• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzowski robot pracuje w pocie czoła. No prawie...

4 października 2022, 15:51, mk
Gorzowski szpital się chwali, bo ma czym. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie jest w gronie 20 ośrodków w Polsce, które używają robota da Vinci. Z robotem chirurgicznym pracują aż trzy zespoły: urologów, ginekologów i chirurgów.

Najważniejsza informacja jest tak: chirurgia robotyczna powoli wypiera w Gorzowie zabiegi laparoskopowe, zmniejszając ryzyko powikłań i skracając czas hospitalizacji oraz rekonwalescencji. Operacja z użyciem nowoczesnego robota to w Gorzowie już chleb powszedni. Chociaż początki nie były łatwe, to teraz wielu lekarzy nie wyobraża sobie operowania bez robota. Korzyść mają przede wszystkim pacjenci, którzy o wiele szybciej wracają do pełnej sprawności. 

Lekarze z gorzowskiego szpitala podsumowali „dorobek” robota da Vinci. Szpital wojewódzki kupił sprzęt na początku zeszłego roku. Po pięciu miesiącach szkoleń jako pierwsi zabieg prostatektomii radykalnej przeprowadzili urolodzy. W tej chwili szef gorzowskiej urologii dr n. med. Piotr Petrasz i jego zespół mają na koniec ponad 200 operacji. Od nowego roku przeprowadzają średnio 6 zabiegów tygodniowo. Pierwsze trwały około czterech godzin. Dziś zdarza się, że operacje trwają krócej niż dwie godziny. 

Podobnie jest na chirurgii. Dr n. med. Ahmad Thabit Sinjab, kierujący gorzowską chirurgią, mógł pochwalić się ponad 30 zabiegami robotycznymi. Prawie identyczny dorobek ma zespół ginekologów: kierownik oddziału Krzysztof Kaczmarek i Magdalena Krzemińska, którzy debiutowali w lipcu zeszłego roku, przeprowadzając histerektomie (zabiegi usunięcia macicy) u pacjentek z tzw. rakiem endometrium.   

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości