• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Rodzaje zwrotów kosztów dojazdu do pracy: jakie opcje są dostępne dla pracowników?

22 maja 2023, 12:42, Artykuł partnera
Wielu pracowników zatrudnionych w innym mieście niż swoje stałe miejsce zamieszkania zastanawia się nad możliwością uzyskania zwrotu poniesionych kosztów dojazdu. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych podróżujących, którzy pokonują w jedną stronę dziesiątki kilometrów. Czy Ustawodawca wprowadza regulacje prawne w tej sprawie? A może to sam pracodawca musi wyjść z inicjatywą?

Zwrot za dojazdy do pracy 2023 – komu przysługuje?

Kluczowe znaczenie dla każdego zatrudnionego ma Ustawa KP z dnia 26 czerwca 1974 roku. Wskazuje ona, że pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacania pracownikom rekompensaty z tytułu dojazdów do pracy. Co to oznacza w praktyce? W zasadzie tyle, że zwrot za dojazdy do pracy w 2023 roku nadal zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli zatrudniającego. Ustawodawca nie może narzucać obowiązku zwrotu kosztów, jednak są od tej sytuacji dwa wyjątki.

Pierwszy z nich to organizowanie stażu dla osoby bezrobotnej. W tym przypadku organ organizujący staż – najczęściej w formie ryczałtu miesięcznego – wypłaca bezrobotnemu ekwiwalent w postaci zwrotu środków pieniężnych na dojazd.

Drugi przypadek to osoby zatrudnione w stosunku służbowym. Jeśli taki pracownik wykonuje swoje zadania służbowe w miejscowości innej niż jego stałe miejsce zamieszkania, może ubiegać się o zwrot kosztów w wysokości kosztu biletu transportu np. pociągu lub autobusu.

Czy pracodawca może wprowadzić zwrot kosztów za dojazdy do pracy?

Jak wskazaliśmy powyżej, pracodawcy nie są zobowiązani, by wypłacać zwrot za dojazdy do pracy w 2023 roku. Nie oznacza to jednak, że taki benefit jest niemożliwy do zrealizowania. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku dobra wola pracodawcy a niekiedy nawet trudna sytuacja na rynku pracowników. Jak można to rozumieć?

Zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych, w których zatrudnienie znajdują setki osób, pracodawcy zależy na obsadzeniu wszystkich stanowisk. Ma to szczególne znaczenie w szczytowym okresie sezonu. Wtedy zatrudniający może organizować np. transport pojazdami służbowymi dla większych grup pracowników lub przyciągać nowych kandydatów z różnych stron miasta wskazując w ofercie o pracę obecność zwrotu za dojazdy do pracy. W 2023 roku sytuacja pracowników ustabilizowała się po nagłym wzroście zainteresowania pracą zdalną (zwłaszcza w pandemii). Mnóstwo osób dopuszcza dojazdy do zakładu pracy znajdującego się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania.

Co bardzo ważne, zwrot kosztów za dojazdy powinien zostać uregulowany pisemnie np. w umowie o pracę lub w formie układu zbiorowego. Jeśli pracodawca decyduje się na wprowadzenie, zasady powinny być jawne i jednakowe dla każdego.

Zwrot za dojazdy do pracy 2023 – wnioski

Sytuacja prawna dotycząca zwrotu kosztów dojazdu nadal jest taka sama jak w roku poprzednim. Ustawodawca nie wprowadza zmian, co jednak nie musi oznaczać innego podejścia pracodawców. Jeśli zależy Ci na zwrocie kosztów za dojazdy do pracy, możesz szukać ofert, w których umieszczono informacje o takich benefitach.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości