowolnie. 

Wczasy pod gruszą to dopłaty do urlopu wypoczynkowego, które wypłacane są przez pracodawcę na wniosek pracownika po zapoznaniu się z jego indywidualną sytuacją materialną. O wysokości wypłaconego świadczenia decydować będzie nie tylko wysokość wynagrodzenia pracownika, ale także jego sytuacja rodzinna, materialna i życiowa. Przeznaczone na wczasy pod gruszą kwoty, pobierane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

Trzeba jednak wspomnieć o tym, że wypłata wczasów pod gruszą nie jest w żadnym wypadku obowiązkiem pracodawcy. Pieniądze zgromadzone w funduszu może on przeznaczyć na inne cele i jak najbardziej ma do tego prawo. 

Kto może otrzymać wczasy pod gruszą? 

Zasady, według których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mówią, że wczasy pod gruszą przysługują każdemu pracownikowi, który zatrudniony jest na umowę o pracę. Co ciekawe, świadczenie może być udzielone także rencistom i byłym pracownikom. Aby otrzymać wczasy pod gruszą, pracownik musi wybrać co najmniej 14 dni nieprzerwanego urlopu. Dla wypłaty świadczenia najmniejszego znaczenia nie ma to, w jaki sposób spędzi ten czas. 

Na wysokość świadczenia największy wpływ ma kryterium dochodowe. Stąd też to status sytuacji materialnej pracownika w największej mierze decyduje o tym, czy i w jakiej wysokości otrzyma on wczasy pod gruszą. Oczywiście pod warunkiem, że uprzednio złoży stosowny wniosek. Tak więc osoby to właśnie najniżej wynagradzane osoby mają szansę na otrzymanie najwyższego świadczenia. 

Ile wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa? Dowiedz się na stronie: https://aleo.com/pl/blog/minimalna-stawka-godzinowa-2023/

Jak wygląda wniosek o wczasy pod gruszą?

Pracownik, który udaje się na urlop, zazwyczaj składa u pracodawcy wniosek o urlop. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby otrzymać wczasy pod gruszą, wniosek urlopowy to zdecydowanie za mało. Pracownik, który chce ubiegać się o dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, musi złożyć wniosek o dofinansowanie, do którego załącza informację o swojej sytuacji materialnej. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie Aleo

Podsumowując, wczasy pod gruszą to forma dofinansowania do wypoczynku dla pracowników danego przedsiębiorstwa. Bardzo istotny jest fakt, że nie muszą oni tłumaczyć się, na co wydają otrzymane pieniądze. Tego typu dofinansowanie jest szczególnie cenne dla najniżej wynagradzanych pracowników, dla których wakacyjny wyjazd może okazać się sporym obciążeniem dla domowego budżetu. 

Artykuł sponsorowany

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości