• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Strażacy z OSP Janczewo poleją domy na szczęście. Będą zbierać pieniądze na AED

6 kwietnia 2023, 08:45
fot. OSP Janczewo
W Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia strażacy z OSP Janczewo przejadą ulicami miejscowości, żeby polać domy wodą na szczęście. Akcja strażaków ma również szczytny cel. Podczas Janczewskiego Śmigusa Dyngusa będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na zakup automatycznego defibrylatora AED, który zostanie zamontowany na budynku remizy OSP Janczewo.

Zwyczaj polewania domów przez strażaków w Poniedziałek Wielkanocny jest kultywowany przez coraz większą liczbę jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Również w województwie lubuskim nie brakuje gmin, gdzie polewanie domów w Lany Poniedziałek stało się tradycją. Ma to przynosić szczęście domownikom oraz chronić cały dobytek od pożaru.

Strażacy będą lać wodę na szczęście i zbierać pieniądze na zakup AED

Z akcją polewania domów na szczęście postanowili ruszyć również strażacy z OSP Janczewo. W tym roku w Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia odbędzie się druga edycja Janczewskiego Śmigusa Dyngusa.

Strażacy z OSP Janczewo wyruszą z remizy o godz. 10 i przejadą ulicami Janczewa, aby symbolicznie polać domy wodą. Akcja strażaków ochotników ma również szczytny cel. Podczas polewania domów będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na zakup automatycznego defibrylatora AED, który zostanie zamontowany na budynku Janczewskiej remizy.

- W Poniedziałek Wielkanocny strażacy OSP Janczewo przejadą ulicami Janczewa by symbolicznie polać wodą domy, żeby chronić je przed wszelkimi zagrożeniami. W trakcie akcji prowadzona będzie zbiórka pieniędzy, której celem będzie zakup automatycznego defibrylatora, który zostanie zamontowany na budynku remizy OSP Janczewo w ogólnodostępnym miejscu, tak żeby był w sytuacji zagrożenia życia dostępny 24 godziny na dobę dla każdego mieszkańca Janczewa – podkreśla Piotr Pernal, prezes OSP Janczewo.

AED w łatwy sposób pomoże uratować komuś życie

Strażacy z OSP Janczewo podkreślają, że co roku w Polsce dochodzi do około 40 tys. zgonów w wyniku nagłego zatrzymania krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby taki automatyczny defibrylator był umieszczony w miejscu publicznym, ponieważ dzięki temu zwiększamy szanse na przeżycie każdej osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca.

AED to defibrylator, dzięki któremu w łatwy sposób możemy uratować komuś życie. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy wyjąć go z kapsuły, otworzyć i wcisnąć zielony przycisk, krok po kroku będzie tłumaczył kolejność działań ratowniczych.

- Dostępność takiego urządzenia jest bardzo ważna, co potwierdza zdarzenie z czerwca 2022 roku. Wówczas podczas meczu Iskry Janczewo z GKP Kłodawa doszło do nagłego zatrzymania krążenia u zawodnika z Kłodawy. Dzięki szybkiemu dostarczeniu na miejsce AED i natychmiastowemu przystąpieniu do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, udało się uratować życie piłkarza. AED wspomaga prowadzenie reanimacji u osoby, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia i pomaga przywrócić prawidłową pracę serca, zanim na miejsce przyjedzie zespół ratownictwa medycznego – podkreśla prezes OSP Janczewo.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości