• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Leasing operacyjny czy pożyczka?

2 kwietnia 2023, 15:08, Katarzyna Muszyńska
Zarówno leasing jak i i pożyczka to narzędzia, dzięki którym firmy mogą dokonywać inwestycji, a co za tym idzie zwiększać wartość i konkurencyjność przedsiębiorstwa bez konieczności angażowania dużej gotówki. Wybór odpowiedniej formy finansowania powinien być poprzedzony uważną analizą, gdyż każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety. Ale po kolei.

W przypadku leasingu właścicielem przedmiotu jest spółka leasingowa i to ona dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast leasingobiorca jest tzw. korzystającym, który dysponuje przedmiotem bez jego zakupu na własność.

Dzięki pożyczce przedsiębiorca staje się właścicielem przedmiotu, dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a pożyczkodawca jest współwłaścicielem przedmiotu. Pożyczka oferowana przez spółki leasingowe jest produktem, który często zastępuje leasing finansowy. Wykorzystywana jest również w przypadku różnego rodzaju dotacji za zakup sprzętów, ponieważ dzięki pożyczce można zakupić sprzęt na własność (bez angażowania środków własnych), co bardzo często jest warunkiem otrzymania dofinansowania.

Własność przedmiotów to podstawowa różnica, która generuje różne możliwości odpisów podatkowych. W leasingu operacyjnym kosztem dla przedsiębiorcy jest opłata wstępna, raty leasingu, a także opłaty związane z bieżącą eksploatacją pojazdu. Ponadto vat naliczany jest do każdej raty leasingowej, co powoduje, że zapłata Vat jest rozłożona w czasie. Koszty podatkowe w pożyczce stanowi amortyzacja przedmiotu i część odsetkowa raty pożyczki. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że opłata wstępna w przypadku pożyczki nie jest kosztem, a jedynie zmniejsza pożyczony kapitał i nic z tej wpłaty nie stanowi kosztów, które przedsiębiorca może odpisać od podatku.

Kolejną istotną różnicę stanowi dokument zakupu, w przypadku leasingu operacyjnego powinna być to faktura z pełnym 23 % Vat. W pożyczce natomiast możemy kupić przedmiot z pełnym vat, ale także sprzęt sprzedawany z 8 % Vat i przedmioty na tzw. faktury vat marża, z którymi możemy się spotkać, kupując auto np. w komisach samochodowych.

Zatem dokument zakupu jest kluczowy i często to on determinuje możliwości finansowania.

Kiedy mamy do czynienia z fakturą z pełnym vat możemy rozważać, który produkt będzie dla naszej firmy korzystniejszym wyborem. Dokonując analizy, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania: czy potrzebuję kosztów do optymalizacji podatkowej, jakim wkładem własnym dysponuję, jak długo chcę spłacać zobowiązanie, co planuję zrobić z przedmiotem po całkowitej spłacie.

I tak w przypadku, gdy w firmie potrzebne są koszty, a okres spłaty jest dłuższy niż minimalny okres amortyzacji, wybór pada na leasing operacyjny. Natomiast jeśli potrzebujemy być właścicielem przedmiotu lub szybko spłacić zobowiązanie decydujemy się na pożyczkę

Decyzja czy leasing, czy pożyczka ostatecznie będzie zależeć od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa na danym etapie jego rozwoju, a wnikliwa analiza produktów i aktualnej sytuacji finansowej firmy pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Autor
KATARZYNA MUSZYŃSKA
Dobry Leasing
biuro@muszynska.net

 


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości