Wiadomości

Podświetlany napis "I love Gorzów" powstanie nad Wartą

20 kwietnia 2023, 12:55
wizualizacja
Władze Gorzowa otworzyły właśnie oferty, które wpłynęły do przetargu na wykonanie podświetlanego napisu „I love Gorzów” zasilanego przez drzewa solarne. W końcu inwestycja ma szansę na realizację, bo swoje oferty złożyły dwie firmy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to napis będzie gotowy jesienią 2023 roku.

Ustawienie wielkoformatowego napisu "I love Gorzów" to zadanie, które wygrało w kategorii ogólnomiejskiej w ramach budżetu obywatelskiego 2021. Cała instalacja miała zostać ustawiona w 2021 roku na nadwarciańskich błoniach od strony ul. Fabrycznej i zasilana przez drzewa solarne. Niestety w 2021 roku miasto Gorzów nie zrealizowało tej inwestycji i została ona przełożona na 2022 rok, a następnie na 2023 rok.

Pod koniec stycznia 2023 roku władze Gorzowa ogłosiły przetarg na "Instalację drzew solarnych zasilających napis I love Gorzów". Niestety nie było chętnych, więc postępowanie zostało unieważnione. Dlatego też na początku kwietnia miasto rozpisało nowy przetarg.

Dwie firmy chcą wykonać napis "I love Gorzów

W czwartek 20 kwietnia miasto otworzyło oferty, które wpłynęły do przetargu na "Instalację drzew solarnych zasilających napis I love Gorzów". W budżecie na ten cel zapisano 419 tys. 884 zł. Jak się okazało, do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Uniguard Security System z Trzebini na kwotę 414 tys. 204,47 zł. Z kolei Domi Agnieszka Nowacka z Kórnika zaoferowała 693 tys. 720 zł.

Teraz urzędnicy zajmą się analizowaniem ofert pod względem formalnym. Jeżeli nie będzie żadnych uwag, to wszystko wskazuje na to, że wygra najtańsza oferta, którą złożyła Uniguard Security System z Trzebini.

Potencjalny wykonawca będzie musiał zająć się zaprojektowaniem, wykonaniem i montażem drzewa solarnego (stacji ładowania urządzeń mobilnych) zasilanego w systemie hybrydowym oraz podświetlanego napisu „I love Gorzów” wraz z wykonaniem przyłączy elektrycznych i zasilenia instalacji oraz nawierzchni przepuszczalnej w obrębie projektowanej instalacji przy ul. Fabrycznej

Jeżeli jeszcze w kwietniu zostanie rozstrzygnięty przetarg, wówczas wykonawca będzie miał 126 dni na realizację inwestycji, czyli ponad 4 miesiące. To oznacza, że jeżeli prace rozpoczęłyby się na początku maja, to napis „I love Gorzów” powinien być gotowy we wrześniu 2023 roku.

Tak ma wyglądać napis „I love Gorzów”

Napis "I love Gorzów" ma składać się z białych liter o wysokości 2 metrów i będzie długi aż na 18,5 metra. Litery zostaną wykonane ze stali i pomalowane proszkowo farbą strukturalną z efektem skórki pomarańczy na kolor biały. Ciekawostką jest to, że napis będzie miał oświetlenie LEDowe, które będzie miało aż 9 różnych kolorów podświetlenia - zmiana kolorów będzie sterowana zdalnie.

Drzewo solarne ma mieć konstrukcję stalową lub stalowo-aluminiową, a do tego ma zostać pomalowane proszkowo. Do stalowego pnia zostaną przymocowane stalowe lub aluminiowe gałęzie podtrzymujące liście. Część liści będzie stelażem dla paneli fotowoltaicznych. Energia pozyskana przez panele będzie magazynowana w akumulatorach zlokalizowanych w bazie drzewa. Energia będzie wykorzystywana do zasilenia gniazd USB oraz oświetlenia oprawy LED podświetlające koronę drzewa i najbliższe otoczenie. Drzewo będzie miało 9-12 paneli fotowoltaicznych. Ciekawostką jest to, że wokół pnia drzewa zostanie wykonane specjalne siedzisko, gdzie będzie można usiąść i podładować telefon.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości