• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Akumulator i alternator- co trzeba o nich wiedzieć?

28 marca 2023, 15:05
Pojazdy wyposażone są zazwyczaj w dwa źródła prądu, czyli akumulator i alternator. Urządzenia te jednak nie pracują razem, a tylko jedno z nich w danej chwili może dostarczać prąd. Alternator jest źródłem prądu od chwili uruchomienia silnika, natomiast akumulator zapewnia energię, kiedy silnik jest wyłączony czy też jego obroty są zbyt niskie.

Akumulator to urządzenie służące do przechowywania energii elektrycznej w postaci chemicznej oraz uwalniania jej w kontrolowany sposób w formie prądu stałego. Niezależnie od danego rodzaju akumulatorów, wszystkie modele posiadają elektrodę dodatnią oraz ujemną zanurzone w elektrolicie. Całość została zamknięta w bezpiecznej, plastikowej obudowie. Najczęściej wybieranymi bateriami są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Baterie te po rozładowaniu można ponownie naładować.

Elektroda dodatnia składa się z dwutlenku ołowiu, natomiast ujemna jest wykonana z ołowiu porowatego. Jeżeli do akumulatora podłączymy odbiornik energii elektronicznej to poprzez elektrolit w baterii oraz obwód zewnętrzny popłynie prąd. Skutkiem tego będzie rozładowanie akumulatora i przemiana składu chemicznego tychże elektrod w siarczan ołowiu. Akumulator da się naładować poprzez przepuszczenie przez niego prądu elektrycznego z zewnętrznego źródła napięcia. Takim źródłem jest właśnie alternator. Przepływ prądu doprowadza do przemiany siarczanu ołowiu z powrotem w dwutlenek ołowiu oraz ołów porowaty. Podczas ładowania przemieszczający się prąd wywołuje rozkład wody w elektrolicie na tlen oraz wodór. Pierwiastki te uwalniają się w postaci gazu.

Jak rozpoznać usterkę akumulatora?

Niesprawność baterii można dosyć łatwo wykryć. Objawem może być wolniejsze kręcenie się rozrusznika czy też jego całkowity brak. Jeżeli akumulator nie będzie miał napięcia i mocy rozruchowej, wtedy dojdzie do przygasania kontrolek, a czasem również stałej utraty prądu. Możemy mieć wówczas problem z otwarciem samochodu przy użyciu pilota. Niesprawny akumulator skutkuje też tym, że nie będziemy w stanie uruchomić silnika. Brak jakichkolwiek oznak życia pojazdu sugeruje rozładowaną baterię albo awarię alternatora. Jeśli auto raz się odpala, a raz nie, wtedy przyczyną mogą być skorodowane czy uszkodzone klemy albo kable od baterii. Wielu kierowców ma trudności z odpaleniem pojazdu zwłaszcza w okresie zimowym. Niskie temperatury zaburzają pracę baterii, gdyż powoduje spadek ich wydajności i pojemności. Niekiedy jedynym rozwiązaniem problemów jest wymiana zużytego akumulatora. 

W jaki sposób sprawdzić akumulator?

Najlepszym sposobem jest użycie warsztatowego testera, dzięki któremu sprawdzimy poziom zużycia baterii. Kiedy podłączymy go do akumulatora, wówczas zmierzy on spadek napięcia w odniesieniu do sztucznie wygenerowanego obciążenia. Wynik ukaże nam się w formie procentów. Dzięki niemu łatwiej przewidzimy ewentualne trudności z tym urządzeniem. Akumulator warto sprawdzić zwłaszcza jeśli:

  • - ma on powyżej 4 lat,
  • - zbliża się zima,
  • - jeździmy na krótkich trasach,
  • - przypadkowo rozładowaliśmy głęboko baterię,
  • - w samochodzie są dodatkowe urządzenia konsumujące prąd,
  • - występują objawy usterki baterii,
  • - ostatnia kontrola akumulatora miała miejsca powyżej 2 lat temu.

Jak wymienić akumulator?

Akumulator możemy wymienić samodzielnie. Wystarczy stosować się do podanych niżej kroków, aby czynność tą wykonać szybko i sprawnie.

1. Wyciągamy kluczyć ze stacyjny i otwieramy maskę pojazdu.

2. Rozluźniamy nakrętkę śruby końcówki. Następnie odłączamy przewód z ujemnej końcówki baterii.

3. W kolejnym kroku usuwamy ochronną pokrywę, po czym odłączamy przewód od dodatniej końcówki.

4. Usuwamy zacisk zabezpieczający baterię (o ile jest).

5. Usuwamy stary akumulator i zakładamy nową baterię, po czym składamy cały układ stosując odwrotną kolejność.

Czym jest alternator i jak działa?

Alternator to część będąca prądnicą prądu przemiennego wytwarzającą energię elektryczną z energii mechanicznej, dzięki pracy silnika. Wygenerowana energia stosowana jest do doładowywania akumulatora, jak i zasilania urządzeń będących na wyposażeniu pojazdu. Celem alternatora jest odwrócenie pracy silnika. Jeżeli jednostka napędowa przemienia energię elektryczną w ruch, to prądnica prądu przemiennego przetwarza energię mechaniczną, uzyskiwaną z wału korbowego silnika przy użyciu paska klinowego, na prąd elektryczny.

Objawy awarii alternatora

O usterce alternatora mówi nam zazwyczaj kontrolka akumulatora, ukazująca się na desce rozdzielczej. Ponadto możemy zaobserwować nagłe spadki mocy sprzętów elektronicznych, słabe świecenie czy migotanie reflektorów. Z awarią alternatora można też powiązać nasilony hałas z komory silnika, wszelkie szumy czy stuki zwiększające się podczas zmiany prędkości jazdy. Najczęstsze usterki alternatora to wytarte szczotki i zatarte łożyska. Niekiedy występują też uszkodzenia regulatora napięcia, przebicia w uzwojeniu, zwarcia wirnika czy stojana, uszkodzenie mostka diodowego czy przepalenia się uzwojenia.

Jak sprawdzić alternator?

Do tego celu należy użyć sprzętu mierzącego stałe napięcie o odpowiednim zakresie. Przyrząd pomiarowy należy podłączyć do akumulatora, pamiętając o tym, aby silnik był wyłączony. Następnie należy dokonać pomiaru i zapisać wynik. Następnie odpalamy silnik i sprawdzamy to, czy kontrolka ładowania baterii przestała się świecić. Potem włączamy silnik bez obciążenia na 2 minuty i ponownie mierzymy napięcie na zacisku akumulatora. Liczba powinna być wyższa od 13 V. Na koniec włączamy dmuchawę na najwyższe obroty oraz ogrzewanie tylnej szyby przy obrotach silnika wynoszących 2000 obr/min. Jeżeli alternator działa prawidłowo, wówczas napięcie powinno wynosić co najmniej 13,5 V.

Informacje o akumulatorze w samochodzie z autoczescionline24.pl

Informacje o alternatorze w samochodzie z moto.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości