• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 27 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Gorzów: Jak przygotować psa do Sylwestra?

28 grudnia 2023, 09:20, Anna Kluwak
fot. archiwum
Sylwester to czas świętowania, któremu towarzyszą wystrzały petard i sztucznych ogni. Chociaż Gorzowie nie będzie miejskiego pokazu sztucznych ogni podczas Sylwestra, to mieszkańcy Gorzowa będą strzelać na własną rękę. Huk odpalanych petard powoduje wśród większości psów paniczny lęk i wywołuje stres. Dlatego podpowiadamy, jak przygotować psa do Sylwestra.

Pokaz sztucznych ogni to nieodzowny element Sylwestra, ale również wielu miejskich imprez. Dlatego też wiele osób nie wyobraża sobie świętowania bez strzelania fajerwerkami czy petardami, zwłaszcza podczas sylwestrowej nocy. Natomiast obrońcy praw zwierząt apelują jak co roku, aby zrezygnować z pokazów sztucznych ogni ze względu na dobro zwierząt.

Wiadomo, że 100% osób nie zrezygnuje z odpalania fajerwerków, więc w sylwestrową noc i tak będzie słychać huk i wystrzały. Jak zatem przygotować naszego psa do Sylwestra?

Ciche fajerwerki przyjazne dla zwierząt

Jak się okazuje, właściciele psów wcale nie muszą rezygnować z odpalania fajerwerków i mogą kupić sztuczne ognie bezpieczne dla zwierząt. - Są to tak zwane ciche fajerwerki. Nie są tak głośne, jak te zwykłe, ale są za to bardzo efektowne i kolorowe. Jest to oferta skierowana do osób, które mają psy, ale do tej pory zawsze rezygnowały ze strzelania z uwagi na dobro swojego zwierzaka. Teraz będą mogły nacieszyć oko kolorami strzelających fajerwerków, a przy tym zadbać o spokój swojego czworonoga – opowiada Marcin, sprzedawca fajerwerków z Gorzowa.

Sylwester w Gorzowie. Jak przygotować psa do Sylwestra?

W niedzielę 31 grudnia właściciel powinien odpowiednio wcześniej zaplanować spacer ze swoim psem – najlepiej do godz. 16, aby uniknąć momentu największego hałasu. Pod żadnym pozorem nie można wychodzić z czworonogiem na wieczorny spacer. Wtedy możemy być pewni, że zwierzę przestraszy się huku i może nam uciec lub nawet dostać zawału.

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie zwierzakowi spokojnego miejsca, z dala od okien, które powinny być zasłonięte. Dla lepszego komfortu i zagłuszenia huku można włączyć muzykę, a także zostawić w pobliżu ulubione zabawki oraz przysmaki. Jeśli w domu lub mieszkaniu nadal jest za głośno, spróbuj wejść z pupilem do łazienki, najlepiej takiej bez okien. Możesz też delikatnie pogłośnić radio lub telewizor. Pamiętaj, że psy doskonale wyczuwają nastroje swoich właścicieli, dlatego staraj się zachowywać normalnie. Spokojny pan, zachowujący się jak zwykle, będzie sygnałem dla psiaka, że nie ma powodów do ucieczki. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i mówić naturalnym głosem.

Warto również skontaktować się z lekarzem weterynarii i zapytać się czy należy podać środki uspokajające danemu zwierzęciu. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę i samemu dawać jakichkolwiek leków.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości