• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Wózki widłowe - jak wybrać?

27 marca 2023, 12:41
Wózek widłowy to urządzenie, które sprawdza się w bardzo wielu obiektach przemysłowych, na halach produkcyjnych, a także w rolnictwie czy dużych hurtowniach. Dostępne są obecnie zarówno nowe, jak i używane wózki widłowe w bardzo różnych wersjach. Warto zwrócić uwagę na specyfikację każdej z nich i dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb.

Wykorzystanie wózków widłowych 

Wózki widłowe są wykorzystywane przede wszystkim do przewozu materiałów, ich podnoszenia, opuszczania, rozładunku. To jezdniowe  urządzenia mechaniczne z napędem silnikowym, stosowane w  transporcie bliskim. Bardzo często wykorzystywane również w magazynowaniu. Najważniejsze operacje wykonywane z pomocą wózka to:

  • - załadunek,
  • - rozładunek,
  • - transport ciężkich przedmiotów,
  • - transport trudno dostępnych przedmiotów i materiałów, które składowane są głównie na wysokości.

Wózki widłowe — rodzaje 

Wózki widłowe z dostawą do Gorzowa dostępne są w bardzo szeroki wyborze modeli. Kluczowe elementy, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru, to rodzaj napędu (spalinowy lub elektryczny), górne granice wysokości podnoszenia, dodatkowe rozwiązania, specjalne wysięgniki. Liczyć się będzie oczywiście także rok produkcji (szczególnie przy zakupie używanych wózków). Najważniejsze rodzaje tych urządzeń to:

  • - jezdniowe podnośnikowe czołowe – najpopularniejsze, zwane widlakami, stosowane przede wszystkim w transporcie wewnątrzzakładowym (magazyny, załadunek i wyładunek towaru);
  • - wózki jezdniowe podnośnikowe boczne – tzw. wózek boczny/reach truck, popularne rozwiązanie do wysokiego składowania na regałach; charakterystyczne jest to, że operator siedzi bokiem do kierunku jazdy;
  • - wózki podnośnikowe prowadzone – zwane kangurem lub sztaplarką; rozwiązanie stosowane w sklepach, gdzie powyższe rozwiązania się nie sprawdzają; w tym przypadku operator nie siedzi w wózku, ale go prowadzi;
  • - wózki jezdniowe podnośnikowe specjalne ze zmiennym wysięgiem – zwane manitou, stosuje się je przede wszystkim na budowach, w gospodarstwach rolnych, można do nich montować wiele różnych elementów, osprzęt taki jak: łyżka, wciągarka czy inne.

Dopasowanie wózków widłowych do potrzeb

Kluczem do satysfakcjonującej i efektywnego pracy na wózku widłowym jest dopasowanie go do potrzeb i konkretnych zadań, a także specyfiki terenu, po którym wózek ma się poruszać. Zawsze warto poprosić o informacje dodatkowe, które mogłyby ułatwić ci podjęcie decyzji lub rozwiać jakieś wątpliwości.

Kontrole Urzędu Dozoru Technicznego

Pamiętaj, że wszystkie sprzęty związane z transportem bliskim podlegają kontroli UDT. Warto pamiętać o regularnym serwisie i wymianie zużytych części.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości