• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Co to jest efaktoring?

15 listopada 2022, 12:21
Efaktoring to unowocześniona wersja tradycyjnego faktoringu – finansowania faktur przez banki i inne instytucje finansowe. Usługa świadczona online skierowana jest przede wszystkim do mniejszych podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na czym tak naprawdę polega efaktoring?

Efaktoring – alternatywa dla klasycznego finansowania faktur

Efaktoring, nazywany też faktoringiem online, to sposób na szybkie uzyskanie finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu, że cały proces odbywa się przez internet, obsługa takiej faktury jest błyskawiczna. Jak podaje https://finansowaniefaktur.pl/ , od przesłania dokumentu w formie skanu czy PDF do otrzymania gotówki upływa nawet 24 godziny. W większości przypadków jednak dzieje się to o wiele szybciej. W ten sposób firma – nawet będąc w podbramkowej sytuacji – uzyskuje środki na dalsze prowadzenie działalności.

W przeciwieństwie do tradycyjnego faktoringu, kierowanego przede wszystkim do dużych firm, efaktoring jest usługą dedykowaną podmiotom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Banki i inne podmioty udzielające finansowania kierują swoją ofertę nawet do najmniejszych, w tym freelancerów. 

Jak wygląda obsługa w efaktoringu

Jak wcześniej wspomniano, w efaktoringu cała obsługa odbywa się online. Przedsiębiorca nie musi umawiać się na spotkania w banku ani zbierać wielu dokumentów. Zarówno zawarcie umowy z faktorem, jak i samo przesyłanie faktur do finansowania odbywa się zdalnie.

Efaktoring jest usługą bardzo elastyczną. Nie ma tu długotrwałego procesu weryfikacji ani badania zdolności kredytowych. W nowoczesnym wydaniu efaktoringu złagodzono też z kryterium obecności na rynku. Z finansowania faktur online w ING skorzystać mogą firmy działające już od 6 miesięcy.  

Zarówno usługobiorca, jak i jego kontrahent, dla którego wystawione zostały faktury, podlegają uproszczonej weryfikacji. W praktyce oznacza to, że z efaktoringu skorzystają nawet małe firmy, jeśli prowadzą sprzedaż lub świadczą usługi na rzecz wiarygodnych podmiotów. W ten sposób bank sprawdza potencjalną wypłacalność kontrahentów. 

Zalety efaktoringu

Przejrzyste warunki współpracy, atrakcyjność oferty, dostępne różne formy finansowania (faktoring z regresem i bez regresu, faktoring jawny, faktoring cichy itp.) – to ważne, choć nie jedyne zalety efaktoringu. W ING Finansowanie Faktur pierwszy obsługa pierwszego dokumentu jest całkowicie za darmo. A przy dłuższej współpracy firma może liczyć na rabat aż 30%. Warto też wspomnieć, że koszty efaktoringu podlegają odliczeniu od podatku.

Wśród innych warto wymienić m.in. wysokość limitów finansowania. W przeszłości, gdy oferta banków była dla małych firm mało elastyczna, obowiązywały dość restrykcyjne limity. W efaktoringu są one znacznie bardziej elastyczne. Dzięki temu z usługi mogą korzystać firmy z różnych branż, wystawiające faktury z odroczonym terminem płatności. Pozwala to zachować płynność finansową, tak istotną w dobie jednocześnie wysokiej konkurencji oraz słabej koniunktury. 

Efaktoring to rozwiązanie, które pozwoliło wytrwać na rynku wielu małym firmom. Jednak ze względu na różnorodność ofert, warto porównać warunki finansowania przynajmniej u kilku różnych podmiotów. W ING Finansowanie Faktur usługa efaktoringu dostępna jest dla klientów wszystkich banków.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości