Wiadomości

Ile prądu zużywa mata grzewcza?

8 listopada 2022, 16:07
W mieszkaniach, domach jednorodzinnych, w biurach i w wielu innych budynkach coraz chętniej wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe w postaci mat lub folii grzewczych. Wynika to przede wszystkim z wygody, szybkich efektów i oszczędności pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu. Ciepło, jakie generują maty i folie grzewcze, rozchodzi się po pomieszczeniach równomiernie, co pozwala cieszyć się przytulną atmosferą domowego zacisza także w zimowe wieczory. Niestety, w przypadku kiepskiej izolacji, mogą one pobierać stosunkowo dużo prądu.

Mata grzewcza — co to takiego? 

Mata grzewcza to jeden z najczęściej spotykanych elementów ogrzewania podłogowego na podczerwień. Mowa o specjalnych paskach siatki z tzw. włókna szklanego, które są zasilane prądem sieciowym o napięciu 230 V. Moc maty grzewczej zależy od konkretnego modelu, ale zazwyczaj waha się pomiędzy 150 a 150 W/m2. Systemy tego typu montuje się na warstwie izolacyjnej, dzięki czemu mogą działać poprzez płytki ceramiczne czy kamień. 

Zaletami takiego rozwiązania są z pewnością łatwy montaż i niezawodne użytkowanie. W takich systemach grzewczych jakiekolwiek usterki należą do absolutnej rzadkości. Maty grzewcze nie wymagają też zbyt wiele miejsca, a ich rozmiar można szybko dostosować. Eksploatacja odbywa się bezobsługowo — maty grzewcze działają w pełni automatycznie. Cechują się one także bezpieczeństwem (są trudnopalne i minimalizują ryzyko wystąpienia pożaru) i pozytywnym wpływem na krążenie oraz dobre samopoczucie. 

Ile prądu pobiera mata grzewcza? 

Mata grzewcza uważana jest za stosunkowo drogi sposób ogrzewania domu. I rzeczywiście jest w tym trochę prawdy, ale z drugiej strony wiele zależy od poszczególnych czynników. 

Mowa tutaj przede wszystkim o tym, w jak dobrym stanie jest izolacja danego mieszkania. Jeśli mieszkanie jest odpowiednio ocieplone, to mata grzewcza nie będzie zużywała aż tyle energii. Co więcej, na rynku istnieją maty o różnej mocy (im większa, tym wyższy rachunek z prąd). 

Poza tym montaż maty grzewczej jest tańszy od instalacji wielu innych systemów ogrzewania, a w dalszej perspektywie — całkowicie automatyczny. Wysokie rachunki za prąd są więc konsekwencją wielu czynników, a nie winą inwestycji w matę grzewczą. 

Ile kosztuje wykorzystanie maty grzewczej w domu? 

Ogrzewanie podłogowe nie musi być drogie. Montaż mat lub folii grzewczych to koszt około 10 tysięcy złotych za mieszkanie średniej wielkości. To znacznie mniej niż w przypadku standardowych instalacji centralnego ogrzewania, gdzie korzysta się z pomp ciepła czy węgla. 

Koszty eksploatacyjne mat grzewczych również nie są zbyt wysokie. Cena zależy od aktualnych cen prądu, powierzchni ogrzewania oraz od odpowiedniej izolacji budynku. Najczęściej mowa tutaj o kwocie rzędu kilku tysięcy złotych rocznie, choć w niektórych przypadkach może być nawet poniżej tysiąca złotych. 

Maty grzewcze mogą stanowić doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Prąd pochodzący bezpośrednio z energii promieniowania słonecznego sprawi, że koszty ogrzewania będą jeszcze niższe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości