• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania?

2 kwietnia 2023, 18:10
Planujesz zakup swojego pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego? Przed Tobą wyzwanie zapoznania się z rynkiem i znalezienie odpowiedniej oferty. Finalna decyzja powinna jednak zostać podjęta w rozsądny sposób, uwzględniający kwestie związane z weryfikacją sprzedawcy. Kim jest deweloper i jakie są jego obowiązki? Jak sprawdzić, czy dany podmiot jest wiarygodny? Podpowiadamy?

Weryfikacja dewelopera — dlaczego warto?

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, oczekują, że ich nowy lokal będzie wolny od wad i pozostanie w doskonałym stanie jeszcze przez wiele lat. Nabycie nieruchomości od dewelopera daje możliwość bycia pierwszym mieszkańcem, dzięki czemu nie trzeba przeprowadzać gruntownego remontu zaraz po zakupie. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego również należy jednak zachować pewną dozę ostrożności i uważnie zapoznawać się z ofertami deweloperów.

Weryfikacja firmy pozwoli Ci poznać jej doświadczenie w działalności na rynku oraz dowiedzieć się, czy realizuje ona swoje przedsięwzięcia zgodnie z obietnicami. Ta druga kwestia ma niezwykle istotne znaczenie szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na zakup nieruchomości na etapie projektowania, czyli takiej, która dopiero ma zostać wybudowana. 

Sprawdzanie dewelopera — jak się za to zabrać?

Proces weryfikacji dewelopera warto zacząć od zapoznania się z dotychczas prowadzoną przez niego działalnością. Sprawdź, czy chętnie dzieli się on fotografiami i informacjami wybudowanych przez siebie obiektów. Zdjęcia zrealizowanych inwestycji możesz porównać z wizualizacjami przygotowanymi na potrzeby danego przedsięwzięcia. Na stronie internetowej dewelopera poszukaj dzienników budowy lub innych form dokumentowania przebiegu wznoszenia budynków. Tym sposobem będziesz mógł sprawdzić, czy deweloper dotrzymuje terminów i jakich ewentualnie opóźnień w realizacji będzie można się spodziewać.

Konieczne jest oczywiście również uważne przeczytanie prospektu informacyjnego, a później zapisów umowy deweloperskiej. Jeśli chcesz mieć pewność, że są one zgodne z prawem, a ich warunki — korzystne dla Ciebie, poproś specjalistę o ocenę ich zapisów. Jeśli do umowy dołączany jest aneks, upewnij się, że wynikające z niego nowe ustalenia z pewnością są dla Ciebie jasne i w pełni je akceptujesz. Sprawdź, czy dana firma jest rozpoznawalna w regionie i aktywnie działa na tutejszym rynku. W centrum województwa dolnośląskiego działa na przykład Republika Wnętrz — renomowany deweloper Wrocław.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania?

Zakup mieszkania wymaga nie tylko odpowiedniej weryfikacji dewelopera, lecz również zapoznania się ze wszelkimi detalami danej inwestycji. Oznacza to, że szczególną uwagę powinniśmy poświęcić takim kwestiom jak umiejscowienie lokalu, jego sąsiedztwo, bliskość infrastruktury komunikacyjnej, a także sklepów, punktów usługowych czy placówek edukacyjnych. By w przyszłości uniknąć rozczarowania inwestycjami realizowanymi w pobliżu mieszkania, warto zajrzeć na przykład do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości