• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Ruszyła wycinka drzew pod budowę ronda przy Słowiance [zdjęcia]

16 lutego 2023, 20:30, red
fot. Dawid Nowakowski
Firma Eurovia Polska ruszyła z pierwszymi pracami na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry w Gorzowie, gdzie docelowo powstanie rondo. Wykonawca zajął się na początek wycinką drzew na skarpie i likwidacją części skarpy. Nowe rondo przy Słowiance ma być gotowe w momencie zakończenia budowy hali widowiskowo-sportowej w Gorzowie.

W piątek 10 lutego spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie poinformowała, że przetarg na remont ul. Kosynierów Gdyńskich i budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry wygrała firma Eurovia Polska, która zaoferowała 27 mln 411 tys. 818,07 zł. Wykonawca zgodnie z umową będzie miał czas do końca czerwca 2024 roku na realizację inwestycji.

Jak się okazało, firma Eurovia Polska nie zwlekała z rozpoczęciem prac i już w tym tygodniu ruszyła z pierwszymi robotami na skrzyżowaniu ul. Słowiańskiej i Fredry, gdzie docelowo powstanie rondo.

Wykonawca zajął się na początek wycinką drzew na skarpie. Z tymi pracami musi zdążyć do 1 marca, ponieważ wówczas rozpoczyna się okres lęgowy ptaków i wycinka jest wówczas zabroniona. Ponadto na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, który niweluje skarpę i robi miejsce pod rondo.

Dlaczego najpierw zostanie wybudowane rondo przy Słowiance, a dopiero później ruszy remont nawierzchni ul. Kosynierów Gdyńskich? Miasto wspólnie ze spółką Gorzowskie Inwestycje Miejskie tłumaczy, że chce aby rondo było gotowe w momencie zakończenia budowy hali widowiskowo-sportowej.

Remont ul. Kosynierów Gdyńskich w Gorzowie. Co zostanie zrobione?

W momencie kiedy będą trwały prace przy budowie ronda koło Słowianki, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie realizowało zadanie związane z budową wodociągu na odcinku od ul. Mościckiego do IV Liceum Ogólnokształcącego. Kolejne etapy realizacji inwestycji zostaną opracowane przez wykonawcę inwestycji.

W rejonie skrzyżowania przy ul. Żwirowej oraz nowego ronda przy ul. Słowiańskiej, uwzględniona została przebudowa oraz budowa nowego odcinka ścieżki rowerowej. Ponadto pojawi się nowe oświetlenie. Przebudowa skrzyżowania ul. Słowiańskiej, Roosevelta, Żwirowej i Kosynierów Gdyńskich polegać będzie na rozbudowie trzech wlotów (dodatkowe pasy ruchu) oraz przebudowie sygnalizacji świetlnej.

- Inwestycja obejmie miejscowy remont oraz budowę ponad 2 km dróg, chodników i zjazdów. W ten sposób, po połączeniu z istniejącymi chodnikami, które są w dobrym stanie technicznym, powstanie spójny i bezpieczny układ komunikacyjny dla pieszych. W ramach zadania zaplanowane zostały także wyspy uspokajające ruch, w ciągu projektowanych przejść dla pieszych. Remontu doczekają się również zatoki autobusowe, a dwie nowe powstaną przy ul. Żwirowej i ul. Słowiańskiej. Na odcinku od ul. 30 Stycznia do ronda przy IV LO wybudowany zostanie odcinek kanalizacji deszczowej – opowiada Ewa Iwańska ze spółki Gorzowskie Inwestycje Miejskie.

 


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości