• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Mieszkańcy narzekają na jakość chleba w piekarniach. Coraz więcej osób zaczyna piec sama [zdjęcia]

27 marca 2023, 13:00, Marcin Kluwak
Z powodu inflacji i rosnących cen mąki, prądu czy gazu, piekarnie musiały również podwyższyć ceny za sprzedawane pieczywo. W Gorzowie za chleb w piekarni zapłacimy średnio 6-9 zł. Coraz więcej osób narzeka na jakość sprzedawanego pieczywa i jak się okazuje, zaczyna piec chleb na własną rękę. Również sami postanowiliśmy upiec domowe pieczywo.

Wybierając się na domowe zakupy możemy łapać się nie tylko za portfel, ale również za głowę, bo wszędzie jest po prostu drogo. Podrożały nie tylko warzywa i owoce, ale również pieczywo. Właściciele piekarni tłumaczą, że musieli podnieść ceny chleba, ponieważ wzrosły koszty ich działalności – m.in. koszty mąki, energii czy gazu.

Niestety jak się okazuje, cena nie zawsze idzie z jakością. Pani Danuta na jednej z gorzowskich grup na facebooku napisała, że "pieczywo z prywatnej piekarni staje się bardziej przemysłowe od tego z marketu". Chodziło o jedną z popularnych lokalnych piekarni.

Kobieta wywołała swoim wpisem ożywioną dyskusję wśród mieszkańców Gorzowa. Jak się okazuje, coraz więcej osób narzeka nie tylko na ceny, ale również na jakość chleba w piekarniach. - Ogólnie piekarnie psują się, chleb jest coraz gorszy - przyznaje pani Jadwiga. - Coraz ciężej znaleźć dobrej jakości pieczywo. Trzeba samemu zacząć piec – komentuje pani Kamila. - A może czas najwyższy, aby robić swoje pieczywo? To, co serwują w piekarniach, a jeszcze gorzej w marketach, to woła o pomstę do nieba - podkreśla z kolei pan Robert.

W końcu ceny w piekarniach nie należą do najniższych. Za chleb trzeba średnio zapłacić 6-9 zł. Z kolei w supermarketach jest taniej, ale z jakością pieczywa bywa różniej. Dlatego też coraz większa liczba osób postanawia piec chleb na własną rękę czy to w piekarniku, automacie do chleba czy też przy pomocy thermomixa. - Lubię sama upiec, taki chleb jest najtańszy i bez konserwantów - przyznaje pani Małgorzata. - Sama upiekłam. Koszt to około 3zl za składniki i prąd - komentuje Magdalena.

Również nasza redakcja postanowiła upiec chleb na własną rękę za pomocą specjalnego automatu do chleba. Jak się okazało, koszty jednego bochenka chleba o wadze 1 kg były naprawdę niewielkie, a jakość bez porównania. Czas zrobienia chleba w automacie to 3 godziny, a koszt? To zaledwie 3,5 zł, wliczają w to zużycie prądu oraz wszystkie niezbędne składniki. Samo zużycie prądu to zaledwie 30 groszy – automat do chleba był podłączony do licznika. Najdrożej wyszły dodatki takie jak ziarna słonecznika czy czarnuszki.

Pieczenie chleba na własną rękę w domu jest nie tylko tańsze, ale również i zdrowsze. Takie pieczywo nie ma w sobie ulepszaczy i spulchniaczy, przez co domowy chleb pozostaje dłużej świeży.

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości