• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Jak zorganizować domową siłownię?

17 stycznia 2023, 18:43, partn, 20
Korzystanie z profesjonalnej siłowni nie zawsze jest możliwe, może również być zbyt czasochłonne. Z tego względu warto zorganizować sobie domową siłownię, w której można ćwiczyć o dowolnych porach i nie trzeba czekać w kolejce do wybranego sprzętu. Opracowując odpowiedni zestaw ćwiczeń i stosując dietę, można w domowym zaciszu osiągnąć podobne efekty jak na siłowni.

Najlepsze miejsce na domową siłownię

Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym na przykład w gminie Bogdaniec, to warto na siłownię przeznaczyć fragment przestrzeni na strychu albo w piwnicy, ważne jest, aby było to miejsce odpowiednio napowietrzone, pozbawione wilgoci. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z nieużywanego pokoju albo miejsca w garażu. Oddzielne miejsce przeznaczone na siłownie ma sporo zalet, łatwiej jest w nim się skoncentrować, poza tym zgromadzone przyrządy i hałas nie przeszkadzają reszcie domowników.

Jeśli mieszkamy w bloku, zakres przestrzeni jest zazwyczaj znacznie ograniczony, ale zawsze można wygospodarować kilka metrów kwadratowych na miejsce do ćwiczeń, warto też korzystać ze składanego sprzętu, który można wszędzie pomieścić. Miejsce na siłownię często jest oddzielane parawanem albo stabilnym regałem. Interesującą opcją niezajmującą dużo miejsca jest zamontowanie na suficie szyny i zawieszenie na niej zasłony. Po skończonym treningu kotarę można odsunąć, dzięki czemu wnętrze jest odpowiednio doświetlone.

Wyposażenie domowej siłowni w sprzęt do ćwiczeń

Przed wyborem konkretnych urządzeń do ćwiczeń trzeba dobrze zastanowić się jaki rodzaj treningu preferujemy, czy ma być to trening siłowy, czy też cardio. Możemy zacząć od kilku podstawowych ćwiczeń, a potem ich ilość można stopniowo zwiększać. Na początek wystarczy zestaw do ćwiczeń z ławką, sztangą prostą i gryfem łamanym oraz obciążnikami. Przyda się także:

  • antypoślizgowa mata do ćwiczeń,
  • skakanka,
  • taśmy treningowe,
  • bieżnia albo stacjonarny rower.

Jest wiele powodów, dla których warto sprawić sobie ławkę do ćwiczeń. Przyrządy te charakteryzują się prostą konstrukcją, dzięki czemu ich montaż nie przysparza żadnych problemów. Są także bardzo stabilne, można je przystosować do wielu gabarytów. Ławka do ćwiczeń przeznaczona jest do szerokiego zakresu gimnastyki, jest przydatna do wyrzeźbienia zarówno górnej, jak i dolnej część ciała. W zależności od kąta nachylenia ławki można omijać lub angażować różne partie mięśni. Dokonując zakupu ławki, trzeba wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, czyli wagę i wzrost użytkownika, długość oraz szerokość ławki, a także maksymalny ciężar na stojaki pod sztangę.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości