• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Studia pedagogiczne – podyplomowe kierunki z przyszłością. Co warto wybrać?

2 lutego 2023, 11:54
Pedagogika może poszczycić się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Edukacja w tym zakresie ma bardzo wiele do zaoferowania i każdy może znaleźć dla siebie specjalizację, w której będzie się realizować. Wiele z nich, takich jak arteterapia, integracja sensoryczna czy też logopedia to przyszłościowe kierunki, dające konkretne kwalifikacje oraz pewne zatrudnienie. Do kogo skierowane są studia pedagogiczne oraz jaki kierunek warto wybrać? Wyjaśniamy.

Na czym polegają polegają podyplomowe studia pedagogiczne? 

Podyplomowe studia pedagogiczne polegają na kształceniu studentów w taki sposób, by po zakończeniu edukacji byli gotowymi do pracy specjalistami. Program dydaktyczny bazuje na przekazywaniu nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także praktycznych umiejętności diagnostycznych oraz opracowywania odpowiednich dla danego problemu terapii leczniczych.

W zależności od specjalizacji studia pedagogiczne trwają od 2 do 3 semestrów. Zajęcia odbywają się online w weekendy, dlatego też oferta podyplomowych studiów pedagogicznych spodoba się osobom aktywnym zawodowo, które łatwiej połączą pracę w tygodniu z wykładami prowadzonymi w soboty i niedziele. To także opcja dla tych, dla których dojazdy na uczelnie mogą być problematyczne, czy też dla osób z małych miejscowości, o ograniczonych możliwościach transportu. 

Studia pedagogiczne – dla kogo? Co dają?

Oferta studiów pedagogicznych skierowana jest do osób zainteresowanych uzupełnieniem kwalifikacji pedagogicznych. Warunkiem przyjęcia na studia jest posiadanie dyplomu licencjackiego, magisterskiego lub inżynierskiego z pedagogiki bądź pokrewnych kierunków: psychologii, medycyny, fizjoterapii, socjologii itp. Na studia pedagogiczne mogą zapisać się także absolwenci innych kierunków, niemających przygotowania psychologiczno-pedagogicznego i dla nich stworzone są specjalne kierunki z podstaw pedagogiki.

Co dają studia pedagogiczne na podyplomówce? W przeciwieństwie do studiów licencjackich, magisterskich czy też inżynierskich, studia podyplomowe mają charakter przygotowawczy, kwalifikacyjny. Absolwenci nie otrzymują tytułu naukowego, tylko dyplom oraz specjalne uprawnienia zgodne m.in. z rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dokument poświadcza zdobyte umiejętności, co może znacząco poprawić pozycję na rynku pracy i zwiększyć szanse na atrakcyjne zatrudnienie.

Popularne kierunki studiów pedagogicznych – na co się zapisać?

Zainteresowani podyplomowymi studiami pedagogicznymi mają do dyspozycji ogromną liczbę kierunków. Ci, którzy dopiero wchodzą w branżę, mają do wyboru kierunki z zakresu przygotowania pedagogicznego, które pomogą zdobyć im pierwsze doświadczenie i wiedzę. Po ich ukończeniu mogą przystąpić do wykonywania zawodu nauczyciela, pedagoga szkolnego, trenerów, terapeutów lub animatorów społecznych.

Bardziej wyspecjalizowane kierunki dedykowane są osobom posiadających podstawową wiedzę pedagogiczną. Dla nich powstała oferta z zakresu pedagogiki specjalnej, zawierającej elementy resocjalizacji, socjoterapii i rehabilitacji. Sporo osób decyduje się także na studia pedagogiczne związane z innymi branżami, np. arteterapia (terapia ze sztuką), zarządzanie oświatą, usługami społecznymi i edukacyjnymi.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości