Kluczowe znaczenie dla każdego zatrudnionego ma Ustawa KP z dnia 26 czerwca 1974 roku. Wskazuje ona, że pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacania pracownikom rekompensaty z tytułu dojazdów do pracy. Co to oznacza w praktyce? W zasadzie tyle, że zwrot za dojazdy do pracy w 2023 roku nadal zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli zatrudniającego. Ustawodawca nie może narzucać obowiązku zwrotu kosztów, jednak są od tej sytuacji dwa wyjątki.
Pierwszy z nich to organizowanie stażu dla osoby bezrobotnej. W tym przypadku organ organizujący staż – najczęściej w formie ryczałtu miesięcznego – wypłaca bezrobotnemu ekwiwalent w postaci zwrotu środków pieniężnych na dojazd.
Drugi przypadek to osoby zatrudnione w stosunku służbowym. Jeśli taki pracownik wykonuje swoje zadania służbowe w miejscowości innej niż jego stałe miejsce zamieszkania, może ubiegać się o zwrot kosztów w wysokości kosztu biletu transportu np. pociągu lub autobusu.
Jak wskazaliśmy powyżej, pracodawcy nie są zobowiązani, by wypłacać zwrot za dojazdy do pracy w 2023 roku. Nie oznacza to jednak, że taki benefit jest niemożliwy do zrealizowania. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku dobra wola pracodawcy a niekiedy nawet trudna sytuacja na rynku pracowników. Jak można to rozumieć?
Zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych, w których zatrudnienie znajdują setki osób, pracodawcy zależy na obsadzeniu wszystkich stanowisk. Ma to szczególne znaczenie w szczytowym okresie sezonu. Wtedy zatrudniający może organizować np. transport pojazdami służbowymi dla większych grup pracowników lub przyciągać nowych kandydatów z różnych stron miasta wskazując w ofercie o pracę obecność zwrotu za dojazdy do pracy. W 2023 roku sytuacja pracowników ustabilizowała się po nagłym wzroście zainteresowania pracą zdalną (zwłaszcza w pandemii). Mnóstwo osób dopuszcza dojazdy do zakładu pracy znajdującego się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania.
Co bardzo ważne, zwrot kosztów za dojazdy powinien zostać uregulowany pisemnie np. w umowie o pracę lub w formie układu zbiorowego. Jeśli pracodawca decyduje się na wprowadzenie, zasady powinny być jawne i jednakowe dla każdego.
Sytuacja prawna dotycząca zwrotu kosztów dojazdu nadal jest taka sama jak w roku poprzednim. Ustawodawca nie wprowadza zmian, co jednak nie musi oznaczać innego podejścia pracodawców. Jeśli zależy Ci na zwrocie kosztów za dojazdy do pracy, możesz szukać ofert, w których umieszczono informacje o takich benefitach.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |