• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Wakacje samochodowe w Słowenii. Jak się przygotować?

17 listopada 2022, 16:32
Słowenia jest krajem, który przyciąga turystów z całego świata niesamowitymi atrakcjami i bliskością natury.

Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na odwiedzić to państwo np. podczas swojej podróży po Europie. Z wielu powodów Słowenię zdecydowanie lepiej jest poznawać, mając do dyspozycji własny samochód. Z drugiej strony, taka wyprawa wymaga nie lada przygotowania. O czym należy pamiętać? 

Przede wszystkim - sprawdź stan techniczny auta

Bezpieczeństwo podczas każdej podróży jest kwestią nadrzędną. Dlatego też przed wyruszeniem w drogę, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Mowa tutaj przede wszystkim o sprawnych hamulcach, wymianie oleju silnikowego, zweryfikowaniu oświetlenia, pasów bezpieczeństwa itd. Najlepiej też oddać samochód w ręce mechanika, by ten obejrzał go raz jeszcze i upewnił się, czy na pewno pojazd jest w 100% sprawny. 

Następnie trzeba skompletować kilka rzeczy. Do samochodu musimy zabrać koło zapasowe i pompkę, na wypadek, gdyby wydarzyła się jakaś nieoczekiwana sytuacja. W aucie musi się znaleźć apteczka oraz gaśnica, a także żarówki czy powerbank - słowem: odpowiednie wyposażenie. Zawsze trzeba też zaopatrzyć się w dużo wody, jedzenia i sprzętu komunikacyjnego, by w razie potrzeby móc wezwać pomoc. Po spełnieniu tych wszystkich wymagań pozostanie jeszcze jedna kwestia - zakup winiety.

Czym jest winieta? 

Winieta to nic innego, jak dowód uiszczenia opłaty za przejazd drogą szybkiego ruchu. To taki odpowiednik opłaty, która pobierana jest w Polsce za przejazd autostradą. Winietę trzeba kupić odpowiednio wcześniej, jeśli takie przepisy obowiązują w danym kraju. Przykładowo, w Austrii winietę trzeba kupić na minimum 18 dni przed przyjazdem (dopiero po tym czasie zyskuje ona ważność). Mowa tutaj jednak o winecie elektronicznej, a warto pamiętać, że wiele krajów wciąż honoruje winiety tradycyjne w formie naklejek. 

Przed wjazdem do dowolnego kraju Unii Europejskiej, trzeba sprawdzić czy wymaga on posiadania winiet. W kilku krajach nie są one bowiem wymagane, a chociażby w Czechach winiety kupujemy wyłącznie do przemieszczania się po konkretnych drogach. W przypadku Szwajcarii można kupić wyłącznie winiety roczne, a w Słowenii - wyłącznie winiety elektroniczne. 

Winiety w Słowenii - jak to wygląda? 

Od 1 lutego 2022 roku Słowenia wprowadziła elektroniczne winiety dla pojazdów osobowych o masie nie przekraczającej 3,5 tony oraz dla motocykli, które poruszają się płatnymi drogami. Do 31 stycznia 2022 roku można było nabyć krótkoterminowe winiety w formie tradycyjnych naklejek, ale obecnie mowa już wyłącznie o winietach elektronicznych. Przed wyruszeniem w trasę, koniecznie należy zweryfikować aktualne informacje na ten temat. W przeciwnym razie możemy się narazić na bardzo wysokie kary rzędu nawet 300 euro (nie wliczając kosztu winiety). 

W Słowenii winietę elektroniczną możemy kupić najwcześniej na 30 dni przed planowanym przyjazdem. Punkty kontrole są zlokalizowane na przejściach granicznych i nie tylko, dlatego zaleca się posiadanie ważnej winiety już podczas wjeżdżania na słoweńskie autostrady. Cena za tygodniową winietę dla motocyklu to koszt 7,5 euro. W przypadku samochodu osobowego o masie do 3,5 tony, będzie to 15 euro (miesięczna winieta- 30 euro, roczna - 150 euro). Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru winiety dla konkretnego samochodu osobowego, warto zasięgnąć porady specjalisty. Podróż po Słowenii z pewnością będzie niezapomniana, ale odpowiednie przygotowanie zawsze powinno odgrywać kluczową rolę. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości