• Dziś /-5°
  • Jutro -1°/-7°
  • Pojutrze -2°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Przygotowanie gruntu pod wylewkę. Jaki sprzęt wybrać?

12 stycznia 2023, 10:04
Prace związane z przygotowaniem gruntu są wieloetapowe. Aby przedsięwzięcie udało się zrealizować zgodnie z planem i by cechowało się najwyższą trwałością, szczególny nacisk musi być położony na przygotowanie gruntu. W tym celu wykorzystuje się profesjonalne ubijarki, które mają ogromne znaczenie dla całości. W jaki sposób działają te narzędzi i czym kierować się przy wyborze sprzętu?

Zagęszczenie gruntu pod budowę

Praktycznie każdy plac budowy wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Ziemia, na której kładzione będą fundamenty lub infrastruktura komunikacyjna nie ma odpowiednich właściwości, które pozwalałyby na stabilną konstrukcję. Wymagane jest jej zagęszczenie i utwardzenie. Do tego zadania powszechnie wykorzystywane są zagęszczarki oferowane przez Husqvarnę– wielkogabarytowe elektronarzędzia budowlane, które utwardzają grunt i zmieniają jego właściwości.

Zagęszczarka pozwala na wyrównanie i zagęszczenie podłoża. Głównym elementem jest płyta stalowa osadzona na ruchomej stopie, która wprawiana jest w drgania. Drgania sprawiają, że z gruntu usuwane są przestrzenie powietrzne, a ziemia jest bardziej zbita i ma lepsze właściwości wytrzymałościowe. Praca z zagęszczarką nie jest trudna, ale musi być wykonywana bardzo dokładnie – tak, aby każdy metr kwadratowy gruntu był w takim samym stopniu ubity.

Rodzaje narzędzi wykorzystywanych do przygotowania gruntu

Zagęszczarki do gruntu można podzielić na kilka głównych rodzajów. Najpopularniejszą i najtańszą wersją są tzw. skoczki. To najmniejsze pod względem gabarytowym narzędzia o owalnej, pionowej konstrukcji. Idealnie nadają się do ubijania gruntu pod kładzenie płyty chodnikowej czy asfaltu, ale wymagają od operatora siły, pewnej ręki i precyzji.

Drugim wariantem są urządzenia jednokierunkowe, które mogą być także wykorzystywane do ubijania kostki brukowej i wielu innych prac budowlanych. Charakteryzują się dużą siłą odśrodkową, co wpływa na wydajność pracy. Posiadają specjalne uchwyty umożliwiające wygodne manewrowanie i ubijanie gruntu w wyznaczonych pasach. Ostatnim wariantem są zagęszczarki rewersyjne – urządzenia największe i najsilniejsze. Posiadają wiele opcji regulacji mocy i sposobu ubijania powierzchni. Mogą być przeznaczone nie tylko do gruntu, ale także asfaltu, kostki brukowej, cegieł i wielu innych materiałów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości