Wiadomości

Co to jest efaktoring?

15 listopada 2022, 12:21
Efaktoring to unowocześniona wersja tradycyjnego faktoringu – finansowania faktur przez banki i inne instytucje finansowe. Usługa świadczona online skierowana jest przede wszystkim do mniejszych podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na czym tak naprawdę polega efaktoring?

Efaktoring – alternatywa dla klasycznego finansowania faktur

Efaktoring, nazywany też faktoringiem online, to sposób na szybkie uzyskanie finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu, że cały proces odbywa się przez internet, obsługa takiej faktury jest błyskawiczna. Jak podaje https://finansowaniefaktur.pl/ , od przesłania dokumentu w formie skanu czy PDF do otrzymania gotówki upływa nawet 24 godziny. W większości przypadków jednak dzieje się to o wiele szybciej. W ten sposób firma – nawet będąc w podbramkowej sytuacji – uzyskuje środki na dalsze prowadzenie działalności.

W przeciwieństwie do tradycyjnego faktoringu, kierowanego przede wszystkim do dużych firm, efaktoring jest usługą dedykowaną podmiotom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Banki i inne podmioty udzielające finansowania kierują swoją ofertę nawet do najmniejszych, w tym freelancerów. 

Jak wygląda obsługa w efaktoringu

Jak wcześniej wspomniano, w efaktoringu cała obsługa odbywa się online. Przedsiębiorca nie musi umawiać się na spotkania w banku ani zbierać wielu dokumentów. Zarówno zawarcie umowy z faktorem, jak i samo przesyłanie faktur do finansowania odbywa się zdalnie.

Efaktoring jest usługą bardzo elastyczną. Nie ma tu długotrwałego procesu weryfikacji ani badania zdolności kredytowych. W nowoczesnym wydaniu efaktoringu złagodzono też z kryterium obecności na rynku. Z finansowania faktur online w ING skorzystać mogą firmy działające już od 6 miesięcy.  

Zarówno usługobiorca, jak i jego kontrahent, dla którego wystawione zostały faktury, podlegają uproszczonej weryfikacji. W praktyce oznacza to, że z efaktoringu skorzystają nawet małe firmy, jeśli prowadzą sprzedaż lub świadczą usługi na rzecz wiarygodnych podmiotów. W ten sposób bank sprawdza potencjalną wypłacalność kontrahentów. 

Zalety efaktoringu

Przejrzyste warunki współpracy, atrakcyjność oferty, dostępne różne formy finansowania (faktoring z regresem i bez regresu, faktoring jawny, faktoring cichy itp.) – to ważne, choć nie jedyne zalety efaktoringu. W ING Finansowanie Faktur pierwszy obsługa pierwszego dokumentu jest całkowicie za darmo. A przy dłuższej współpracy firma może liczyć na rabat aż 30%. Warto też wspomnieć, że koszty efaktoringu podlegają odliczeniu od podatku.

Wśród innych warto wymienić m.in. wysokość limitów finansowania. W przeszłości, gdy oferta banków była dla małych firm mało elastyczna, obowiązywały dość restrykcyjne limity. W efaktoringu są one znacznie bardziej elastyczne. Dzięki temu z usługi mogą korzystać firmy z różnych branż, wystawiające faktury z odroczonym terminem płatności. Pozwala to zachować płynność finansową, tak istotną w dobie jednocześnie wysokiej konkurencji oraz słabej koniunktury. 

Efaktoring to rozwiązanie, które pozwoliło wytrwać na rynku wielu małym firmom. Jednak ze względu na różnorodność ofert, warto porównać warunki finansowania przynajmniej u kilku różnych podmiotów. W ING Finansowanie Faktur usługa efaktoringu dostępna jest dla klientów wszystkich banków.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości