• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

6 najnowszych trendów w rekrutacji IT

27 lutego 2023, 11:32

Przyszłość HR jest niepewna, ponieważ według badań Clever Staff 49% liderów HR nie ma jasnej strategii. Biorąc pod uwagę obecny niestabilny świat, jest to niepokojące. Oczekuje się, że do 2023 r. liczba zatrudnionych talentów technologicznych wzrośnie o 22% w porównaniu z 2020 r., co doprowadzi do stworzenia około 189 000 stanowisk pracy dla programistów każdego roku przez ponad dekadę. Zapotrzebowanie na talenty techniczne jest wysokie, a rekruterzy mają trudności z obsadzeniem nawet kilku stanowisk, nie mówiąc już o zaopatrzeniu firmy w 30-40 specjalistów. Mimo to spadła liczba aplikacji na stanowiska IT.

Zmiany spowodowane pandemią

Siła robocza znacznie się zmieniła od czasu pandemii, a pracownicy poszukują bardziej elastycznych warunków pracy i świadczeń. Rynek stał się „rynkiem pracownika”, a rekruterzy muszą się dostosować. Praca zdalna już na stałe zagościła i pozwoliła zarówno pracownikom, jak i działom HR stać się bardziej elastycznymi. Zdalne stanowiska otrzymały 20% wzrost zapytań rekrutacyjnych, a posty ze słowem kluczowym „elastyczność” odnotowały 35% wzrost zaangażowania na LinkedIn. Firmy mogą teraz zatrudniać z dowolnego miejsca, co prowadzi do bardziej zróżnicowanego personelu, przy czym 1/5 pracodawców nie bierze pod uwagę strefy czasowej, a 54% poszerza swoją pulę talentów o niewykorzystane regiony, takie jak Bliski Wschód i Afryka Północna.

Pandemia COVID-19 zwiększyła znaczenie zatrzymywania talentów w branży technologicznej. Według Roberta Halfa 88% liderów technologicznych martwi się odejściem najlepszych pracowników. Liczne odejścia nawet z atrakcyjnych pozycji powodują wzrost rotacji personelu, przy czym w Stanach Zjednoczonych wzrost ten wyniósł 13,2%, a pracodawcy ponoszą wyższe koszty zastąpienia każdego pracownika. Ankieta firmy Gartner pokazuje, że 91% respondentów jest zaniepokojonych tym trendem. Badanie LinkedIn wykazało, że w 2021 r. globalna średnia zmian pracy wyniosła 25%, przy 60% wzroście w poprzednich latach w Azji. Młodsi pracownicy są bardziej skłonni do zmiany pracy, a tylko 19,9% talentów branży IT w wieku 18-29 lat nie rozważa zmiany. W Polsce 71% specjalistów ds. technologii było otwartych na zmianę pracy w 2021 r.

Budowanie marki pracodawcy staje się coraz ważniejsze, ponieważ 40% osób poszukujących pracy traktuje priorytetowo współpracowników i kulturę firmy w procesie rekrutacji. Według badania prowadzonego przez LinkedIn coraz więcej osób na całym świecie postrzega markę firmy jako ważny czynnik przy wyborze pracy, a 50% Holendrów uważa ją za najwyższy priorytet. Mniejsze firmy, zwłaszcza start-upy, przyciągają większą uwagę otrzymując średnio 15% więcej wniosków od kandydatów ze względu na lepsze finansowanie i możliwości szybkiego rozwoju. Pracodawcy inwestują w LinkedIn a nawet TikTok, aby poprawić swoją markę, ponieważ posty wspominające o kulturze firmy zyskują o 67% większe zaangażowanie. 62,7% rekruterów uważa, że ​​employer branding ma znaczący wpływ na zatrudnienie.

Jak zmieniła się branża rekrutacji IT w ostatnich latach?

Branża technologiczna stoi w obliczu poważnych zmian w sposobie, w jaki pracownicy uczą się i zdobywają nowe umiejętności. Większość programistów - 86,7% to samouki, a 75% posiada tytuł licencjata. Jednak wiele firm jest otwartych na zatrudnianie kandydatów bez tradycyjnego wykształcenia akademickiego, a 39% liderów technologicznych robi to regularnie. Rekruterzy coraz częściej korzystają z alternatywnych zasobów w celu znalezienia talentów, a tylko 10% polega na zasobach uniwersyteckich. Nacisk na przekwalifikowanie siły roboczej również staje się coraz ważniejszy, ponieważ 49,16% rekruterów inwestuje w podnoszenie własnych kwalifikacji w zatrudnianiu pracowników do branży IT.

Oprócz wynagrodzenia, pracownicy przy wyborze pracy zwracają uwagę na szereg innych czynników. Kultura firmy i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to ważne kwestie, a 53% programistów traktuje priorytetowo firmę, która ceni ich doświadczenie. Zróżnicowane miejsce pracy jest również ważnym czynnikiem dla 76% osób poszukujących zatrudnienia. Pomimo tych rozważań, pieniądze są nadal kluczowym motywatorem dla deweloperów, a 65% z nich jest gotowych zmienić pracę biorąc pod uwagę lepsze wynagrodzenie.

Wśród innych istotnych zmian, które zaszły w rekrutacji do branży IT po 2021 r. można wymienić:

  • Wzrost zdalnego zatrudnienia;

  • Poszukiwanie kandydatów, którzy posiadają szerokie i aktualne kwalifikacje, takie jak doświadczenie pracy w chmurze oraz z wykorzystywaniem narzędzi zdalnych;

  • Wzrost znaczenia testów praktycznych;

  • Wzrost znaczenia sieci społecznościowych, takich jak LinkedIn, do poszukiwania i rekrutowania kandydatów;

  • Wzrost znaczenia umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikatywność i zdolność do pracy w zespole, jako ważnych kryteriów przy rekrutacji.

W sumie rekrutacja do branży IT w 2021 r. stała się bardziej złożona i zróżnicowana, a kandydaci muszą dostosować się do tych zmian, aby ubiegać się o pracę w tym sektorze.

Ostatecznie firmy muszą oferować wiele atrakcyjnych ofert dla pracowników, w tym korzyści i możliwości rozwoju zawodowego, jeśli chcą przyciągać i zatrzymywać talenty w branży technologicznej. Firmy, które nie oferują tych korzyści, mogą w przyszłości napotkać wyzwania związane z zaspokajaniem potrzeb w zakresie talentów IT.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości