• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Wygrać z inflacją – w co warto inwestować?

5 maja 2023, 08:53
Zatrważająca inflacja odciska swoje bolesne piętno na oszczędnościach Polaków. Praktycznie każdego miesiąca pieniądz traci na wartości, a wszystko wskazuje, że stan ten utrzyma się jeszcze przez długi czas. Naturalnie więc poszukiwane są sposoby na zainwestowanie posiadanych środków. A jak się okazuje, dostępne są dla Państwa wręcz doskonałe rozwiązania pomnażające oszczędności...
  1. Inflacja a inwestycja oszczędności.
  2. Wzrost cen – jak zabezpieczyć środki?
  3. Jak nieustannie poszerzać swoją wiedzę?

Stały wzrost cen produktów oraz usług konsumpcyjnych odczuwany jest przez każdego Polaka. Szeroko pojęty kryzys na świecie został wywołany przez wiele nakładających się na siebie niefortunnych i przykrych zdarzeń (COVID, wojna za wschodnią granicą, wzrost kosztów produkcji). Skutkiem tego jest między innymi wzrost inflacji, uderzający w obywatela i jego oszczędności. Jest to szczególnie bolesne, gdy posiadane środki są rezultatem ciężkiej pracy i wielu starań. Warto jednak pamiętać, że w Państwa zasięgu pozostają sprawdzone rozwiązania – w co zainwestować 100 tys.?

Inflacja a inwestycja oszczędności

Przyczyny inflacji są zróżnicowane. Nie da się jednak ukryć, spoglądając na ostatnie dwa lata, że stopa inflacji nieustannie rośnie (nie licząc pojedynczych miesięcy). Co to oznacza? Otóż dokładnie ta sama kwota, np. 100 tys. złotych, jest dzisiaj mniej warta niż w 2021 roku.

Jest to sygnał dla konsumenta, że nie warto pozostawiać gotówki na standardowym koncie bankowym. Specjaliści wskazują, że stan ten utrzyma się przez następne lata, nawet do końca dekady. Dlatego też już dzisiaj powinni Państwo rozważyć zainwestowanie posiadanych środków, nie chcąc, aby skutki inflacji zniweczyły wszystkie dotychczasowe wysiłki.

Na szczęście tempo wzrostu cen podstawowych produktów nie zmniejszyło możliwości inwestycyjnych, jakie w dalszym ciągu mają konsumenci.

Wzrost cen – jak zabezpieczyć środki?

Zapewne pierwszym pomysłem, jaki przyjdzie Państwu do głowy, jest umieszczenie gotówki na koncie oszczędnościowym lub lokacie. To rzeczywiście podstawowe narzędzie do walki z inflacją, posiadające wiele zalet. Lokaty są bezpieczne i gwarantują stały zysk na z góry określonych zasadach. Jednak mają i swoje minusy – niezwykle trudno znaleźć ofertę, której oprocentowanie zniweluje straty wskutek inflacji.

Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się mniej standardowe rozwiązania. Co istotne, wcale nie trzeba się ich bać – rzadko wiążą się z dużym ryzykiem, a zyski potrafią być imponujące. Takie są między innymi inwestycje w Obligacje Skarbu Państwa, złoto, nieruchomości i fundusze inwestycyjne. Dla konsumentów bardziej zaawansowanych i zaznajomionych z finansami odpowiednie okażą się również inwestycje w kryptowaluty czy akcje.

Jak nieustannie poszerzać swoją wiedzę?

Jak więc Państwo widzą, możliwości jest sporo. Inflacja konsumencka jest bezwzględna – aby się jej przeciwstawić, konieczne jest zdecydowane działanie. Ważne przy tym, żeby zawsze stawiać na sprawdzone rozwiązania i nie podejmować zbędnego ryzyka, jeśli nie posiadają Państwo odpowiedniej wiedzy.

Przed rozpoczęciem działania warto skonsultować się z renomowanym specjalistą finansowym, jak i samemu poszerzyć swoje wiadomości. Doskonałe do tego są profesjonalne fora i strony internetowe opisujące różnice pomiędzy poszczególnymi inwestycjami, ale też posiadające własne rankingi, np. lokat. Idealnym przykładem jest strona: http://lokatowy.pl/, co potwierdzają wszyscy jej użytkownicy.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości