• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Gwarancja na mieszkanie od dewelopera: Jakie prawa przysługują nabywcy i jak z nich skorzystać?

7 maja 2023, 09:22
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z inwestycją dużych środków finansowych, a także z pokładaniem zaufania w firmę budowlaną. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują nabywcy w ramach gwarancji na mieszkanie i jak z nich skorzystać, aby w razie potrzeby efektywnie dochodzić swoich roszczeń. W niniejszym artykule omówimy, czym jest gwarancja na mieszkanie, jakie są jej rodzaje oraz jakie prawa przysługują kupującemu.

Czym jest gwarancja na mieszkanie?

Gwarancja na mieszkanie to zabezpieczenie nabywcy przed ewentualnymi wadami lub usterek wynikłymi z błędów dewelopera. Gwarancja obejmuje zarówno wady ukryte, jak i te, które mogą pojawić się w przyszłości w wyniku normalnego użytkowania nieruchomości. Przepisy dotyczące gwarancji na mieszkanie są zawarte w Kodeksie Cywilnym, a ich szczegółowe warunki powinny być określone w umowie deweloperskiej.

 

Rodzaje gwarancji i okresy gwarancyjne

Wyróżniamy kilka rodzajów gwarancji na mieszkanie, które różnią się zakresem ochrony oraz okresami gwarancyjnymi. Są to:

 

  1. a) Gwarancja na wady ukryte - obejmuje wady, które były niewidoczne podczas odbioru mieszkania. Okres gwarancyjny wynosi zazwyczaj 3 lata od momentu odbioru.

 

  1. b) Gwarancja na instalacje - obejmuje wszelkie instalacje wewnętrzne, takie jak elektryczne, gazowe, czy sanitarne. Okres gwarancyjny wynosi najczęściej 5 lat od odbioru mieszkania.

 

  1. c) Gwarancja na konstrukcję budynku - dotyczy wszelkich wad konstrukcyjnych, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania budynku. Okres gwarancyjny wynosi zwykle 10 lat od dnia odbioru.

 

Warto zwrócić uwagę na stronę odbiory-mieszkan-zielona-gora, która zawiera informacje na temat odbiorów mieszkań w Zielonej Górze oraz przepisów dotyczących gwarancji na mieszkanie.

Jak skorzystać z przysługujących praw?

Jeśli zauważysz wady lub usterki objęte gwarancją, należy zgłosić je deweloperowi w określonym przez przepisy lub umowę deweloperską terminie. W przypadku zgłoszenia wady w określonym terminie, deweloper ma obowiązek naprawić ją na własny koszt. Proces zgłaszania wad powinien przebiegać zgodnie z procedurą opisaną w umowie deweloperskiej.

W przypadku, gdy deweloper nie reaguje na zgłoszenie lub odmawia naprawy wady, kupujący może skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego, który oceni wadę i sporządzi stosowną ekspertyzę. Jeśli nadal nie dojdzie do porozumienia, nabywca może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika.

Gwarancja na mieszkanie od dewelopera to istotne zabezpieczenie dla nabywcy, które pozwala na efektywne dochodzenie swoich praw w przypadku wystąpienia wad nieruchomości. Warto zaznajomić się z rodzajami gwarancji oraz przepisami dotyczącymi okresów gwarancyjnych. W przypadku zgłoszenia wad należy przestrzegać procedur opisanych w umowie deweloperskiej i, w razie potrzeby, skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego oraz prawnika. Dzięki znajomości przysługujących praw oraz umiejętnemu korzystaniu z nich, nabywca może skutecznie zabezpieczyć swoją inwestycję.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości