Wiadomości

5 lat PGE Energia Ciepła dla zmiany ciepłownictwa w Polsce

7 grudnia 2022, 09:47
PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, będąca największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie kogeneracji, obchodzi w tym roku 5 lat działalności. Ten okres to czas intensywnych zmian, wdrażania innowacyjnych technologii i rozpoczętych inwestycji oraz modernizacji, które sprostają wyzwaniom, przed którymi stoi obecnie branża ciepłownicza.

Najważniejszym celem dla elektrociepłowni PGE Energia Ciepła we wszystkich 16 polskich miastach, w których spółka ma swoje oddziały, jest transformacja jednostek wytwórczych w kierunku wykorzystania paliw nisko i zeroemisyjnych. Ta zmiana pozwoli na dalsze ich działanie w sposób optymalny kosztowo i zapewniający bezpieczeństwo energetyczne. 

- Do roku 2030 w naszych elektrociepłowniach będziemy produkować ciepło w 70 procentach z paliw nisko- i zeroemisyjnych. Wszystkie prowadzone przez nas inwestycje w istotny sposób wpłyną na komfort i tak istotne obecnie bezpieczeństwo zaopatrzenia mieszkańców  w ciepło i ciepłą wodę. Te inwestycje to też korzyści dla środowiska i  zdrowia mieszkańców, gdyż zmiana technologii produkcji ograniczy emisje zanieczyszczeń i tym samym poprawi jakość powietrza w Polsce – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Transformacja w kierunku zielonej energii
Transformacja ciepłownictwa to głównie budowa nowych jednostek wytwórczych wykorzystujących paliwa nisko i zeroemisyjne, które zastąpią dotychczasowe urządzenia oparte na technologii węglowej. Od 2021 roku PGE Energia Ciepła buduje w Siechnicach pod Wrocławiem nową elektrociepłownię EC Czechnica. Inwestycja zapewni bezpieczeństwo energetyczne miastu oraz sąsiednim gminom i wpisuje się w strategię transformacji energetyki realizowaną przez PGE Energia Ciepła i Grupę PGE, do której należy spółka. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz niskoemisyjnego paliwa, produkcja ciepła i energii elektrycznej będzie się odbywać w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska -  przewidywana jest całkowita redukcja emisji tlenków siarki i pyłów oraz znaczne ograniczenie emisji tlenków azotu. Uruchomienie nowej elektrociepłowni umożliwi zastąpienie w 2024 r. wiekowej elektrociepłowni węglowej. 

Zgodnie z dążeniem PGE Energia Ciepła do transformacji i dekarbonizacji obszaru ciepłownictwa rozpoczęto w tym roku szereg inwestycji w innych elektrociepłowniach. W Rzeszowie, Bydgoszczy, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Gdyni i Lublinie w  2021 roku podpisano umowy na budowę kotłowni rezerwowo-szczytowych opalanych gazem, które zapewnią produkcję energii i ciepła w sposób  przyjazny środowisku, co ma wpływ na zdrowie mieszkańców miast.

Dodatkowo w Bydgoszczy, Kielcach i Zgierzu rozpoczęto budowę nowych jednostek kogeneracyjnych opartych o paliwo gazowe. W Rzeszowie powstaje druga linia Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), a w Gorzowie Wielkopolskim podpisano list intencyjny z władzami miasta, dotyczący budowy podobnej instalacji. 

W Toruniu transformacja energetyczna nastąpiła już 5 lat temu, bo tyle lat liczy toruńska kogeneracyjna  elektrociepłownia gazowa, która zmieniała system ciepłowniczy miasta. Toruńska elektrociepłownia oparta na technologii gazowej jest całkowicie  bezodpadowa i emituje o 95 proc. mniej dwutlenku siarki i pyłów niż w przypadku wykorzystania paliwa węglowego.

Elektrociepłownia współpracuje w systemie ciepłowniczym z dwoma źródłami OZE (ciepło geotermalne i z biogazu), co wpływa na poprawę efektywności całego systemu ciepłowniczego i umacnia bezpieczeństwo dostaw ciepła do torunian.

Lider w wykorzystaniu nowych rozwiązań  
PGE Energia Ciepła  jako pierwsza firma w  Polsce wykorzystała w Gdańsku kotły elektrodowe o mocy 35 MWt każdy, które we współpracy z 30 MWt-owymi kotłami gazowo–olejowymi są dodatkowym zabezpieczeniem gdańszczan w ciepło. Innowacyjność tych urządzeń pozwala na  elastyczność i  szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie odbiorców na ciepło, a praca kotłowni może się rozpocząć w zaledwie kilka minut. 

W Gdyni oddano  do użytku unikatową na skalę światową instalację INNUPS, która stanowi przełom w usuwaniu metali ciężkich ze ścieków. Jest ona odpowiedzią na potrzebę poszukiwania nowych, niezawodnych i dużo sprawniejszych metod oczyszczania ścieków pochodzących z mokrego odsiarczania spalin. 

Wszystkie modernizacje dają wymierne korzyści. Pozwalają bowiem ograniczyć emisje tlenków siarki, tlenków azotu i pyłów. Modernizacje elektrofiltrów, instalacji mokrego odsiarczania (tzw. IMOS) czy części paleniskowych kotłów wodnych zmniejszyły emisje zanieczyszczeń i wpłynęły pozytywnie na stan powietrza m.in. w we Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie. 

Dzięki poczynionym modernizacjom i zastosowaniu nowych technologii ograniczone zostały - często w znacznie wyższym stopniu, niż wymagają tego normy określone w przepisach unijnych (tzw. Konkluzjach BREF BAT) - emisje zanieczyszczeń do powietrza, wód czy ścieków.

Dodatkowe informacje:
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 678 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości