Zwyczajowo specjaliści związani z obszarem prawa nazywani są po prostu prawnikami. Określenie to nie definiuje jednak dokładnie zakresu ich uprawnień czy specjalizacji. Prawnik to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie, stając się magistrem prawa. Nie musi ona jednak decydować się na tzw. aplikację, aby zdobyć konkretny tytuł — w przeciwieństwie do radcy prawnego.
Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze, zdobyła tytuł magistra, odbyła trzyletnią aplikacją radcowską, zdała egzamin zawodowy i posiada pełną zdolność do czynności prawnych wraz z możliwością korzystania z praw publicznych. Radca prawny może pracować w ramach umowy o pracę, B2B, spółek osobowych i cywilnych lub w ramach kancelarii radcy prawnego.
Radca prawny zajmuje się przede wszystkim reprezentowaniem klientów (zarówno firm, jak i osób prywatnych) przed sądami cywilnymi, gospodarczymi i karnymi (o ile nie pozostaje w stosunku pracy). Co więcej, występuje on też przed urzędami i sądami administracyjnymi, oferując prawną obsługę swoim klientom.
To jednak nie wszystko. Radca prawny tworzy też opinie prawne, udziela porad prawnych i może sporządzać wszelkiego rodzaju umowy prawne. Warto tutaj zaznaczyć, że każdy radca prawny może specjalizować się w innej dziedzinie prawa, dlatego też przed wyborem odpowiedniej osoby należy zapoznać się z jej doświadczeniem, kwalifikacjami i wykształceniem.
Zakres pomocy radcy prawnego zależy w znacznej mierze od oczekiwań klienta. Może on zająć się prawem cywilnym, podatkowym, administracyjnym, karnym, spadkowym czy upadłościowym. Radcy prawni obsługują przedsiębiorstwa także w zakresie windykacji, zawierania umów czy w formie regularnego doradztwa w ważnych z perspektywy działania firmy kwestiach. Osoby fizyczne często korzystają z usług radcy prawnego, aby pomógł im rozwiązać sprawy alimentacyjne i rozwodowe, a także te związane z separacją, podziałem majątku itd.
Więcej na temat pracy rady prawnego dowiesz się na: https://www.galinski-kleina.pl/
Wiele osób myli działalność radcy prawnego z adwokatem. Oba zawody prawnicze łączy ze sobą naprawdę wiele, a różnice dotyczą przede wszystkim możliwych form zatrudnienia – radca prawny może pracować na podstawie umowę o pracę.
Warto też wiedzieć, że każdy radca prawny jest, podobnie jak adwokat, zobligowany do przestrzegania tajemnicy zawodowej. W praktyce oznacza to, że radca może odmówić składania zeznań organom ścigania, jeśli może to zaszkodzić jego klientowi. Stanowi to podstawę zaufania klienta i gwarancję jego praw oraz wolności.
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
![]() |
Kabaret Neo-Nówka - Pokolenie DNA - Nowy Program 2025
21 listopada 2025
kup bilet |
![]() |
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |