• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Kursy pedagogiczne uprawniające do pracy w szkole – co warto o nich wiedzieć?

5 grudnia 2022, 16:42
Aby móc zostać nauczycielem, niezbędne jest zdobycie wykształcenia wyższego, czyli ukończenie studiów I lub II stopnia (w zależności od planowanej ścieżki zawodowej). Na tym jednak nauka się nie kończy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli niezbędne jest również ukończenie kursu pedagogicznego uprawniającego do pracy w szkole, o którym dowiesz się więcej, czytając ten artykuł.

Czym są kursy pedagogiczne dla nauczycieli?

Kursy pedagogiczne, nazywane również kursami kwalifikacyjnymi dla nauczycieli, to kontynuacja nauki po ukończeniu szkoły wyższej, dzięki której można uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy w szkole. W trakcie zajęć słuchacze zdobywają wiedzę i umiejętności nie tylko z pedagogiki, ale także z dydaktyki czy psychologii oraz poznają najważniejsze wymogi reformy systemu edukacji.

Kursy pedagogiczne uprawniające do pracy w szkole nie są dedykowane tylko nauczycielom np. języków obcych czy zawodu. Równie często zapisują się na nie opiekunowie, osoby wiążące swoją przyszłość z pedagogiką specjalną, pracownicy placówek systemu oświaty, a także inni absolwenci szkoły wyższej, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni mieć odpowiednie przygotowanie pedagogiczne.

Jak przebiegają kursy pedagogiczne uprawniające do pracy w szkole?

Kursy pedagogiczne, których bogatą ofertę znajdziesz na stronie https://epedagog.edu.pl/, stanowią kompleksowe szkolenie związane nie tylko z wiedzą z konkretnego przedmiotu, ale także z wyzwań zawodowych, które pojawiają się w trakcie pracy z różnymi uczniami. Podczas zajęć są poruszane takie tematy jak pedagogika ogólna, teoria i historia wychowania, dydaktyka ogólna, psychologia ogólna, diagnostyka i badania pedagogiczne czy socjologia i filozoficzne koncepcje człowieka.

Co więcej, każdy kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli i nie tylko jest opracowywany zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej. Dzięki temu absolwenci mogą szukać pracy w placówkach szkolnych, mając kwalifikacje, umiejętności i pełną wiedzę pedagogiczną niezbędną w zawodzie pedagoga.

Ile trwają kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli?

Czas trwania kursów pedagogicznych jest uzależniony od wybranej ścieżki zawodowej. Przykładowo w przypadku socjoterapii jest to 380 godzin, podczas gdy kierunek związany z teoretycznymi przedmiotami zawodowymi trwa aż 420 godzin. Warto również pamiętać, że kurs pedagogiczny uprawniający do pracy w szkole to nie tylko zajęcia teoretyczne – każdy z nich, aby móc otrzymać dokument zgodny z rozporządzeniem MEN, wymaga także odbycia praktyk (minimum 150 godzin) i zdania egzaminu. 

W przypadku osób, które nie mają możliwości zapisania się na kurs kwalifikacyjny dla nauczycieli w formie stacjonarnej, dobrym rozwiązaniem są te organizowane online przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. Internetowa forma nauki za pośrednictwem platformy e-learningowej pozwala zdobywać teoretyczną wiedzę i umiejętności w dogodnym dla siebie tempie i czasie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości