• Dziś 13°/9°
  • Jutro 13°/5°
Wiadomości

Sankcja kredytu darmowego – sposób na obniżenie kosztów kredytu do zera?

21 marca 2023, 12:14, Artykuł partnera
Sankcja kredytu darmowego to sposób na uchronienie kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych. Jakiś czas temu zdecydowałeś się na kredyt lub pożyczkę, jednak masz wrażenie, że nie dopełniono wszystkich wymogów formalnych? Koniecznie sprawdź, czy możesz odwołać się do sankcji kredytu darmowego!

Co to jest sankcja kredytu darmowego? 

Sankcja kredytu darmowego jest rozwiązaniem prawnym, które jest stosunkowo nowe w polskim ustawodawstwie. Początkowo informacje dotyczące sankcji kredytu darmowego opisano w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 roku. Po dziesięciu latach kolejny opis sankcji kredytu darmowego pojawił się w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Osoby, które mają podejrzenie, że padły ofiarą nieuczciwych praktyk ze strony kredytodawcy lub wiedzą, że firma nie dopełniła wymogów formalnych, mogą odwołać się właśnie do sankcji kredytu darmowego. Pozwoli to na obniżenie kosztów kredytu lub pożyczki do zera, dzięki czemu kredytobiorca będzie musiał spłacić jedynie taką kwotę, jaką pożyczył. 

Sankcja kredytu darmowego – dla kogo? 

Odwołanie się do sankcji kredytu darmowego możliwe jest wtedy, gdy kwota kredytu nie przekracza 255 500 zł – lub równowartości tej kwoty w innej walucie. W większości przypadków z rozwiązania tego można skorzystać, gdy kredytodawca nie zadbał o kwestie formalne. 

Jakie sytuacje kwalifikują się jako nieuczciwe praktyki lub niedopełnienia wymogów formalnych? Mowa tu przede wszystkim o różnego typu brakach informacyjnych, takich jak na przykład: 

  • - brak informacji na temat RRSO, 
  • - brak opisu stopy procentowej, 
  • - niedokładne informacje na temat kwoty kredytu czy terminu spłaty, 
  • - brak opisu ścieżki odstąpienia od umowy kredytu lub pożyczki, 
  • - różnego typu dodatkowe koszty, o których klient nie został wcześniej poinformowany, 
  • - niewystarczająco przejrzyste informacje o kosztach, które musi ponieść klient. 

Więcej informacji na temat tego, kiedy dokładnie można odwołać się do sankcji kredytu darmowego, znajdziesz we wspomnianej wcześniej ustawie. 

Co zrobić, aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego? 

Aby odwołać się do sankcji kredytu darmowego, należy przygotować specjalne oświadczenie. Dokument musi zawierać informację na temat tego, że konsument wyraża wolę skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Oprócz tego w oświadczeniu musi znaleźć się opis praktyk, które budzą wątpliwości – na przykład braku informacji na temat RRSO czy też tego, że w umowie pojawiły się koszty dodatkowe, o których klient nie miał pojęcia. Tego typu dokument należy oczywiście przekazać firmie pożyczkowej lub innej instytucji, która udzieliła finansowania. 

Czy warto zdecydować na wsparcie prawne? 

Choć skorzystanie z sankcji kredytu darmowego nie wydaje się trudne, w większości przypadków okazuje się, że najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy prawnej. Może ona okazać się niezwykle pomocna zarówno podczas samego przygotowania oświadczenia, jak i w sytuacji, gdy firma pożyczkowa odmówi klientowi wyzerowania kosztów kredytu. Co więcej, pomoc prawnika sprawdzi się także wtedy, gdy kredytobiorca nie wie, czy w jego przypadku rzeczywiście doszło do niedopełnienia obowiązku informacyjnego lub do zastosowania nieuczciwych praktyk. Dobry prawnik szybko rozwieje tego typu wątpliwości! 

HelpHero to Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który oferuje pomoc wszystkim kredytobiorcom, chcącym odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Profesjonalni doradcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, a także pomogą na każdym etapie. Dzięki temu zyskasz ogromne szanse na to, że Twój kredyt będzie darmowy, a Ty spłacisz tylko tę kwotę, którą otrzymałeś od firmy pożyczkowej – bez żadnych dodatkowych kosztów.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości