Laseroterapia to typ zabiegu, który stosowany jest przy wielu problemach, nie tylko obrzęku powiek dolnych – zdradzają w rozmowie z nami specjaliści kliniki Estell. Laser stosowany jest szeroko w chirurgii oraz liftingu twarzy, nie każdy wie jednak, że światło tego urządzenia pozwala również na poprawę przepływu limfy. A to właśnie jej zastój może wywoływać obrzęk. Zależnie od wybranego zabiegu, laseroterapia może przebiegać z naruszeniem tkanki lub bez niego. Zwykle jedna sesja trwa maksymalnie kilkanaście minut, nie licząc działań dodatkowych, np. przygotowanie pacjenta oraz czas potrzebny na zadziałanie znieczulenia. Liczba zabiegów jest ustalana indywidualnie, zależy między innymi od wybranej metody oraz stanu zaawansowania problemu. Po sesji z użyciem lasera pacjent nie musi pozostawać w klinice, musi jednak liczyć się z okresem rekonwalescencji, zazwyczaj niezbyt uciążliwym.
Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem wykorzystującym zdolność skóry do samoregeneracji. Polega ona na wykonaniu licznych mikronakłuć w wybranym obszarze, co między innymi pobudza fibroblasty do produkcji ważnych dla białek – kolagenu i elastyny. Dodatkowo procedura może pobudzić krążenie limfy, a dzięki temu zmniejszyć widoczność opuchlizny powiek dolnych. Mezoterapia mikroigłowa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie co najmniej 4 zabiegów w odstępach ok. 4 tygodni. Do dodatkowych efektów zabiegu zaliczyć można również poprawę nawilżenia tkanki oraz jej napięcia, a także zmniejszenie widoczności cieni pod oczami.
Mezoterapia igłowa należy do klasyków wśród zabiegów medycyny estetycznej. Chociaż stosowane w jej przebiegu preparaty wciąż są unowocześniane (obecnie wykorzystuje się np. osocze bogatopłytkowe pobrane od pacjenta), sama procedura wciąż pozostaje ta sama. Jak wskazuje nazwa zabiegu, przeprowadzany jest on za pomocą iniekcji. Do problematycznego miejsca bezpośrednio podawane są odżywcze substancje, które wspomagają regenerację, zwiększają nawilżenie i poprawiają koloryt. Jednocześnie mogą również zmniejszać opuchliznę. Zazwyczaj dla osiągnięcia optymalnego efektu konieczne jest przeprowadzenia kilku zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Okres rekonwalescencji nie jest szczególnie uciążliwy. Może pojawić się lekkie zaczerwienienie lub opuchlizna, która powinna zniknąć samoistnie.
Czasami, kiedy problem jest już zbyt mocno zaawansowany, konieczne może być sięgnięcie po metody chirurgiczne. Blefaroplastyka, bo tak nazywa się plastyka powiek, to zabieg, który może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Ostateczna decyzja zwykle ustalana jest z pacjentem. Przed wykonaniem procedury konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich, w tym między innymi krwi oraz EKG. Pacjent musi również liczyć się z okresem rekonwalescencji. Blefaroplastykę zaleca się w przypadku tzw. przepukliny tłuszczowej – wtedy obrzęk pod okiem spowodowany jest przez nagromadzenie właśnie tkanki tłuszczowej, a nie zastojem limfy.
Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg z zakresu medycyny estetycznej, sprawdź, jaka jest przyczyna problemu. Bez jej rozpoznania problem może powrócić. Co więcej, opuchlizna bywa symptomem chorobowym, dlatego niekiedy warto wykonać dodatkowe badania diagnostyczne. Do najczęstszych przyczyn opuchniętych powiek należą:
Opuchlizna bywa też wywołana przez choroby, takie jak:
Dopiero zabieg wykonany po usunięciu przyczyny może dać trwałe rezultaty.
![]() |
Gregorian Grace znów w Polsce!
8 maja 2025
kup bilet |
![]() |
Diamentowy koncert 60-lecia!
12 kwietnia 2026
kup bilet |
![]() |
Muzyka Ludovica Einaudiego
18 czerwca 2025
kup bilet |
![]() |
Kabaret Neo-Nówka - Pokolenie DNA - Nowy Program 2025
21 listopada 2025
kup bilet |