• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 18 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Karty graficzne w komputerach. Którą wybrać?

22 marca 2023, 12:53, Artykuł partnera
Jesteś zaawansowanym użytkownikiem lub zapalonym graczem to pewnie interesujesz się kartami graficznymi oraz ich możliwościami.

Na rynku mamy duży przekrój kart graficznych o łudząco podobnych nazwach i tu przykładem może być karta graficzna model RTX 4070. Karta ta występuje zarówno w komputerach stacjonarnych jak i w laptopach jednakże karta o tej samej nazwie nie zawsze znaczy to samo wręcz na pewno różni się od siebie znacząco.

Różnica polega na tym, iż w komputerze stacjonarnym możemy spotkać się z kartami na szynie danych 192 bit lub 256 bit, lub 384 bit (szyna danych odpowiada za komunikację pomiędzy kartą graficzną a pozostałymi elementami komputera takimi jak procesor pamięć ram oraz dysk Pci). Różnica polega w tym przypadku na tym, iż karta z niższą przepustowością pamięci i z mniejszym TDP, czyli zasilaniem, będzie znacząco mniej wydajna od karty z TDP wyższym, na przykład, karta z TDP 160W będzie mniej wydajniejsza niż karta z TDP 285W, różnicę stanowi około 45% wydajności.

Przykładowo 

Natomiast te same karty graficzne znajdziecie w laptopach przykładowo; karta 4070 w laptopie MSI Katana będzie miała znacznie większą wydajność (tu tdp wynosi 140W) od karty z jednostki budżetowej z tą samą kartą o TDP 90 W. Różnica będzie spora i będzie wynosiła do 60% wydajności na korzyść karty z jednostki stacjonarnej, ale to nie wszystko, bo karty w laptopach mogą mieć jeszcze mniejsze TDP, przykładowo karty wydajne w laptopach mają TDP w okolicach 140 – 190 W, a te w laptopach budżetowych– tańszych mogą mieć TDP na poziomie 70 – 90 W co stanowczo ogranicza ich wydajność zarówno w programach graficznych, na których pracujemy jak i w grach.

Dlatego warto przed zakupem zaznajomić się ze specyfikacją karty lub laptopa oraz spojrzeć na jej główne parametry to jest: ilość pamięci Vram; ilość i przepustowość szyny danych oraz zasilanie, czyli TDP jest też więcej czynników, na które warto równie spojrzeć, ale o tym w następnym artykule. Zapraszamy też do odwiedzenia naszej strony: https://www.itr-serwis.pl

ITR SERWIS

Robert Tabaczuk

Mickiewicza 27/7,

66-400  Gorzów Wielkopolski

https://www.itr-serwis.pl

biuro@itr-serwis.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości