Pokaz sztucznych ogni to nieodzowny element Sylwestra, ale również wielu miejskich imprez. Dlatego też wiele osób nie wyobraża sobie świętowania bez strzelania fajerwerkami czy petardami, zwłaszcza podczas sylwestrowej nocy. Natomiast obrońcy praw zwierząt apelują jak co roku, aby zrezygnować z pokazów sztucznych ogni ze względu na dobro zwierząt.
Wiadomo, że 100% osób nie zrezygnuje z odpalania fajerwerków, więc w sylwestrową noc i tak będzie słychać huk i wystrzały. Jak zatem przygotować naszego psa do Sylwestra?
Jak się okazuje, właściciele psów wcale nie muszą rezygnować z odpalania fajerwerków i mogą kupić sztuczne ognie bezpieczne dla zwierząt. - Są to tak zwane ciche fajerwerki. Nie są tak głośne, jak te zwykłe, ale są za to bardzo efektowne i kolorowe. Jest to oferta skierowana do osób, które mają psy, ale do tej pory zawsze rezygnowały ze strzelania z uwagi na dobro swojego zwierzaka. Teraz będą mogły nacieszyć oko kolorami strzelających fajerwerków, a przy tym zadbać o spokój swojego czworonoga – opowiada Marcin, sprzedawca fajerwerków z Gorzowa.
W niedzielę 31 grudnia właściciel powinien odpowiednio wcześniej zaplanować spacer ze swoim psem – najlepiej do godz. 16, aby uniknąć momentu największego hałasu. Pod żadnym pozorem nie można wychodzić z czworonogiem na wieczorny spacer. Wtedy możemy być pewni, że zwierzę przestraszy się huku i może nam uciec lub nawet dostać zawału.
Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie zwierzakowi spokojnego miejsca, z dala od okien, które powinny być zasłonięte. Dla lepszego komfortu i zagłuszenia huku można włączyć muzykę, a także zostawić w pobliżu ulubione zabawki oraz przysmaki. Jeśli w domu lub mieszkaniu nadal jest za głośno, spróbuj wejść z pupilem do łazienki, najlepiej takiej bez okien. Możesz też delikatnie pogłośnić radio lub telewizor. Pamiętaj, że psy doskonale wyczuwają nastroje swoich właścicieli, dlatego staraj się zachowywać normalnie. Spokojny pan, zachowujący się jak zwykle, będzie sygnałem dla psiaka, że nie ma powodów do ucieczki. Staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów i mówić naturalnym głosem.
Warto również skontaktować się z lekarzem weterynarii i zapytać się czy należy podać środki uspokajające danemu zwierzęciu. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę i samemu dawać jakichkolwiek leków.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |