• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 8
Wiadomości

Proteza czy implanty zębowe? Poznaj wady i zalety tych rozwiązań

26 stycznia 2023, 13:15
Wielu pacjentów, którzy utracili zęby, zastanawia się co, wybrać – protezę stomatologiczną, czy może implant zębowy, czyli tytanową śrubę wkręcaną w miejsce ubytku. Planujesz ekstrakcję zęba i nie wiesz, co jest lepszą opcją? Poznaj wady i zalety leczenia protetycznego oraz implantologicznego, by uzupełnić braki zębów w najlepszym dla siebie sposób.

Proteza zębowa – wady tego uzupełnienia protetycznego

Niestety protezy ruchome mogą powodować pewien dyskomfort (źle dopasowane sprawiają problemy podczas jedzenia). Warto mieć świadomość, że posiadając protezę ruchomą, nie powinno się spożywać bardzo twardych pokarmów, gdyż nie jest ona tak wytrzymała, jak nasze naturalne zęby. W pierwszych dniach lub tygodniach noszenia protezy stomatologicznej u części pacjentów mogą pojawić się problemy z wymową. Niektóre rodzaje protez (np. szkieletowe) mogą powodować metaliczny posmak w ustach i ryzyko wystąpienia alergii. Ze względu na brak naturalnych obciążeń u osób z protezą ruchomą dochodzi do zaniku kości (w przeciwieństwie do implantów, tego typu uzupełnienie nie powstrzymuje tego procesu).

Proteza stomatologiczna – zalety „sztucznej szczęki”

Proteza stomatologiczna jest tańsza od implantów zębów, z tego względu jest częściej wybierana przez pacjentów. Ceny tego rodzaju uzupełnień protetycznych zaczynają się już od 1000 złotych. Dobrze wykonana proteza zapewnia zadowalającą estetykę uśmiechu i może spełniać swoją funkcję przez około lat, natomiast nie jest tak trwała, jak implant. Protetyka stomatologiczna dysponuje całym wachlarzem protez zębowych. Uogólniając, możemy wyróżnić protezy ruchome i stałe

Wykonaniem protez stomatologicznych jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się protetyk. Warszawa to miasto, w którym pracuje wielu kompetentnych protetyków z wieloletnią praktyką. 

Wady implantów stomatologicznych i przeciwwskazania

Implant stomatologiczny wszczepia się w celu odbudowy pojedynczego zęba lub kilku zębów. Jakie są minusy tego rozwiązania? Wadą leczenia implantologicznego jest wysoki koszt. Cena jednego implantu stomatologicznego waha się od 1500 do nawet 5000 złotych (w większości przypadków jest to 3000 złotych). Nie jest więc to tanie rozwiązanie, tym bardziej, iż leczenie implantologiczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Implanty nie mogą być też wszczepione pacjentom z chorymi dziąsłami lub szczęką, w tym przypadku jedyną opcją jest proteza. Implanty nie są też wszczepiane dzieci ani młodzieży, ze względu na wciąż trwający rozwój układu kostnego. Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów zębów są też:

  • - schorzenia nowotworowe, 
  • - stosowanie dużych dawek leków na niedoczynność tarczycy, 
  • - osteoporoza,
  • - choroby psychiczne,
  • -cukrzyca insulinozależna, 
  • - stosowanie leków przeciwzakrzepowych, 
  • - niedostateczna ilość kości wyrostka zębodołowego,
  • -nieuregulowane nadciśnienie.

Główne zalety implantów stomatologicznych

Przejdźmy teraz do plusów. Dużą zaletą implantów, czyli śrub z tytanu lub stopów tytanu, które wkręca się w kość wyrostka zębodołowego szczęki/żuchwy jest żywotność. To nowoczesne rozwiązanie na 10-30 lat. Warto dodać, że implant stomatologiczny doskonale integruje się z kością, w 100% zastępując naturalny korzeń. Pacjenci z implantami mogą jeść wszystko, również bardzo twarde produkty spożywcze. Zapewniają one odczucia i funkcjonują identycznie, jak naturalne zęby, nie ma tu mowy o żadnym dyskomforcie. Nie bez znaczenia są też względy wizualne. Implanty stomatologiczne są bardzo estetyczne, świetnie imitując prawdziwe zęby. Pozwalają zachować naturalne rysy twarzy, są łatwe do utrzymania w czystości (wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej).

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości