• Dziś 22°/12°
  • Jutro 27°/16°
  • Pojutrze 25°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Grypa w natarciu. Najwięcej choruje dzieci

19 grudnia 2022, 11:10
Koronawirus już odszedł do lamusa. Nikt nie pamięta o prewencyjnej dezynfekcji nos, czy zakrywaniu ust i nosa na przykład podczas kichania. Dlatego też grypa ma się w naszym regionie coraz lepiej. W województwie lubuskim mamy duży skok zakażeń, ale u nas nie jest tak źle, jak w sąsiedniej Wielkopolsce.

W drugim tygodniu grudnia (od 8 do 15) w województwie lubuskim na grypę zachorowało blisko 4200 osób. To niewiele w porównaniu z wielkopolską, gdzie zachorowań jest blisko 40 tysięcy, ale pamiętajmy, że wielu z nas uczy się lub pracuje, lub przemieszcza się do rodzin w Wielkopolsce, lub na obrzeżach tego regionu. Święta sprzyjać będą częstym kontaktom, wymianą uścisków, więc liczba zachorowań na grypę będzie tylko rosła.

Najwięcej zachorowań na grypę w pierwszych dwóch tygodniach grudnia notuje się u dzieci. I to tych najmłodszych - od 0-do 4 lat (niewiele poniżej 1000 przypadków) oraz u tych nieco starszych - w wieku przedszkolnym i szkolnym - od 4 do 15 roku życia. Tutaj zachorowań było prawie 1400. 

Nietrudno więc obliczyć, że ogromna część zakażeń na grypę, to właśnie zakażenia wśród dzieci i młodzieży. Grypa to choroba przenoszona drogą kropelkową, więc najszybciej rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzkich - czyli np. w żłobkach, przedszkolach, czy szkołach.

Jak mówią specjaliści, Jesteśmy w trakcie pierwszego z dwóch szczytów zachorowań na grypę w tym sezonie. Do szpitala w tym okresie z powodu zakażenia tym wirusem w naszym regionie trafiło 13 osób

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości