• Dziś 12°/3°
  • Jutro 14°/6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Fotowoltaika w 2023 roku - jak się za to zabrać?

24 marca 2023, 22:15, Artykuł partnera
Jeszcze 10 lat temu fotowoltaika zasilała głównie duże obiekty przemysłowe. Wtedy przeciętny mieszkaniec domu jednorodzinnego (ani mniejszy przedsiębiorca) nawet nie brał pod uwagę ich zakupu na wyłączność. Skok popularności fotowoltaika przeżyła na przełomie lat 2018-2019, chociaż wiele osób traktowało ją wtedy jako chwilowy trend, a nawet naciąganie na pieniądze. Od tego czasu minęło jednak 5 lat, a z darmowej energii elektrycznej korzysta coraz więcej zadowolonych osób. Czy warto mieć panele fotowoltaiczne w 2023 roku? Jak właściwie zabrać się za ich instalację? Wszystko w prostych słowach opisane poniżej.

Wprowadzenie do fotowoltaiki - dlaczego warto ją mieć?

Szacuje się, że koszty fotowoltaiki zwracają się już po 5-8 latach użytkowania. Dokładna kwota zależy od wielkości instalacji, ale większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na oszczędność rzędu 200 000 złotych rocznie. Gdyby tego było mało - istnieje mnóstwo dotacji i dofinansowań, dzięki którym obniżysz koszty zamontowania instalacji nawet o 50%.

Rachunki za prąd nie są jeszcze tak przerażające, jak np. za gaz. Cena energii elektrycznej jednak z roku na rok rośnie, i w najbliższym czasie nie zanosi się na żadne większe obniżki. Przed dużymi rachunkami za prąd ochroni Cię za to fotowoltaika - Twoje źródło niezależności energetycznej.

Chcę zacząć oszczędzać - fotowoltaika krok po kroku

Przedstawię Tobie 2 opcje: samodzielną i z pomocą kompleksowej firmy OZE. Choć ta pierwsza i tak wymagać będzie zatrudnienia ekipy montażowej.

Chcę zabrać się za fotowoltaikę samodzielnie

Wszystko zamyka się w 5 “prostych” krokach:

1.Przeprowadź audyt swojego budynku. Określ zapotrzebowanie energetyczne i właściwości dachu (kąt nachylenia, powierzchnię).

2. Opisz swoje wymagania finansowe. Wybierz optymalny rodzaj paneli słonecznych, nie zapomnij o optymalizacji kosztów energii i dystrybucji.

3. Zdobądź wszystkie pozwolenia. Zgoda właściciela nieruchomości, zgoda sąsiednia, pozwolenie budowlane, pozwolenie na podłączenie do sieci… papierologii może być całkiem sporo.

4. Przygotuj dach do montażu. Powinien być czysty i bez żadnych uszkodzeń, w miarę możliwości postaraj się też, aby na powierzchnię rzucił okiem ktoś bardziej doświadczony w branży.

5. Wybierz dobrą firmę montującą. Nie radzę sugerować się niską ceną, a raczej rekomendacjami i szerokim zakresem usług.

Tak pokrótce można opisać “prosty” montaż fotowoltaiki. Chociaż prosty jest on tylko w teorii - w praktyce zmierzysz się ze stosem dokumentacji, wyliczeń oraz optymalizacją kosztów. Dlatego, jeśli jesteś niezaznajomiony z branżą OZE, skorzystaj z usług dobrej firmy fotowoltaicznej.

Potrzebuję pomocy przy instalacji fotowoltaiki

Grupa fachowców z branży OZE nie tylko zamontuje panele, ale też wyręczy Cię z papierologii, pomoże w optymalizacji kosztów dystrybucji i zakupu energii, a także pomoże Ci w uzyskaniu dofinansowań i dotacji.

W przypadku firm szczególnie ważny jest wybór odpowiedniej umowy: terminowej lub bezterminowej. Do podjęcia decyzji konieczne będzie przeprowadzenie audytu przedsiębiorstwa.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy przy załatwianiu wszystkich tych formalności - odwiedź stronę Frankiewicz Energy i skontaktuj się z branżowymi specjalistami. Od lat działamy w branży OZE dla domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych oraz firm. Z pewnością Ci pomożemy.

Fotowoltaika w 2023 roku - jakie zmiany względem poprzednich lat?

Nowelizacja Ustawy o OZE z 2022 roku wprowadziła wiele zmian na rynku fotowoltaicznym. Przez nowy sposób rozliczania się z prosumentami wiele osób zaczęło obawiać się, że panele przestaną być opłacalne. Sprawy jednak potoczyły się w niespodziewanym kierunku: ceny prądu poszybowały w górę - głównie przez wojnę za naszą wschodnią granicą.

W roku 2022 rynek fotowoltaiczny odnotował wiele rekordów w ilości wytwarzanej energii. Na ten moment wiele wskazuje na to, że w 2023 roku fotowoltaika będzie jeszcze bardziej opłacalna, niż w latach poprzednich.

Ceny prądu coraz wyższe

Przyszłości nie możemy przewidzieć, ale jesteśmy w stanie ją ze sporą dokładnością oszacować. Zdaniem analityków i ekspertów branżowych, cena prądu w 2023 roku może wzrosnąć nawet dwukrotnie. W tym wszystkim nie pomaga wojna na Ukrainie, która trwa już od ponad roku i niestety nie zanosi się na to, aby miała się ona szybko zakończyć.

Dzięki fotowoltaice uszczuplisz swój rachunek za prąd. Uniezależnisz się też od drogich paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa. Proekologiczna polityka Unii Europejskiej może sprawić, że w 2023 roku branża OZE rozwinie się w szybszym tempie, niż kiedykolwiek wcześniej.

Dla klientów prywatnych i przedsiębiorców

Fotowoltaika to dobre rozwiązanie dla właścicieli domów i firm. Oprócz oczywistej oszczędności na rachunkach za prąd, możesz zyskać dodatkowe pieniądze też w inny sposób. Jednym z nich jest sprzedaż nadwyżki energetycznej. Jeśli Twoje panele wyprodukują więcej prądu, niż zużyjesz, możesz go sprzedać sieciom energetycznym.

Miej też na uwadze, że Twój dom zwiększy wartość rynkową, gdy położysz na nim panele. Jeśli na rynku fotowoltaicznym nie dojdzie do żadnych większych zmian - to w przyszłości sprzedasz swoją nieruchomość po prostu drożej.

Fotowoltaika w bieżącym roku - nie ma na co czekać

Fotowoltaika już teraz znajduje się w dobrym miejscu - wysokie ceny prądu nie mogą z nią konkurować. Technologia znacznie się rozwinęła, a koszty instalacji zwracają się coraz szybciej.

Na rynku energii elektrycznej nie jest stabilnie, a prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej. Warto więc, żebyś uniezależnił się od szybujących stawek za kWh prądu. Postaw na odnawialne źródło energii w postaci paneli fotowoltaicznych i uwolnij się od wysokich rachunków.

Fotowoltaika a reszta świata

Unia Europejska dużo uwagi poświęca rozwiązaniom ekologicznym. Przewidujemy, że rola branży OZE z każdym kolejnym rokiem będzie coraz większa. Zainwestuj w dobre panele fotowoltaiczne dziś, a już za kilka lat będziesz mógł cieszyć się darmową energią elektryczną.

mk/part/27

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości