Wiadomości

Roboty ziemne - wyrównanie terenu na działce. Co warto wiedzieć?

3 lutego 2023, 14:36
Kupno działki, na której ma stanąć wymarzony dom, to piękny moment w życiu. Jest to jednak dopiero pierwszy krok, który przybliża nas do realizacji marzeń. Od tego momentu, aż do wprowadzenia się do nowej nieruchomości minie sporo czasu, w trakcie którego będą realizowane bardzo różnorodne prace.

Te z pierwszego etapu skupią się głównie na przygotowaniu działki pod wykop fundamentów. Obowiązkowymi pracami są roboty ziemne – wyrównanie terenu, które następują zaraz po usunięciu drzew i krzewów. Co warto o nich wiedzieć? I co wchodzi w ich zakres? Sprawdzamy!

Na czym polega wyrównanie terenu na działce i kiedy się je wykonuje?

Każda zakupiona działka w mniejszym lub większym stopniu posiada pewne nierówności. Jeśli zamierzasz na niej postawić dom lub inny obiekt, wówczas konieczne staje się wyrównanie terenu. Od wykonania tej czynności zależy stabilność postawionej nieruchomości na kolejne lata. Zadanie to powinno zatem zostać wykonane dokładnie – najlepiej przez profesjonalistę.

Niwelacja terenu, bo tak fachowo mówi się na wyrównanie terenu działki, to prace ziemne wykonywane na powierzchni ziemi. Celem całego procesu jest usunięcie niepotrzebnych wzniesień, dołów, czy innych nierówności terenu. Wykonuje się je po to, aby można było bez przeszkód postawić dom lub inny obiekt. Niwelacja terenu równie często jest wykonywana przy budowie basenu na działce lub przed zasianiem trawy.

Roboty ziemne – wyrównanie terenu. O czym należy pamiętać?

Wyrównanie terenu działki można wykonać zarówno ręcznie, jak i również z pomocą maszyn budowlanych. Druga opcja wykorzystuje najczęściej koparki oraz spychacze, które odpowiednio wypełniają doły na działce lub niwelują pozostałe nierówności. O czym należy pamiętać, wykonując roboty ziemne – wyrównanie terenu? Oto lista najważniejszych kwestii:

  1. Planowanie i przygotowanie terenu. Na tym etapie konieczne jest wykonanie specjalnej mapy, która posłuży do celów geodezyjnych. Dzięki niej możliwe będzie dokładne wytyczenie granic prac.
  2. Opracowanie projektu, na który składa się określenie kształtu działki i docelowego poziomu terenu.
  3. Wybór wykonawcy i narzędzi. Najwygodniej będzie skorzystać z usług profesjonalisty. Tego typu usługi wykonuje np. firma Szczucki, która oferuje szeroki zakres różnych prac związanych z robotami ziemnymi. Firma cieszy się niesłabnącą renomą, na którą wpływ ma terminowość i profesjonalizm.
  4. Rozpoczęcie prac.
  5. Pozbycie się ewentualnego nadmiaru ziemi.
  6. Sprawdzanie jakości wykonanych prac.

Warto przy tym pamiętać, że koszt niwelacji terenu zależy od wielu czynników. Jest to m.in. wielkość działki, stopień wyrównania terenu oraz rodzaj wykorzystanych w tym celu narzędzi. Znaczenie ma również technika wykonania i ewentualna konieczność użycia materiałów niezbędnych do wyrównania dołów. Koszt niwelacji terenu jest zatem kwestią mocno indywidualną.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości