Blachy perforowane na elewacje to najpopularniejsze zastosowanie. Przeważnie wykorzystuje się je przy budowie nowoczesnych galerii handlowych, biurowców i innych obiektów użyteczności publicznej, aczkolwiek coraz częściej decydują się na nie inwestorzy prywatni dla ozdobienia elewacji swoich domów mieszkalnych.
Blachy elewacyjne mają szereg zalet; można dostosować ich odmianę, wzór, grubość (od 0,5 do 12 mm) i wymiary do konkretnych rozwiązań architektonicznych, poza tym są trwałe, mocne i proste w montażu. Dzięki nim budynek wyróżnia się spośród innych niebanalnym wyglądem. Tym bardziej, że ich struktura, a także rozmieszczenie, wielkość i kształt otworów może być różna – wszystko zależy od inwencji i… zasobności portfela inwestora. Otwory mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy, podłużny, sześciokątny lub (co raczej spotyka się przy innych zastosowaniach) ozdobny. Blacha doskonale wygląda w połączeniu z elementami drewnianymi, cegłą lub tynkiem. Można też tą samą blachą, która znajduje się na elewacji, ozdobić drzwi wejściowe, tworząc jednolity widok ściany.
Oprócz blachy można uwzględnić na elewacji siatkę cięto – ciągnioną, która może być wykonana ze stali nierdzewnej, węglowej, aluminium i innych materiałów, zależnie od jej przeznaczenia.
W budownictwie mieszkalnym, przemysłowym i usługowym stosuje się blachy perforowane również na dachy. W odróżnieniu od elewacji, są to blachy trapezowe, docinane na wymiar. Dostępne są w różnych kolorach i różnej szerokości krycia.
Blacha perforowana na balkony jest zazwyczaj wykonana ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Może być zastosowana zarówno w blokach wielomieszkaniowych na nowoczesnych osiedlach, jak i w budownictwie jednorodzinnym. Może być dowolnie zginana lub przycinana i odznaczać się różnorodnością kształtów i wielkości perforacji. Produkowana jest w standardowych arkuszach o ustalonych wymiarach lub na indywidualne zamówienie. W Polsce realizacją takich zamówień zajmuje się firma Sitono.pl. Można tam zamówić zarówno balustrady balkonowe, jak i tarasowe. Te ostatnie stosowane są głównie w budownictwie jednorodzinnym – wolnostojącym lub szeregowym, a także w mniejszych obiektach użyteczności publicznej, np. lokalach gastronomicznych z ogródkami.
Ozdobne blachy perforowane mają szerokie zastosowanie w tzw. wykończeniówce. Mogą służyć jako materiał na elementy mebli, ścianki działowe (przepierzenia) w przypadku lokalu o niewielkiej powierzchni, pełniące jednocześnie funkcję dekoracyjną i użytkową – dzięki otworom można przymocować do nich haczyki, a na nich zawiesić np. wieszaki na ubrania, ozdobne kwietniki lub niewielkie obrazy.
Dekoracyjna funkcja blach perforowanych sprawdza się zwłaszcza w urządzaniu wnętrz w modnym obecnie stylu loftowym lub industrialnym, które wymagają wykończenia minimalistycznego, surowego i „powściągliwego”, z zastosowaniem szkła, metalu, betonu, itp. Otwory w blachach ozdobnych mogą mieć różny kształt i gęstość rozmieszczenia. Nie ma więc w zasadzie ograniczeń w zastosowaniu tego materiału na budowie i przy wykończeniu domu lub mieszkania.
Ozdobne blachy perforowane produkowane są w płaskich arkuszach dowolnej wielkości, zwojach, taśmach lub rulonach dowolnej długości i szerokości do 150 cm. Wykonuje się je ze stali zwykłej lub ocynkowanej, specjalnie powlekanej polichlorkiem winylu, aluminium, miedzi, mosiądzu i stopów: tytan-cynk lub alu-cynk, według zamówienia klienta.
Oprócz wymienionych już zastosowań blachy ozdobne można wykorzystać do wykonania balustrad schodowych wewnątrz budynku, ogrodzeń posesji, a także do wykonania zabudowy grzejników. Perforacja blachy umożliwia wentylację, zatem ciepło i wilgoć mogą być odprowadzane na zewnątrz grzejnika, który – zabudowany – może stanowić ciekawy element dekoracyjny.
Ponadto blachy perforowane można zastosować do wykonania różnych przedmiotów typowo funkcjonalnych, pomocnych na budowie, jak drabinki, kosze podnośnikowe, itp. Blacha perforowana jest niezwykle wytrzymała, a sama perforacja nadaje jej właściwości antypoślizgowe, co zwiększa bezpieczeństwo na budowie.
Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Subskrybuj nasz kanał informacyjny na Messengerze i nie przegap żadnej ważnej wiadomości!
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |