• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Wygodny aparat ortodontyczny – czy to możliwe?

24 listopada 2022, 11:23
Tradycyjne aparaty ortodontyczne z metalowymi zamkami i łukiem w pewien sposób ukształtowały przekonanie, że leczenie wad zgryzu wiąże się z zaakceptowaniem charakterystycznego wyglądu aparatu i pewnymi niewygodami, w tym nawet rezygnacją z niektórych produktów spożywczych. Tego rodzaju aparat nie jest jednak jedynym możliwym wyborem – skrzywienie zębów można leczyć także z pomocą nakładek ortodontycznych uchodzących za znacznie wygodniejsze. Na czym polega ich fenomen i czym różnią się od tradycyjnych aparatów?

Klasyczny aparat z metalowym łukiem i jego wady

Klasyczne aparaty ligaturowe, czyli modele, w których pojawiają się zamki mocowane na stałe na powierzchni zębów i ligatury, czyli małe okrągłe gumki, które utrzymują łuk we właściwej pozycji, są od lat stosowane przy leczeniu wad zgryzu. Chociaż są skuteczne, mają także swoje wady, w tym ogólnie pojętą niewygodę związaną z ich noszeniem.

Tego rodzaju aparat wypełnia przestrzeń pomiędzy zębami i wargami, co sprawia, że czasami może on nawet delikatnie ranić tkankę. Wada zgryzu a wygląd twarzy to naturalna zależność, jednak również sam aparat może wpływać na zmianę mimiki. Usta stają się bardziej wysunięte, a skóra, która je otacza, układa się nieco inaczej na wypukłych zamkach.

Kolejną zauważalną dla pacjentów wadą tradycyjnych aparatów z metalowymi elementami jest utrudnione spożywanie pokarmów. W teorii ze stałym aparatem można jeść praktycznie wszystko, jednak każdy, kto go nosił, wie dobrze, że do gryzienia i żucia z zamkami na zębach trzeba się przyzwyczaić. Fragmenty pożywienia często dostają się w konstrukcję aparatu, powodując uczucie dyskomfortu. Ważna jest także rezygnacja z niektórych twardych składników spożywczych, które mogłyby rozregulować lub uszkodzić aparat podczas gryzienia.

Dodatkowo stałe aparaty ligaturowe mogą także utrudniać właściwą higienę zębów. Pacjenci, którzy je noszą korzystają ze specjalnie profilowanych szczoteczek, skrupulatnie czyszcząc nimi wszystkie drobne przestrzenie pomiędzy zębami i elementami aparatu.

Przezroczyste i ruchome nakładki ortodontyczne

Nakładki ortodontyczne wyróżnia to, że są one wykonywane z całkowicie transparentnych materiałów. Przezroczyste wykonanie i perfekcyjne dopasowanie nakładek do kształtu zębów po ich skanie 3D odpowiadają za to, że tego rodzaju aparat pozostaje niewidoczny podczas noszenia. Ponieważ nie odstaje od zębów ani w żaden sposób nie zmienia ich naturalnego kształtu, nie wpływa także na rysy twarzy i nie podrażnia delikatnej tkanki w jamie ustnej.

Przezroczyste nakładki prostujące nie ustępują w skuteczności tradycyjnym modelom aparatów ortodontycznych, jednocześnie oferując znacznie większą wygodę. To rodzaj aparatu ruchomego, który należy nosić przez 22 godziny na dobę i wymieniać co 2 tygodnie dla jak najlepszych postępów w leczeniu. Sam brak konieczności wymiany ligatur, czyli gumek zakładanych na zamki aparatu, sprawia, że wizyty kontrolne umawiane są rzadziej i trwają krócej.

Możliwość zdjęcia nakładek ortodontycznych znacznie ułatwia właściwą higienę jamy ustnej, a nawet wygodne spożywanie pokarmów. Na czas czyszczenia zębów (tak samo, jak i jedzenia posiłków) nakładki po prostu się zdejmuje. Dzięki temu podczas leczenia nie trzeba rezygnować z żadnego rodzaju pokarmów, ani nawet korzystać ze specjalistycznych szczoteczek do czyszczenia zębów.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości