Wiadomości

Blachy perforowane i ich zastosowanie w budownictwie i architekturze

29 listopada 2022, 09:02, partn, 1
Blachy perforowane mają coraz szersze zastosowanie we współczesnym budownictwie. Nastająca moda sprawiła, że architekci często uwzględniają je w swoich projektach. Blachy perforowane mogą pełnić funkcje oryginalnych elewacji, paneli sufitowych czy balustrad. W sprzedaży dostępne są blachy o różnych wzorach perforacji, różnej grubości, wymiarach i kolorystyce.

Blachy elewacyjne

Blachy perforowane na elewacje to najpopularniejsze zastosowanie. Przeważnie wykorzystuje się je przy budowie nowoczesnych galerii handlowych, biurowców i innych obiektów użyteczności publicznej, aczkolwiek coraz częściej decydują się na nie inwestorzy prywatni dla ozdobienia elewacji swoich domów mieszkalnych.

Blachy elewacyjne mają szereg zalet; można dostosować ich odmianę, wzór, grubość (od 0,5 do 12 mm) i wymiary do konkretnych rozwiązań architektonicznych, poza tym są trwałe, mocne i proste w montażu. Dzięki nim budynek wyróżnia się spośród innych niebanalnym wyglądem. Tym bardziej, że ich struktura, a także rozmieszczenie, wielkość i kształt otworów może być różna – wszystko zależy od inwencji i… zasobności portfela inwestora. Otwory mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy, podłużny, sześciokątny lub (co raczej spotyka się przy innych zastosowaniach) ozdobny. Blacha doskonale wygląda w połączeniu z elementami drewnianymi, cegłą lub tynkiem. Można też tą samą blachą, która znajduje się na elewacji, ozdobić drzwi wejściowe, tworząc jednolity widok ściany.

Oprócz blachy można uwzględnić na elewacji siatkę cięto – ciągnioną, która może być wykonana ze stali nierdzewnej, węglowej, aluminium i innych materiałów, zależnie od jej przeznaczenia.

W budownictwie mieszkalnym, przemysłowym i usługowym stosuje się blachy perforowane również na dachy. W odróżnieniu od elewacji, są to blachy trapezowe, docinane na wymiar. Dostępne są w różnych kolorach i różnej szerokości krycia. 

Balustrady balkonowe

Blacha perforowana na balkony jest zazwyczaj wykonana ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Może być zastosowana zarówno w blokach wielomieszkaniowych na nowoczesnych osiedlach, jak i w budownictwie jednorodzinnym. Może być dowolnie zginana lub przycinana i odznaczać się różnorodnością kształtów i wielkości perforacji. Produkowana jest w standardowych arkuszach o ustalonych wymiarach lub na indywidualne zamówienie. W Polsce realizacją takich zamówień zajmuje się firma Sitono.pl. Można tam zamówić zarówno balustrady balkonowe, jak i tarasowe. Te ostatnie stosowane są głównie w budownictwie jednorodzinnym – wolnostojącym lub szeregowym, a także w mniejszych obiektach użyteczności publicznej, np. lokalach gastronomicznych z ogródkami.

Blachy ozdobne

Ozdobne blachy perforowane mają szerokie zastosowanie w tzw. wykończeniówce. Mogą służyć jako materiał na elementy mebli, ścianki działowe (przepierzenia) w przypadku lokalu o niewielkiej powierzchni, pełniące jednocześnie funkcję dekoracyjną i użytkową – dzięki otworom można przymocować do nich haczyki, a na nich zawiesić np. wieszaki na ubrania, ozdobne kwietniki lub niewielkie obrazy.

Dekoracyjna funkcja blach perforowanych sprawdza się zwłaszcza w urządzaniu wnętrz w modnym obecnie stylu loftowym lub industrialnym, które wymagają wykończenia minimalistycznego, surowego i „powściągliwego”, z zastosowaniem szkła, metalu, betonu, itp. Otwory w blachach ozdobnych mogą mieć różny kształt i gęstość rozmieszczenia. Nie ma więc w zasadzie ograniczeń w zastosowaniu tego materiału na budowie i przy wykończeniu domu lub mieszkania.

Ozdobne blachy perforowane produkowane są w płaskich arkuszach dowolnej wielkości, zwojach, taśmach lub rulonach dowolnej długości i szerokości do 150 cm. Wykonuje się je ze stali zwykłej lub ocynkowanej, specjalnie powlekanej polichlorkiem winylu, aluminium, miedzi, mosiądzu i stopów: tytan-cynk lub alu-cynk, według zamówienia klienta. 

Oprócz wymienionych już zastosowań blachy ozdobne można wykorzystać do wykonania balustrad schodowych wewnątrz budynku, ogrodzeń posesji, a także do wykonania zabudowy grzejników. Perforacja blachy umożliwia wentylację, zatem ciepło i wilgoć mogą być odprowadzane na zewnątrz grzejnika, który – zabudowany – może stanowić ciekawy element dekoracyjny.

Ponadto blachy perforowane można zastosować do wykonania różnych przedmiotów typowo funkcjonalnych, pomocnych na budowie, jak drabinki, kosze podnośnikowe, itp. Blacha perforowana jest niezwykle wytrzymała, a sama perforacja nadaje jej właściwości antypoślizgowe, co zwiększa bezpieczeństwo na budowie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości