Wiadomości

4 kroki do znalezienia świetnego pracodawcy!

5 grudnia 2022, 16:56
W rozmowach przy rodzinnym stole często mówi się o tym, że rynek pracy nie sprzyja jej poszukującym. Ciągle padają hasła o tym, jak to trzeba szanować obecnego pracodawcę, bo kolejny może się tak łatwo nie odnaleźć. Nie ma jednak co rezygnować z poszukiwania wymarzonej pracy, jeśli obecna nie spełnia Twoich oczekiwań. Wystarczy skorzystać z 4 rad naszej redakcji! Poniższy poradnik będzie strzałem w 10. również wtedy, gdy stawiasz swoje pierwsze kroki na rynku pracy i nie wiesz, jak skutecznie przejść przez ten proces.

1.    Przygotuj profesjonalne CV

W Internecie znajdziesz wiele darmowych kreatorów, które pomogą Ci stworzyć bardzo dobre i profesjonalnie wyglądające CV. Również w językach obcych, jeśli pracodawca lub charakter stanowiska tego wymaga. Cv-maker, livecareer, czy kreator od jobseeker to bezpłatne narzędzia, które Ci w tym pomogą. Jeśli wolisz samodzielnie opracować CV, polecamy prosty w użyciu program graficzny Canva. W nim również znajdziesz wiele gotowych wzorów, ale możesz też opracować własne. Wyróżnienie się estetycznym i przemyślanym CV to podstawa poszukiwań.

2.    Gdzie siebie widzisz za 5 lat…?

To pytanie, które jest już internetowym obiegowym żartem, dotyczącym „dziwnych pytań zadawanych na rozmowie rekrutacyjnej przez dział HR”. Warto jednak zadać je sobie samemu, dla siebie. Kim chcesz być? Jaki zawód pragniesz realizować? Jakie swoje cechy, doświadczenie i obecnego kompetencje możesz do tego wykorzystać? Pomyśl, jakie chcesz mieć wtedy zarobki? Jeśli określenie tego ostatniego jest zbyt trudne, to zastanów się: jak ma wyglądać Twoje życie: gdzie mieszkasz, czy jeździsz autem, jakie masz hobby, czy jadasz w restauracjach? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci obliczyć, ile faktycznie potrzebujesz na miesięczne wydatki, uwzględniając średnie ceny usług i produktów. Pamiętaj, aby do obecnych kosztów dodać zapas równy ok. 10-15% ostatecznej kwoty.

3.    Wybieraj oferty

Kiedy masz już CV i choć mniej więcej wiesz, czego oczekujesz od swojego życia za parę lat, możesz zacząć przeglądać oferty. Te z gazet, portali internetowych, czy nawet tablic ogłoszeń. Wszystko tu zależy od tego, jakie masz kompetencje i w jakim zawodzie chcesz pracować. Przeskanuj też w myślach swoich znajomych. Może pracują w firmach, które byłyby dla Ciebie interesujące lub znają inne takie osoby? Oglądaj i przebieraj. Pamiętaj przy tym, by uważnie czytać oferty. Powinien się w nich znaleźć dokładny zakres Twoich ewentualnych obowiązków, wymagania wobec kandydata oraz dane firmy. Jeśli wszystko to jest niejasne, napisane mętnym, niekonkretnym językiem – odpuść sobie.

4.    Poznaj pracodawcę z Work or Not!

Masz już wybrane oferty pracy, może nawet wysłane zostały Twoje pliki z CV, ale skąd masz wiedzieć, że firma, do której aplikujesz, będzie Ci się podobała? Masz to zrozumieć dopiero po kilku tygodniach pracy? A jeśli to wtedy okaże się, że pracodawca nie jest wypłacalny? Na szczęście wiele osób ostrzega przed takimi przedsiębiorstwami. Firmę sprawdź z portalem Work or Not, w którym każdy może wyrazić swoją opinię o podmiotach gospodarczych! Znajdziesz także te pozytywne – dzięki nim wiesz, że masz do czynienia ze świetnym pracodawcą!


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości