Obowiązkowa edukacja szkolna mogłaby rozwijać kreatywność dzieci, gdyby nie często przestarzałe materiały i pomoce naukowe, a także programy nauczania, promujące przyswajanie stałych reguł, tłumiących twórcze myślenie. Uczeń, wykazujący się kreatywnością, nie mieści się w ustalonych schematach i ma poczucie, że jego inwencja nie stanowi wartościowego udziału w rozwój danej dziedziny. W tej sytuacji trudno o pozytywny bilans edukacji publicznej, a w niektórych placówkach jest on nawet ujemny. Dziecko utrwala w sobie niskie poczucie własnej wartości, ponieważ jego kreatywność nie jest doceniana; dlatego rodzice powinni we własnym zakresie zapewnić mu odpowiednią motywację do działania. Na szczęście istnieją takie możliwości.
Jedną z nich są zajęcia dla dzieci poza szkołą, organizowane przez różne prywatne ośrodki edukacyjne. Do takich należy malyinzynier.pl, z główną siedzibą w Poznaniu i placówkami w Warszawie, Szczecinie, Siedlcach, Białej Podlaskiej i Pile. Dla mieszkańców innych regionów Polski oraz dla tych, którzy z różnych powodów nie są w stanie dowozić dzieci na zajęcia stacjonarne, organizowane są kursy online. Zajęcia nie polegają na wykładaniu suchej teorii, a na praktycznej nauce programowania. Dzieci pracują w grupach, realizują określone zadania, układają własne gry i aplikacje.
Odpowiednia organizacja zajęć, uczących programowania, w istotny sposób wpływa na kształtowanie kreatywności u dziecka. Umożliwienie dziecku robienia czegoś bez konieczności wpisywania się w sztywne reguły postępowania uruchamia u niego chęć tworzenia. Dobrze skonstruowany kurs programowania dla dzieci początkowo daje cel i kilka prostych algorytmów do jego zrealizowania. Dziecko, mając możliwość dowolnego wykorzystania tych algorytmów, zacznie rozumować na zasadzie: a co się stanie, jeżeli zamiast czynności A wykonam czynność B? Takie zachowanie pedagodzy nazywają mentalnością eksperymentatorską. Dziecko, które nie jest ograniczone żadnymi wytycznymi, wymagającymi jedynie podstawienia danych do wzoru, samodzielnie wypracowuje pomysł rozwiązania, często metodą prób i błędów. W dalszej kolejności kurs programowania dla dzieci zaczyna obejmować coraz trudniejsze zadania.
Taka właśnie organizacja zajęć sprawia, że programowanie dla dzieci staje się bardzo atrakcyjne i motywuje do tworzenia. Dzieci chcą tworzyć własne gry komputerowe i proste aplikacje użytkowe z zastosowaniem grafiki i animacji. Podobnie jak w innych dziedzinach, także w informatyce nauka przez zabawę daje najlepsze rezultaty. Wiedzę zdobytą w ten sposób dziecko może zaimplementować w przedmiocie szkolnym, np. wdrażając określone rozwiązania w zadaniach domowych.
Lato zbliża się wielkimi krokami, ale nie wszystkie dzieci będą miały możliwość wyjazdu na wakacje. Z myślą o nich Mały Inżynier organizuje półkolonie letnie we wszystkich swoich ośrodkach. Przeznaczone są one dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat, z podziałem na grupy wiekowe i poziom zaawansowania wiedzy.
Zajęcia obejmować będą naukę programowania w języku Scratch, dla dzieci najmłodszych – Scratch Junior. Jest to język obiektowy, intuicyjny i łatwy w obsłudze, dzięki czemu dziecko będzie w stanie opanować podstawy tworzenia animacji, gier, muzyki i historii interaktywnych.
Nie zabraknie także, oczywiście, nauki programowania w jednej z najpopularniejszych wśród dzieci gier – Minecraft. Nieco starsze dzieci będą mogły nauczyć się tworzenia własnych minigier, a także automatyzowania niektórych czynności.
Dla bardziej zaawansowanych przewidziana jest nauka tworzenia aplikacji mobilnych w języku Java na Androida. Opanowanie składni Java odbywać się będzie za pomocą kolorowych bloków; dzieci będą w stanie zaprojektować własne wersje kalkulatora, krokomierza i niektórych powszechnie znanych i lubianych gier. Rezultatów swojej pracy będą mogły używać na własnych telefonach, a przy okazji będą mieć możliwość pochwalenia się swoimi wynikami rodzinie i nauczycielom we wrześniu, po wakacjach.
Dla dzieci spoza miast, gdzie funkcjonują ośrodki Małego Inżyniera oraz dla wszystkich, które nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, zostaną zorganizowane półkolonie online. Zajęcia odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku w formie webinarów, zatem możliwy będzie kontakt z innymi uczestnikami kursu i wymiana doświadczeń.
![]() |
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
![]() |
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
![]() |
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |