Akumulator to urządzenie służące do przechowywania energii elektrycznej w postaci chemicznej oraz uwalniania jej w kontrolowany sposób w formie prądu stałego. Niezależnie od danego rodzaju akumulatorów, wszystkie modele posiadają elektrodę dodatnią oraz ujemną zanurzone w elektrolicie. Całość została zamknięta w bezpiecznej, plastikowej obudowie. Najczęściej wybieranymi bateriami są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Baterie te po rozładowaniu można ponownie naładować.
Elektroda dodatnia składa się z dwutlenku ołowiu, natomiast ujemna jest wykonana z ołowiu porowatego. Jeżeli do akumulatora podłączymy odbiornik energii elektronicznej to poprzez elektrolit w baterii oraz obwód zewnętrzny popłynie prąd. Skutkiem tego będzie rozładowanie akumulatora i przemiana składu chemicznego tychże elektrod w siarczan ołowiu. Akumulator da się naładować poprzez przepuszczenie przez niego prądu elektrycznego z zewnętrznego źródła napięcia. Takim źródłem jest właśnie alternator. Przepływ prądu doprowadza do przemiany siarczanu ołowiu z powrotem w dwutlenek ołowiu oraz ołów porowaty. Podczas ładowania przemieszczający się prąd wywołuje rozkład wody w elektrolicie na tlen oraz wodór. Pierwiastki te uwalniają się w postaci gazu.
Niesprawność baterii można dosyć łatwo wykryć. Objawem może być wolniejsze kręcenie się rozrusznika czy też jego całkowity brak. Jeżeli akumulator nie będzie miał napięcia i mocy rozruchowej, wtedy dojdzie do przygasania kontrolek, a czasem również stałej utraty prądu. Możemy mieć wówczas problem z otwarciem samochodu przy użyciu pilota. Niesprawny akumulator skutkuje też tym, że nie będziemy w stanie uruchomić silnika. Brak jakichkolwiek oznak życia pojazdu sugeruje rozładowaną baterię albo awarię alternatora. Jeśli auto raz się odpala, a raz nie, wtedy przyczyną mogą być skorodowane czy uszkodzone klemy albo kable od baterii. Wielu kierowców ma trudności z odpaleniem pojazdu zwłaszcza w okresie zimowym. Niskie temperatury zaburzają pracę baterii, gdyż powoduje spadek ich wydajności i pojemności. Niekiedy jedynym rozwiązaniem problemów jest wymiana zużytego akumulatora.
Najlepszym sposobem jest użycie warsztatowego testera, dzięki któremu sprawdzimy poziom zużycia baterii. Kiedy podłączymy go do akumulatora, wówczas zmierzy on spadek napięcia w odniesieniu do sztucznie wygenerowanego obciążenia. Wynik ukaże nam się w formie procentów. Dzięki niemu łatwiej przewidzimy ewentualne trudności z tym urządzeniem. Akumulator warto sprawdzić zwłaszcza jeśli:
Akumulator możemy wymienić samodzielnie. Wystarczy stosować się do podanych niżej kroków, aby czynność tą wykonać szybko i sprawnie.
1. Wyciągamy kluczyć ze stacyjny i otwieramy maskę pojazdu.
2. Rozluźniamy nakrętkę śruby końcówki. Następnie odłączamy przewód z ujemnej końcówki baterii.
3. W kolejnym kroku usuwamy ochronną pokrywę, po czym odłączamy przewód od dodatniej końcówki.
4. Usuwamy zacisk zabezpieczający baterię (o ile jest).
5. Usuwamy stary akumulator i zakładamy nową baterię, po czym składamy cały układ stosując odwrotną kolejność.
Alternator to część będąca prądnicą prądu przemiennego wytwarzającą energię elektryczną z energii mechanicznej, dzięki pracy silnika. Wygenerowana energia stosowana jest do doładowywania akumulatora, jak i zasilania urządzeń będących na wyposażeniu pojazdu. Celem alternatora jest odwrócenie pracy silnika. Jeżeli jednostka napędowa przemienia energię elektryczną w ruch, to prądnica prądu przemiennego przetwarza energię mechaniczną, uzyskiwaną z wału korbowego silnika przy użyciu paska klinowego, na prąd elektryczny.
O usterce alternatora mówi nam zazwyczaj kontrolka akumulatora, ukazująca się na desce rozdzielczej. Ponadto możemy zaobserwować nagłe spadki mocy sprzętów elektronicznych, słabe świecenie czy migotanie reflektorów. Z awarią alternatora można też powiązać nasilony hałas z komory silnika, wszelkie szumy czy stuki zwiększające się podczas zmiany prędkości jazdy. Najczęstsze usterki alternatora to wytarte szczotki i zatarte łożyska. Niekiedy występują też uszkodzenia regulatora napięcia, przebicia w uzwojeniu, zwarcia wirnika czy stojana, uszkodzenie mostka diodowego czy przepalenia się uzwojenia.
Do tego celu należy użyć sprzętu mierzącego stałe napięcie o odpowiednim zakresie. Przyrząd pomiarowy należy podłączyć do akumulatora, pamiętając o tym, aby silnik był wyłączony. Następnie należy dokonać pomiaru i zapisać wynik. Następnie odpalamy silnik i sprawdzamy to, czy kontrolka ładowania baterii przestała się świecić. Potem włączamy silnik bez obciążenia na 2 minuty i ponownie mierzymy napięcie na zacisku akumulatora. Liczba powinna być wyższa od 13 V. Na koniec włączamy dmuchawę na najwyższe obroty oraz ogrzewanie tylnej szyby przy obrotach silnika wynoszących 2000 obr/min. Jeżeli alternator działa prawidłowo, wówczas napięcie powinno wynosić co najmniej 13,5 V.
Informacje o akumulatorze w samochodzie z autoczescionline24.pl
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |