• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Ile prądu zużywa mata grzewcza?

8 listopada 2022, 16:07
W mieszkaniach, domach jednorodzinnych, w biurach i w wielu innych budynkach coraz chętniej wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe w postaci mat lub folii grzewczych. Wynika to przede wszystkim z wygody, szybkich efektów i oszczędności pieniędzy w dłuższej perspektywie czasu. Ciepło, jakie generują maty i folie grzewcze, rozchodzi się po pomieszczeniach równomiernie, co pozwala cieszyć się przytulną atmosferą domowego zacisza także w zimowe wieczory. Niestety, w przypadku kiepskiej izolacji, mogą one pobierać stosunkowo dużo prądu.

Mata grzewcza — co to takiego? 

Mata grzewcza to jeden z najczęściej spotykanych elementów ogrzewania podłogowego na podczerwień. Mowa o specjalnych paskach siatki z tzw. włókna szklanego, które są zasilane prądem sieciowym o napięciu 230 V. Moc maty grzewczej zależy od konkretnego modelu, ale zazwyczaj waha się pomiędzy 150 a 150 W/m2. Systemy tego typu montuje się na warstwie izolacyjnej, dzięki czemu mogą działać poprzez płytki ceramiczne czy kamień. 

Zaletami takiego rozwiązania są z pewnością łatwy montaż i niezawodne użytkowanie. W takich systemach grzewczych jakiekolwiek usterki należą do absolutnej rzadkości. Maty grzewcze nie wymagają też zbyt wiele miejsca, a ich rozmiar można szybko dostosować. Eksploatacja odbywa się bezobsługowo — maty grzewcze działają w pełni automatycznie. Cechują się one także bezpieczeństwem (są trudnopalne i minimalizują ryzyko wystąpienia pożaru) i pozytywnym wpływem na krążenie oraz dobre samopoczucie. 

Ile prądu pobiera mata grzewcza? 

Mata grzewcza uważana jest za stosunkowo drogi sposób ogrzewania domu. I rzeczywiście jest w tym trochę prawdy, ale z drugiej strony wiele zależy od poszczególnych czynników. 

Mowa tutaj przede wszystkim o tym, w jak dobrym stanie jest izolacja danego mieszkania. Jeśli mieszkanie jest odpowiednio ocieplone, to mata grzewcza nie będzie zużywała aż tyle energii. Co więcej, na rynku istnieją maty o różnej mocy (im większa, tym wyższy rachunek z prąd). 

Poza tym montaż maty grzewczej jest tańszy od instalacji wielu innych systemów ogrzewania, a w dalszej perspektywie — całkowicie automatyczny. Wysokie rachunki za prąd są więc konsekwencją wielu czynników, a nie winą inwestycji w matę grzewczą. 

Ile kosztuje wykorzystanie maty grzewczej w domu? 

Ogrzewanie podłogowe nie musi być drogie. Montaż mat lub folii grzewczych to koszt około 10 tysięcy złotych za mieszkanie średniej wielkości. To znacznie mniej niż w przypadku standardowych instalacji centralnego ogrzewania, gdzie korzysta się z pomp ciepła czy węgla. 

Koszty eksploatacyjne mat grzewczych również nie są zbyt wysokie. Cena zależy od aktualnych cen prądu, powierzchni ogrzewania oraz od odpowiedniej izolacji budynku. Najczęściej mowa tutaj o kwocie rzędu kilku tysięcy złotych rocznie, choć w niektórych przypadkach może być nawet poniżej tysiąca złotych. 

Maty grzewcze mogą stanowić doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Prąd pochodzący bezpośrednio z energii promieniowania słonecznego sprawi, że koszty ogrzewania będą jeszcze niższe.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości