• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak finansować rozwój i inwestycje w firmie?

5 kwietnia 2023, 07:34
Zakładając działalność gospodarczą, należy uwzględnić środki finansowe, które w późniejszym czasie będą stanowiły niezbędną inwestycję w jej rozwój. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje jednak potrzebną ilością gotówki na ten cel, dlatego też w poniższym artykule przygotowaliśmy zestawienie dostępnych form finansowania, z których mogą skorzystać właściciele firm.

Leasing

Leasing dla firm to jedna z najchętniej wybieranych form finansowania środków trwałych. Dzięki tej opcji, zarówno duże, jak i mniejsze firmy mogą użytkować różnego rodzaju przedmioty, w zamian za regularne opłacanie rat leasingowych. Po uiszczeniu ostatniej raty, przedsiębiorca może zdecydować się na wykupienie użytkowanego przez siebie przedmiotu. Tym, co z pewnością jednak wyróżnia leasing, jest elastyczne dopasowanie harmonogramu spłaty zobowiązania oraz wysokości rat do możliwości klienta. 

Z leasingu bez większego problemu mogą skorzystać małe firmy, które dodatkowo nie posiadają długiego stażu na rynku - w większości przypadków wystarczy, że działalność prowadzona jest od co najmniej 6. miesięcy. Leasing umożliwia uzyskanie różnego rodzaju środków trwałych bez konieczności wnoszenia wysokiej opłaty wstępnej oraz jeżeli możliwe będzie zastosowanie procedury uproszczonej weryfikacji zdolności leasingowej, również bez obowiązku dopełniania wielu czasochłonnych formalności. 

Najpopularniejszy przedmiot leasingu zdecydowanie stanowią pojazdy osobowe. Posiadając firmę, możesz zdecydować się na leasing modelu nowego lub używanego auta. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej, możesz wykupić użytkowany przez siebie pojazd w atrakcyjnej cenie lub zamiast tego, zdecydować się na leasing nowszego modelu. Leasing nie wywiera też dużego wpływu na zdolność kredytową, dlatego jego posiadanie nie wyklucza jednoczesnego starania się o kredyt w banku. 

Jeśli chcesz obliczyć ratę leasingu, możesz skorzystać z pomocy doradców ze strony https://vleasing.pl

Pożyczka leasingowa

Jest to alternatywna forma finansowania. Umowa podpisywana jest na dowolny okres, zaś zaraz po dopełnieniu formalności, dany środek trwały staje się własnością leasingobiorcy. Forma ta wymaga zabezpieczenia umowy i jest korzystna dla osób rozliczających się bez VAT, jednak negatywnie wpływa na zdolność kredytową. 

Kredyt

Kredyt to opcja równie popularna jak leasing, jednak często jest ona ciężej dostępna dla firm. Duża ilość czasochłonnych formalności oraz niekiedy konieczność zabezpieczenia środków poprzez poręczenie, nieruchomość lub blokadę na koncie bankowym sprawia, że nie każdy wniosek o kredyt zostanie pozytywnie rozpatrzony. W tym przypadku jednak w zamian za opłacanie rat, przedmiot staje się własnością kredytobiorcy, który może nim dysponować w dowolny sposób. 

Jeśli zastanawiasz się, co lepiej wybrać: leasing – czy kredyt? To pomocny może być poniższy artykuł: https://www.eostroleka.pl/leasing-maszyn-czy-kredyt-co-warto-wybrac,art95857.html

Wynajem długoterminowy

Jest to jedno z korzystniejszych rozwiązań dla małych przedsiębiorstw, które mogą w ten sposób uzyskać przewidywalność kosztów, które nie wzrosną na wypadek wystąpienia nagłych sytuacji. Obowiązkiem klienta decydującego się na wynajem długoterminowy jest systematyczne opłacanie czynszu, w którym zawarte są różnego rodzaju usługi dodatkowe. W tym przypadku jednak nie ma możliwości wykupu użytkowanego przedmiotu. 

Bezzwrotne dotacje

Właściciele firm mają możliwość skorzystania z dotacji pochodzących na przykład środków unijnych, urzędu pracy czy innych źródeł. Warunkami otrzymania dofinansowania są jednak przedstawienie solidnego biznesplanu oraz zabezpieczenie środków, co jest konieczne na wypadek niewywiązania się z zawartej umowy. Możliwość otrzymania dotacji zwiększa się między innymi w przypadku wniesienia przez przedsiębiorcę wkładu własnego. 

Crowfunding

Crowfunding, czyli finansowanie społecznościowe, wymaga opisania planowanej działalności na specjalnej platformie. Zamieszczone na niej interesujące projekty generują wpłaty od użytkowników, które staną się sposobem na sfinansowanie danej inwestycji. Jest to ciekawa opcja dla osób, które nie posiadają perspektyw odnośnie innych form finansowania lub po prostu nie chcą z nich skorzystać.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości