Wiadomości

Wakacje samochodowe w Słowenii. Jak się przygotować?

17 listopada 2022, 16:32
Słowenia jest krajem, który przyciąga turystów z całego świata niesamowitymi atrakcjami i bliskością natury.

Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na odwiedzić to państwo np. podczas swojej podróży po Europie. Z wielu powodów Słowenię zdecydowanie lepiej jest poznawać, mając do dyspozycji własny samochód. Z drugiej strony, taka wyprawa wymaga nie lada przygotowania. O czym należy pamiętać? 

Przede wszystkim - sprawdź stan techniczny auta

Bezpieczeństwo podczas każdej podróży jest kwestią nadrzędną. Dlatego też przed wyruszeniem w drogę, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu. Mowa tutaj przede wszystkim o sprawnych hamulcach, wymianie oleju silnikowego, zweryfikowaniu oświetlenia, pasów bezpieczeństwa itd. Najlepiej też oddać samochód w ręce mechanika, by ten obejrzał go raz jeszcze i upewnił się, czy na pewno pojazd jest w 100% sprawny. 

Następnie trzeba skompletować kilka rzeczy. Do samochodu musimy zabrać koło zapasowe i pompkę, na wypadek, gdyby wydarzyła się jakaś nieoczekiwana sytuacja. W aucie musi się znaleźć apteczka oraz gaśnica, a także żarówki czy powerbank - słowem: odpowiednie wyposażenie. Zawsze trzeba też zaopatrzyć się w dużo wody, jedzenia i sprzętu komunikacyjnego, by w razie potrzeby móc wezwać pomoc. Po spełnieniu tych wszystkich wymagań pozostanie jeszcze jedna kwestia - zakup winiety.

Czym jest winieta? 

Winieta to nic innego, jak dowód uiszczenia opłaty za przejazd drogą szybkiego ruchu. To taki odpowiednik opłaty, która pobierana jest w Polsce za przejazd autostradą. Winietę trzeba kupić odpowiednio wcześniej, jeśli takie przepisy obowiązują w danym kraju. Przykładowo, w Austrii winietę trzeba kupić na minimum 18 dni przed przyjazdem (dopiero po tym czasie zyskuje ona ważność). Mowa tutaj jednak o winecie elektronicznej, a warto pamiętać, że wiele krajów wciąż honoruje winiety tradycyjne w formie naklejek. 

Przed wjazdem do dowolnego kraju Unii Europejskiej, trzeba sprawdzić czy wymaga on posiadania winiet. W kilku krajach nie są one bowiem wymagane, a chociażby w Czechach winiety kupujemy wyłącznie do przemieszczania się po konkretnych drogach. W przypadku Szwajcarii można kupić wyłącznie winiety roczne, a w Słowenii - wyłącznie winiety elektroniczne. 

Winiety w Słowenii - jak to wygląda? 

Od 1 lutego 2022 roku Słowenia wprowadziła elektroniczne winiety dla pojazdów osobowych o masie nie przekraczającej 3,5 tony oraz dla motocykli, które poruszają się płatnymi drogami. Do 31 stycznia 2022 roku można było nabyć krótkoterminowe winiety w formie tradycyjnych naklejek, ale obecnie mowa już wyłącznie o winietach elektronicznych. Przed wyruszeniem w trasę, koniecznie należy zweryfikować aktualne informacje na ten temat. W przeciwnym razie możemy się narazić na bardzo wysokie kary rzędu nawet 300 euro (nie wliczając kosztu winiety). 

W Słowenii winietę elektroniczną możemy kupić najwcześniej na 30 dni przed planowanym przyjazdem. Punkty kontrole są zlokalizowane na przejściach granicznych i nie tylko, dlatego zaleca się posiadanie ważnej winiety już podczas wjeżdżania na słoweńskie autostrady. Cena za tygodniową winietę dla motocyklu to koszt 7,5 euro. W przypadku samochodu osobowego o masie do 3,5 tony, będzie to 15 euro (miesięczna winieta- 30 euro, roczna - 150 euro). Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru winiety dla konkretnego samochodu osobowego, warto zasięgnąć porady specjalisty. Podróż po Słowenii z pewnością będzie niezapomniana, ale odpowiednie przygotowanie zawsze powinno odgrywać kluczową rolę. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości