• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Gorzów: Do szpitala trafiają dzieci z powikłaniami ospy

24 kwietnia 2023, 09:35
fot. WSzW
W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie przybywa dzieci, które są hospitalizowane z powodu powikłań ospy. Niektóre z nich są bezpośrednim zagrożeniem życia, takie jak sepsa czy zapalenie móżdżku. Prawdopodobnie jest to spowodowane wyjątkowo groźnym wariantem wirusa w tym roku

W tym sezonie do szpitali w całym kraju trafia dużo więcej niż zazwyczaj dzieci z powikłaniami ospy wietrznej. Lekarze przyznają, że tegoroczny wariant wirusa ospy daje częstsze powikłania niż dotychczas. Również do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w ostatnich tygodniach trafiło kilkoro dzieci z powikłaniami.

- Sezon na ospę wietrzną trwa. Z reguły dzieci przechodzą ją łagodnie, ale niestety zdarzają się też powikłania. Najczęściej są to bakteryjne nadkażenia skóry, które mogą prowadzić do sepsy oraz zapalenie móżdżku. Kiedy zauważymy u dziecka również wysoką gorączkę, kaszel, wymioty i bóle głowy, należy od razu zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – mówi lek. Tomasz Szatkowski, szef pediatrii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Co zrobić, by u dziecka z ospą nie doszło do powikłań? Przede wszystkim należy pamiętać o higienie. Chore dzieci należy myć tylko pod prysznicem i bez użycia gąbki. Nie wolno wysypki na ciele dziecka smarować pudrami płynnymi i zasypkami. To one powodują rozwój zakażeń bakteryjnych. - Wystarczy systematycznie odkażać skórę octeniseptem – podkreśla Szatkowski.

Ospa wietrzna jest wysoce zakaźna, szybko rozprzestrzenia się drogą kropelkową - poprzez kichanie, kaszel, mówienie. Wraz z ruchami powietrza przenosi się nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Wirusem można się również zarazić poprzez bezpośredni kontakt z pęcherzami. Chory zaraża 1-2 dni przed pojawieniem się wyprysków do czasu, kiedy zmiany skórne całkowicie wyschną.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości